Trwa XXIII Summer Jazz Festival w Krakowie!

24 czerwca wystartowała w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami XXIII edycja Summer Jazz Festival i potrwa do 5 sierpnia. W sumie podczas festiwalu odbędzie się ponad 150 koncertów.

– Wszystko zaczęło się w Piwnicy pod Baranami, która w latach 50. była kolebką jazzu i to tam właśnie w 1996 roku narodził się Letni Festiwal Jazzowy. Dzięki zaangażowaniu Witolda Wnuka i innych organizatorów powstało piękne wydarzenie, które wyszło poza mury krakowskich klubów. Jako Miasto Kraków, które dofinansowuje to wydarzenie, nie wyobrażamy sobie lipca bez tego festiwalu. Dziękujemy za zaangażowanie – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Summer Jazz Festival to jedna z największych tego typu imprez w Polsce i na świecie. Wielkie święto jazzowe zapoczątkuje Alfredo Rodriguez, nominowany do Grammy pianista i kompozytor pochodzenia kubańskiego, który wystąpi 27 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Artysta zaprezentuje materiał z najnowszej płyty lidera „The Little Dream”. Album ukazuje wszystkie atuty Rodrigueza jako kompozytora, pianisty i lidera. Dokonując kunsztownej syntezy elementów muzyki kubańskiej, afrykańskiej, klasycznej i jazzu, muzykowi udało się stworzyć jednolitą wypowiedź o wysokich walorach artystycznych, a przy tym przystępną w odbiorze i posiadającą klarowny przekaz.

28 czerwca w kinie Kijów.Centrum zagra po raz pierwszy w Krakowie legendarny saksofonista tenorowy Charles Lloyd. Towarzyszyć mu będzie zespół The Marvels oraz gość specjalny – wybitny gitarzysta Bill Frisell. Charles Lloyd urodził się w 1938 r. w Memphis. Na saksofonie zaczął grać w wieku dziewięciu lat. Jako nastolatek występował z George'em Colemanem, Frankiem Strozierem oraz grupami bluesowymi Howlina Woolfa i B.B. Kinga. W 1956 r. wyjechał do Los Angeles, gdzie studiował muzykę na University of Southern California i grywał w klubach jazzowych z Ornettem Colemanem, Erikiem Dolphym, Charliem Hadenem i Billym Higginsem. Punkt zwrotny w jego karierze nastąpił w 1965 r., kiedy to założył własną formację z Keithem Jarrettem, Jackiem DeJohnettem i Cecilem McBee.

8 lipca w sali Auditorium Maximum wystąpi Take 6 – najbardziej utytułowana grupa wokalna świata. Sześciu dżentelmenów, śpiewających a cappella muzykę z kręgu gospel, R&B, jazzu, soulu i popu, mających na koncie aż dziesięć statuetek Grammy i tyle samo nagród Dove oraz współpracę z Rayem Charlesem, Quincym Jonesem, Marcusem Millerem i Steviem Wonderem, wykona program poświęcony zmarłemu wokaliście i przyjacielowi zespołu Alowi Jarreau. Paradę gwiazd zamknie 12 lipca w kinie Kijów.Centrum saksofonista tenorowy Pharoah Sanders – ikona jazzu, muzyk, który wywarł wpływ na wielu artystów awangardy, w tym Johna Coltrane'a. Wizjoner stawiany w jednym szeregu z takimi gigantami nowego jazzu, jak Ornette Coleman, Cecil Taylor czy Albert Ayler.

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi 1 lipca podczas niedzieli nowoorleańskiej. Po tradycyjnej paradzie z udziałem muzyków, fanów i turystów, na scenie pod Ratuszem wystąpią m.in. Karen Edwards, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojtek Karolak, Andrzej Dąbrowski oraz zespoły JBBO i Old Metropolitan Band.

Już w czerwcu rozpoczną się cykle codziennych koncertów w Piwnicy Pod Baranami i w klubie Harris Piano Jazz Bar. Przez ponad miesiąc będzie można posłuchać znakomitych wykonawców z Europy, USA i Polski, m.in. Andrzeja Jagodzińskiego, Atom String Quartet i High Definition. Artyści najbardziej zasłużeni dla polskiego jazzu Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Włodek Pawlik, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Urszula Dudziak i Adam Makowicz dadzą – w ramach Złotej Setki – serię koncertów w Muzeum Manggha.

Podczas Nocy Jazzu 14 lipca na Małym Rynku posłuchamy m.in. Pasquale Stafano & Gianni Iorio, Hanny Banaszak z zespołem oraz brytyjskiej formacji PBUG. Jazz będzie także rozbrzmiewać w Teatrze Łaźnia Nowa, Muzeum MOCAK, Teatrze Nowym Proxima, Klubie Pod Jaszczurami oraz w Alchemii, Piec Arcie, U Muniaka, Piwnicy Pod Baranami i w Harris Piano Jazz Bar. W Filharmonii Krakowskiej 6 i 7 sierpnia w ramach Solo Piano Weekend zagrają Adzik Sendecki i Piotr Orzechowski. Festiwal zakończy koncert finałowy 4 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Pod Baranami. Przypominamy, Summer Jazz Festival Kraków został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 r. w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami.

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.06.18, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: XXIII Summer Jazz Festival, Kraków
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Ghostkid
5
Chaka Khan
6
Marcin Pajak
7
Bruce Springsteen
8
Shakira
9
Charles Lloyd
10
Deep Purple
1
Jan Jakub Kolski
2
Christian Petzold
3
Grzegorz Dębowski
4
Krzysztof Łukaszewicz
5
Emily Atef
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Michael Sowa
2
Agnieszka Jeż
3
Kamila Cudnik
4
Claire Castillon
5
Namina Forna
6
George M. Johnson
7
Daniel Gibbs, Teresa H. Barker
8
Samuel Bjork
9
Laura Passer
10
Rebecca Yarros
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia