27. AFF-Era Filmowa – Filmy o miłości odbędzie się w Bydgoszczy 11 - 15 lutego. W programie pokazy filmów związanych z tematyką miłości, seanse z muzyką na żywo, taper Piotr Dąbrowski, warsztaty filmowe i inne atrakcje.
Szczególnie polecamy Waszej uwadze:
12.02, niedziela, godz. 12:00 - Złamana lilia (Broken Blossoms), reż. David Wark Griffith, USA 1919, 65 min.
Film, który ukonstytuował gatunkowe wyznaczniki melodramatu. Rozgrywająca się w zaułkach slumsów dziewiętnastowiecznego Londynu historia tragicznej miłości ubogiego Chińczyka i ślicznej dziewczyny, terroryzowanej przez brutalnego ojca. W roli głównej wystąpiła Lillian Gish, legenda amerykańskiego kina. Film wyświetlony zostanie z muzyką graną na żywo przez Piotra Dąbrowskiego,
13.02, poniedziałek, godz. 20:30 - Bestia, reż. Aleksander Hertz, Polska 1916, 47 min.
Legendarny, odnaleziony po latach film z Polą Negri, wielką gwiazdą kina niemego. Wciela się ona w rolę pochodzącej z ubogiej rodziny dziewczyny, która zakochuje się w przestępcy. Stopniowo okazuje się być typową femme fatale, uwodzącą i wykorzystującą mężczyzn. Film wyświetlony zostanie z muzyką graną na żywo przez Piotra Dąbrowskiego.
Program:
11 lutego 2012 - sobota godz. 20.30
Annie Hall, reż. Woody Allen, USA 1977, 93 min.
Komik Alvy Singer rozpamiętuje swoje życie uczuciowe, czyli zbiór porażek, traum i śmiesznostek. Najważniejszą osobą jest dla niego Annie Hall, jednak i ten związek się rozpadł. Autoironiczne spojrzenie na miłosne rozterki do dziś zachwyca narracyjnym nowatorstwem i umiejętnym połączeniem komizmu z poważniejszą refleksją. Alvy Singer jest modelowym przykładem Allenowskiego bohatera, natomiast Diane Keaton za rolę jednocześnie zachwycającej i denerwującej Annie zdobyła Oscara
godz. 22.30
Zwiąż mnie (¡Atame!), reż. Pedro Almodovar, Hiszpania 1990, 111 min.
Ricky, który jeszcze niedawno przebywał w szpitalu dla umysłowo chorych, wciąż jest obsesyjnie zakochany w swej byłej dziewczynie Marinie. Ta jednak nie zamierza już go widywać. Ricky nie daje za wygraną… Dzięki połączeniu odważnej erotyki, perwersji, kiczu, gorącego temperamentu i zaskakujących zwrotów akcji „Zwiąż mnie” uznać można za klasyczny przykład kina Almodóvara. W rolach głównych wystąpili ulubieni aktorzy reżysera: Victoria Abril i Antonio Banderas.
12 lutego 2012 - niedzielagodz. 9:30
Kochanica Francuza (The French Lieutenant’s Woman), reż. Karel Reisz, Wielka Brytania 1981, 124 min.
Pomysłowa adaptacja powieści Johna Fowlesa, w której akcja rozgrywa się na dwóch planach czasowych. W 1867 roku dżentelmen Charles, planujący ślub z córką bogatego kupca, w dramatycznych okolicznościach poznaje tajemniczą Sarę, znaną jako „kochanica Francuza”. Kobieta od kilku lat czeka na powrót ukochanego oficera. Z kolei w roku 1980 trwają zdjęcia do filmu przedstawiającego jej historię. Między aktorami grającymi główne role rodzi się uczucie… W rolach głównych Meryl Streep i Jeremy Irons.
godz. 12:00
Złamana lilia (Broken Blossoms), reż. David Wark Griffith, USA 1919, 65 min.
Film, który ukonstytuował gatunkowe wyznaczniki melodramatu. Rozgrywająca się w zaułkach slumsów dziewiętnastowiecznego Londynu historia tragicznej miłości ubogiego Chińczyka i ślicznej dziewczyny, terroryzowanej przez brutalnego ojca. W roli głównej wystąpiła Lillian Gish, legenda amerykańskiego kina. Film wyświetlony zostanie z muzyką graną na żywo przez Piotra Dąbrowskiego.
godz. 16:30
Once, reż. John Carney, Irlandia 2007, 120 min.
W pełnym zgiełku Dublinie spotykają się uliczny muzyk i pracująca dorywczo Czeszka, której pasją również jest muzyka. Oboje są trochę na marginesie dynamicznie rozwijającego się miasta, oboje mają też za sobą uczuciowe porażki i pragną odmiany. W ciągu zaledwie kilku dni zainspirują się nawzajem do spełniania swoich marzeń. Skromny, pełen naturalnego uroku, irlandzkiego klimatu i muzyki film, który stał się jedną z najpopularniejszych historii miłosnych w kinie ostatnich lat.
godz. 20:30
Jeden dzień (One Day), reż. Lone Scherfig, USA 2011, 108 min.
Emma i Dexter spotykają się po raz pierwszy w noc ukończenia szkoły – 15 lipca 1988 r. Więcej ich dzieli niż łączy: pochodzenie, status majątkowy, plany i ambicje. Postanawiają jednak, iż przez dwadzieścia lat będą widywać się w każdą rocznicę pierwszego spotkania i opowiadać o swoich marzeniach, rozczarowaniach, miłości. „Jeden dzień” to udane, nowoczesne odczytanie klasycznej formuły melodramatu.
godz. 22:30
Ostatnie tango w Paryżu (Ultimo tango a Parigi), reż. Bernardo Bertolucci, Francja/Włochy 1972, 136 min.
Młoda Francuzka Jeanne przypadkowo poznaje owdowiałego Amerykanina Paula. Angażują się w erotyczną grę, w której oboje usiłują zyskać przewagę nad partnerem. Mimo, że chcą pozostać wobec siebie enigmatyczni, stopniowo odsłaniają swe wnętrze. W tle burzliwej relacji bohaterów Bertolucci odmalował rozterki epoki post-kontestacyjnej. Skandalizujący swego czasu film, który potwierdził wielkie mistrzostwo Marlona Brando – jego występ w roli Paula to największy atut filmu.
13 lutego 2012 - poniedziałekgodz. 9:30
Ludzie za mgłą (Le quai des brumes), reż. Marcel Carné, Francja 1938, 91 min.
Arcydzieło francuskiego „realizmu poetyckiego”, zwanego też „czarnym realizmem”. Akcja rozgrywa się w mglistym, portowym Hawrze, który pełni funkcję metafory zagubienia i beznadziei. Zagubieni w życiu, nostalgiczni kochankowie nie mogą uciec od fatum. W rolach głównych Jean Gabin, ikona „realizmu poetyckiego”, a później symbol całego kina francuskiego, oraz emanująca wdziękiem osiemnastoletnia Michèle Morgan.
godz. 11:30
Niebo nad Berlinem (Der Himmel Über Berlin), reż. Wim Wenders, Niemcy 1987, 127 min.
Poetycki obraz Berlina, nad którym „czuwają” dwa anioły, obserwujące miłość, samotność i tęsknoty. Jeden z nich postanawia doświadczyć ludzkiego losu i ludzkich emocji. Niełatwy w odbiorze film Wendersa stał się wydarzeniem europejskiego kina lat osiemdziesiątych, a po kilku latach zainspirował filmowców hollywoodzkich do nakręcenia „Miasta aniołów” z Nicolasem Cage’em i Meg Ryan w rolach głównych.
godz. 16:30
Ja też! (Yo, también), reż. Antonio Naharro, Alvaro Pastor, Hiszpania 2009, 103 min.
Daniel ma 34 lata i mieszka z rodzicami w Sewilli. Jest pierwszym Europejczykiem z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie i właśnie podejmuje swoją pierwszą pracę. Poznaje Laurę, która wydaje się być osobą przebojową i bezkompromisową, ale tak naprawdę jest nieco zagubiona i samotna, a ponadto skrywa przed światem swoją przeszłość. Daniel zakochuje się w Laurze. Głośny film ukazujący temat tabu – uczucia osób cierpiących na zespół Downa – w sposób pełen ciepła, lecz daleki od klisz i sentymentalizmu.
godz. 20:30
Bestia, reż. Aleksander Hertz, Polska 1916, 47 min.
Legendarny, odnaleziony po latach film z Polą Negri, wielką gwiazdą kina niemego. Wciela się ona w rolę pochodzącej z ubogiej rodziny dziewczyny, która zakochuje się w przestępcy. Stopniowo okazuje się być typową femme fatale, uwodzącą i wykorzystującą mężczyzn. Film wyświetlony zostanie z muzyką graną na żywo przez Piotra Dąbrowskiego.
godz. 22:00
Całkowite zaćmienie (Total Eclipse), reż. Agnieszka Holland, Francja/Wielka Brytania 1996, 116 min.
Głośny, kontrowersyjny film Agnieszki Holland opowiada historię słynnych poetów Arthura Rimbaud i Paula Verlaine’a. Łącząca ich początkowo przyjaźń ewoluuje w stronę wzajemnej fascynacji, podszytej także erotyką. Jeden z pierwszych filmów, w którym skalę swego wielkiego talentu zaprezentował ulubiony dziś aktor Martina Scorsese, Leonardo DiCaprio.
14 lutego 2012 - wtorekgodz. 9.30
Ich noce (It Happened One Night), reż. Frank Capra, USA 1934, 105 min. [LISTA DIALOGOWA]
Podróż przez Amerykę lat trzydziestych, dźwigającą się z Wielkiego Kryzysu i czekającą na cud Rooseeveltowskiego „New Deal”, staje się dla pary bohaterów okazją do przewartościowania dotychczasowej relacji – na miejsce przyjaźni pojawia się miłość. „Ich noce” to przykład na społeczne oddziaływanie kina – gdy Clark Gable zdjął w filmie podkoszulek, ich sprzedaż w Stanach Zjednoczonych gwałtownie zmalała. Obraz Capry okazał się ogromnym sukcesem, i został jednym z nielicznych, który otrzymał 5 Oscarów w najważniejszych kategoriach: dla najlepszych odtwórców ról pierwszoplanowych, dla najlepszego filmu, za scenariusz oraz za reżyserię.
godz. 11.30
Kiedy Harry poznał Sally (When Harry Met Sally), reż. Rob Reiner, USA 1989, 92 min.
Tytułowi bohaterowie znają się od czasów studenckich, lecz później ich drogi się rozchodzą. Po kilku latach spotykają się ponownie i coraz trudniej określić im, czy łączy ich nadal przyjaźń czy może już coś więcej? Film z Billy’m Crystalem i Meg Ryan zapoczątkował renesans komedii romantycznej. Do klasyki przeszła scena, w której Sally symuluje orgazm w restauracji.
godz. 16.30
Przepis na miłość (Les Émotifs anonymes), reż. Jean-Pierre Ameris, Belgia/Francja 2010, 80 min.
Jean-Rene, właściciel zmagającej się z kryzysem fabryki czekolady, jest zamkniętym w sobie, bardzo nieśmiałym człowiekiem. Takie samo usposobienie ma Angelique, która zna przepis na wyborne czekoladki. Oboje zdają się do siebie idealnie pasować, ale czy ich charaktery pozwolą, by cokolwiek między nimi się w ogóle zaczęło? Pełna ciepłego humoru i niepowtarzalnego francuskiego uroku komedia, która jest idealnym filmem na walentynki.
godz. 20.30
Casablanca, reż. Michael Curtiz, USA 1942, 99 min.
Po kilku latach od burzliwego romansu w Paryżu, Rick i Ilsa spotykają się ponownie w ogarniętej wojenną zawieruchą Casablance. Kobieta znów jest jednak z mężem, bohaterem ruchu oporu Victorem Laszlo… Prawdopodobnie najsłynniejszy film o miłości w całej historii kina, w którym niezapomniane, archetypiczne postacie uczuciowego trójkąta stworzyli Humohrey Bogart, Ingrid Bergman i Paul Henried. Wiele słynnych scen i niepowtarzalny urok czynią z „Casablanki” absolutną klasykę kina.
godz. 22.30
Dzikość serca (Wild At Heart), reż. David Lynch, USA 1990, 116 min.
Twórca arcydzielnego „Człowieka słonia” opowiada o miłości w charakterystyczny dla siebie sposób – z brutalnością, suspensem, czarnym humorem i surrealistycznym zacięciem. W „Dzikości serca” formuła melodramatu przenika się z nasyconym przemocą kinem drogi. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes i status kultowego.
Pełen program na stronie:
http://www.affera.palac.bydgoszcz.pl/program.php
- sprzedaż biletów od 30 stycznia,
- przed każdym wieczornym seansem czekolada fundowana przez Beyrouth Café,
- od niedzieli ruszają warsztaty
* Animacji w materii sypkiej
* Wokół dawnej fotografii
* Tango
ip/Pałac Młodzieży Bydgoszcz
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |