Apokalipsa to dopiero początek

Ponura, uginająca się pod zwałami trupów opowieść o rodzinie, która ucieka z pożeranego przez wojnę domową i zmieniający się klimat Południa. Uzupełniona sięgającymi drugiej połowy XXI wieku relacjami o zamachach terrorystycznych, wielkiej epidemii i krwawych walkach stoczonych podczas drugiej wojny secesyjnej.

"Amerykę w ogniu" mógłby z powodzeniem zekranizować twórca tetralogii Mad Max George Miller. Ale zwroty akcji nie odgrywają w niej pierwszoplanowej roli — liczy się tu przede wszystkim dramat społeczny: ukrywający się przed wojennym zgiełkiem w obozie dla uchodźców Amerykanie usiłują poukładać sobie życie przy uzbrojonych po zęby wartownikach, w namiotach i pod kocami. Jedni nieźle sobie radzą — kombinują i ciułają grosz do grosza, inni próbują przedostać się przez zasieki. W całym tym chaosie dorastają niebezpieczne jednostki zdolne zmieniać bieg historii.

Znęcanie się nad chorymi, eksperymentowanie na ludziach, uzbrajanie dzieci. To nie tylko smutna wizja Ameryki przyszłości. Wydarzenia opisane przez Omara El Akkada w powieści, której akcja toczy się w latach 80. XXI wieku, przypominają te znane nam z dzisiejszych programów informacyjnych.
Ta powieść dzieje się właśnie teraz.

W 2074 roku w Stanach Zjednoczonych wybucha druga wojna secesyjna. W świecie nieznośnego skwaru i wysokiego poziomu mórz, jakie zaistniały wskutek globalnego ocieplenia, kraj ponownie podzielił się na Północ i Południe. Pochodząca z Luizjany sześcioletnia Sarat musi szybko oswoić się z grozą konfl iktu i wkrótce staje się narzędziem w rękach jednej ze stron sporu.

"Ameryka w ogniu" to niezwykła kronika ludzkich losów i działań wojennych w niepokojącej wizji przyszłości największego światowego mocarstwa.

Omar El Akkad zaprasza do Ameryki przyszłości. Niedawne imperium rozpadło się na skonfliktowane ze sobą państewka, których obywatele żyją w nędzy i ciągłym strachu przed snajperem i chorobą. Mocna, bezkompromisowa literatura. O taką fantastykę chodzi. Łukasz Orbitowski

Niedający spokoju postapokaliptyczny świat w stylu "Drogi" Cormaca McCarthy’ego i amerykańska rodzina w obliczu narodu jak w "Spisku przeciwko Ameryce" Philipa Rotha. „The New York Times”

El Akkad napisał bezbłędnie obmyśloną, głęboko wstrząsającą sagę o cierpieniu rodziny w świecie brutalnej walki o władzę, terroryzmu, ignorancji i zemsty. Ameryka w ogniu to porywająca i bezlitosna powieść – rzecz obowiązkowa na nasze niespokojne czasy. „Booklist”

Po lekturze całej książki, kiedy siedziałem oszołomiony po przeczytaniu ostatnich zdań, zdałem sobie sprawę, że El Akkad pokazał nam, jak stworzyć terrorystę doskonałego. Peter Heller, autor "Gwiazdozbioru psa"

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.08.18, autor: gaba)
Dział literatura
Tagi: Apokalipsa to dopiero początek
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia