Koniec naboru do Konkursu Filmów Szkolnych KAN

Zaczęło się skromnie, powoli – kilka krótkich historii o irracjonalności życia, potem coraz więcej i więcej – szpital psychiatryczny, ginąca miłość na wolności i rodząca się w okopach, głuchy muzyk, mistrz baletu, poplątanie z pomieszaniem, jawa ze snem. Wielokrotnie o przyjaźni. Z każdym tygodniem, miesiącem szybciej i częściej, pod koniec zupełne szaleństwo, nawałnica.

Grudzień w niezliczonych podróżach, dosłownych i metaforycznych, styczeń zapełniony pytaniami bez odpowiedzi, skrajnościami. Życie i śmierć, szczęście i samotność, poddać się czy walczyć? Dostaliśmy 156 zgłoszeń do Konkursu Filmów Szkolnych, z 29 krajów, o łącznej długości ponad 39 godzin.

Godzin, minut nawet, z wahaniami nastrojów – od dziecięcej twórczej radości, przez młodzieńczą nieśmiałość, zawstydzenie przy sąsiadce z naprzeciwka, przez napady dobroci o poranku, zagubienie w obcym mieście, fascynację nieznanym, po strach zaszczutego zwierzęcia. Wymieszanych w pralce nastawionej na najszybsze obroty. Powodujących; wywołujących coś, gdzieś, głęboko, na dnie. Eksperymentalne obok edukacyjnych, komedie obok dramatów, animacje obok dokumentów. Jest wszystko.

Zasypani filmami, ponownie dziękujemy. Sumiennie obejrzymy, rozważymy, przedyskutujemy, zagłębimy się w Wasze światy. Na ich skrzyżowaniu – w KANlandii Wielkiej ze stolicą we Wrocławiu – do zobaczenia w kwietniu.
Z życzeniami, żeby filmowe wrażenia i nas, i Was wgniotły w fotel, zaskoczyły i zostały na dłużej.

Martyna Jabłońska

http://kan.art.pl/artykul/383/aktualnosci/kankrety/koniec-naboru-do-kfs-podsumowanie/

Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN to trwające już dwanaście lat spotkanie z bezkompromisowym, młodym kinem, funkcjonującym obok głównych nurtów. Festiwal organizowany jest we współpracy ze Zrzeszeniem Studentów Polskich, a jego celem jest przede wszystkim promocja młodego, niezależnego kina polskiego wśród szerokiej pobliczności – w czasie finału we Wrocławiu, oraz w ramach organizowanych na całym świecie Pokazów Specjalnych.

13 finał odbędzie się w dniach 19-22 kwietnia 2012 roku we Wrocławiu, w kinie Lwów. Trzonem finału są Konkurs Filmów Polskich oraz Konkurs Filmów Zagranicznych – poświęcono im po sześć bloków filmowych w czasie czterech dni projekcji. Obok filmów konkursowych, na małej sali kinowej zobaczyć będzie można tematyczne pokazy z zaprzyjaźnionych festiwali. W klubie festiwalowym za dnia organizowane będą warsztaty, wieczorem – koncerty.

Konkurs Filmów Polskich to pejzaż rodzimy, ale niezmiernie zaskakujący. Pełen jest świeżych spojrzeń na tematy poruszane często; otwiera też oczy na sprawy w tradycyjnym kinie nieobecne. Są tu zachwycające kunsztem animacje, jak i kręcone z lekkością, niemal bez montażu, opowieści z życia – licznie reprezentowane w tym roku dokumenty. Produkcje OFFowe mieszają się z kinem pół-profesjonalnym, amatorzy spotykają się ze studentami szkół filmowych. I każde z nich ma do pokazania równie dobry film.

Konkurs Filmów Zagranicznych to filmy ze świata i o świecie. W większości są to produkcje półprofesjonalne, docenione już na innych festiwalach. To filmy, które trzeba zobaczyć. Poruszają różne tematy – opowiadają o rozumianej na wiele sposobów miłości, snują teorie spiskowe i technologiczne fantazje, bawią niekonwencjonalną formą.

W Jury Konkursu Filmów Zagranicznych zasiądą dyrektorzy festiwali partnerskich: Nadya Bakuradze, dyrektor artystyczna International Kańsk Video Festival; Tamás Gábeli, dyrektor BuSho, Budapest Short Film Festival; Natalya Ilchuk, koordynator lwowskiego Wiz-Art festival; oraz Lech Moliński, wrocławski dziennikarz filmowy i animator kultury, współorganizator AFD MovieWro i prezes fundacji Visionica. Jury Konkursu Filmów Zagranicznych przyzna trzy nagrody – Złotą, Srebrną i Brązową KANewkę – bez podziału na kategorie. Także publiczność przyzna nagrodę – KANewkę Best Foreign.

W Jury Konkursu Filmów Polskich zasiądą jak zwykle branżowe osobistości. W tym roku będą to: Cezary Harasimowicz, aktor, scenarzysta, dramaturg i pisarz, członek Europejskiej Akademii Filmowej; Anna Wydra, producentka „Królika po berlińsku” Bartosza Konopki, z którym współpracuje obecnie przy jego pełnym metrażu, „Lęku wysokości”; Artur Pilarczyk, reżyser, którego „Teraz i zawsze” mieliśmy okazję zobaczyć na KANie w 2009 roku; oraz Jan Pelczar, wrocławski dziennikarz filmowy, do niedawna wydawca i redaktor serwisów informacyjnych Radia RAM i Radia Wrocław, obecnie freelancer. Jury przyznaje nagrody (Złota, Srebrna i Brązowa KANewka) w trzech kategoriach: fabuła, dokument, animacja. Ponadto przyznawane są KANewka Publiczności, KANewka Dziennikarzy, oraz – według uznania jurorów – KANewka Specjalna Jury, a także wyróżnienia. Tym samym tegoroczne Otwarte Obrady Jury będą podwójne: Jury Konkursu Filmów Zagranicznych podejmie z publicznością dyskusję o tym które filmy – i dlaczego – zasługują na laury. Obrady odbędą się po ostatniej projekcji danego konkursu, odpowiednio w czwartek i w sobotę.

Filmowy krajobraz wzbogacą, jak co roku, pokazy pozakonkursowe, organizowane we współpracy z festiwalami partnerskimi z Europy i ze świata. Będą to między innymi: cieszące się zawsze dużym zainteresowaniem projekcje kina hiszpańskiego organizowane między innymi we współpracy z Las Palmas 2016 i festiwalem Canarias Rueda (kino kanaryjskie), zestaw chińskich animacji, wybór młodych rodzimych produkcji ze Studia Munka oraz gościnne pokazy specjalne współorganizowane przez jurorów KFZ.

Festiwal KAN żyje nie tylko w czasie finału. Cały rok, w różnych miastach w Polsce oraz za granicą organizowane są Pokazy Specjalne, które pozwalają dotrzeć z KANowymi perełkami do coraz to nowych widzów. W ramach Pokazów Specjalnych wyświetlane są przede wszystkim filmy nagrodzone w poprzednich latach KANewkami lub wyróżnione przez Jury, nie brakuje jednak zestawów tematycznych, takich jak poruszające się wokół tematu wolności projekcje we wrocławskim zakładzie karnym.

http://kan.art.pl/artykul/199/centrum-prasowe/o-festiwalu/

 

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.02.12, autor: wanilia)
Dział film
Tagi: Konkurs Filmów Szkolnych
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia