„Sprzedawcy gumek” Hanocha Levina w lutym w krakowskim Teatrze Bagatela

W Teatrze Bagatela w Krakowie trwają próby do nowego spektaklu. Na teatralnych korytarzach słychać wulgarne songi i troje rozśpiewujących się aktorów. W powietrzu unoszą się nuty wprawiające przechodzących pracowników teatralnej administracji w niepokojące zadumanie. Bo niby jest śmiesznie, a jednak delikatny smutek pobrzmiewa zza wielkich drewnianych drzwi sali prób. To, proszę Państwa, Hanoch Levin. Mistrz gatunku.

Hanoch Levin odkryty dla polskiego teatru sztuką Krum przez Krzysztofa Warlikowskiego, uchylił drzwi do opowieści o śmierci, absolucie, człowieczeństwie, a wszystko w słowach tyleż wulgarnych, co pięknych. Levin nie jest brutalistą, nie jest też moralistą. Jest wrażliwcem, który stworzył język, by o emocjach mówić z dystansem, pozwalającym spojrzeć na siebie z boku. Często sięga po songi jakby z Brechta, a może z żydowskiego wodewilu? W Sprzedawcach gumek zaproszeni przez reżyserkę aktorzy: Urszula Grabowska, Przemysław Branny, Marcin Kobierski w granicznych sytuacjach, również chować się będą za piosenką.

Bohaterowie sztuki Levina są kompletnie pogubieni emocjonalnie, stworzenie głębokiej relacji okazuje się zbyt trudne, a jakiekolwiek kompromisy kompletnie nie do zaakceptowania. Sztuka dotyka niechcianej, spychanej w podświadomość samotności, zagłuszanej słowami, nadmiernymi, zgranymi gestami. Postaci chowają się za maski, by nie zostać zranionym, ośmieszonym, ryzykując, że nigdy nie spotkają się naprawę z drugim człowiekiem.

O spektaklu w Bagateli mówi reżyserka:

"Siebie można przemilczeć, także - przeczekać, a nawet - przeżyć. Tylko nie - zrozumieć. Sprzedawcy gumek izraelskiego pisarza – Hanocha Levina – to rozpisana na trzy głosy groteska o zmarnowanym życiu. Tytułowi bohaterowie wrzuceni w zapętlającą się grę kompromisów, obnażają absurd sytuacji. To też historia o nostalgii za tym, co niespełnione, zaprzepaszczonych szansach, niedorzecznych próbach ukrywania własnej samotności. Przyszłość, o jakiej marzą, nie przychodzi nigdy – zawsze jest tylko teraźniejszość. Absurdalna tragikomedia, w której, jak w życiu, czasem jest tak wesoło, że aż ..."

Hanoch Levin – dramaturg, pisarz, poeta, reżyser. Jeden z najważniejszych ludzi teatru w Izraelu. Syn polskich Żydów, którzy w 1935 r. uciekli z Łodzi. Studiował filozofię i literaturę hebrajską. Stworzył 56 dramatów, reżyserował w teatrach Habima i Cameri w Tel Awiwie oraz w Hajfie, w Jerozolimie. Zgromadził wokół siebie grupę stałych współpracowników – aktorów, kompozytorów, muzyków i scenografów. Jego twórczość zakorzeniona jest w tradycji żydowskiej, jednak środki teatralne, z których korzysta, odsyłają do europejskich tradycji Becketta, Ionesco, Brechta, Pintera, czy Artauda. Tłumaczony na kilkanaście języków, wystawiany i nagradzany na całym świecie. Sam chętnie realizował własne teksty. W Polsce można było podziwiać jego Kruma w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, zaś Sprzedawcy gumek byli realizowani przez Artura Tyszkiewicza w Teatr Imka w Warszawie.

Agnieszka Korytkowska-Mazur - reżyser, scenarzysta, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie. Absolwentka Wydziału Reżyserii i Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Polonistyki UW, Studium Producenckiego PWSTFiTV w Łodzi, doktorantka Instytutu Sztuki PAN. Współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Studio Teatralne KOŁO, producent teatralny i muzyczny, felietonistka, współpracownik Polskiego Radia i TVP. Wyreżyserowała m.in. Śmierć i dziewczyna. Dramaty księżniczek wg E. Jelinek (Teatr Dramatyczny, Warszawa 2009), Ich czworo. Obyczaje dzikich wg G. Zapolskiej (Teatr Polski, Poznań, 2010), Król kłania się i zabija wg H. Muller (Teatr Dramatyczny, Warszawa, 2011). Współreżyserowała operę Lady Makbet m-ceńskiego powiatu Szostakowicza (Teatr Opery i Baletu, Nowosybirsk, Rosja, 2009).

Spektakl „Sprzedawcy gumek” Hanocha Levina w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej – Mazur wchodzi na afisz 10 lutego, 11 lutego po spektaklu zapraszamy na spotkanie z Urszulą Grabowską w ramach Festiwalu Sztuki Aktorskiej, 9 lutego zapraszamy na wernisaż do kawiarni LOŻA przy Rynku Głównym w Krakowie "Urszula Grabowska w teatralnym obiektywie Piotra Kubica".

Dodaj artykuł do:
(dodano 31.01.12, autor: gaba)
Dział muzyka
Tagi: Sprzedawcy gumek, Hanoch Levin, Agnieszka Korytkowska – Mazur, teatr, premiera, teatr Bagatela
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia