"Monolog oportunisty": Monodram Grzegorza Nawrockiego

Dzika Strona Wisły serdecznie zaprasza 28 lutego o godz. 20:00 na "Monolog oportunisty" - monodram Grzegorza Nawrockiego.

Punktem wyjścia dla Grzegorza Nawrockiego jest „Pamiętnik antybohatera” (1961) Kornela Filipowicza. Dziennikarz mówi o dylematach, które – jak się okazuje – są wciąż aktualne. Nawrocki wyszedł na scenę gościnnie – być może sprowokowany publicystycznym zacięciem – by opowiedzieć historię intrygującą i prowokującą do myślenia. Tak powstał „Monolog Oportunisty”. Spektakl nie jest typowym monodramem. Nawrocki-dziennikarz zdaje się dominować nad Nawrockim-aktorem; świetnie zaznajomiony z oryginalnym tekstem czasem nieco go zmienia, czasem dodaje coś od siebie, a przede wszystkim wplata w swoje wystąpienie fragmenty prozy czy poezji innych autorów. Jest ubrany w kostium z połowy ubiegłego wieku, porusza się jednak w realiach współczesnych. Spektakl to próba rozmowy z widzami, próba opowiedzenia o świecie, który tylko pozornie przeminął. Słowa, które padają ze sceny, wsadzają kij w patriotyczne mrowisko – kwestionują wydumane i fałszywe postawy bohaterskie i są kolejnym świadectwem uniwersalności wielu polskich przywar.

Wybór tekstów: Grzegorz Nawrocki, Czesław Meissner
Opieka reżyserska: Maria Kowalik
W nagraniach audio występują:
Maria Kowalik: gaździna,
Krzysztof Janczar: adwokat,
Kazimierz Mazu: dozorca,
Robert Mazurkiewicz: sędzia,
Bożena Stachura: Zofia

Fragment tekstu:

„Pewien znajomy powiedział mi kiedyś w kawiarni, że woli całą wojnę udawać niemowę [...] niż odezwać się jednym słowem po niemiecku. Lubię takie gadanie. Za miesiąc, dwa, jak go bieda przyciśnie, zacznie oglądać się za zarobkiem i przestanie mieć skrupuły. Nie ma bohaterów. Czy ja wiem zresztą, może są; w każdym razie ja nie mam kwalifikacji na bohatera. Armia, która miała bronić mojego kraju i mnie - przegrała wojnę. [...] Znajdą się pewnie wariaci, którzy zechcą jeszcze stawiać opór. Większość z nich zginie, a razem z nimi zginie ich bohaterstwo. Tym nielicznym „bohaterom”, którym uda się przeżyć wojnę – zostanie ich bohaterstwo prędko zapomniane. Taki będzie ich los. Tak bywało zawsze w historii... Absolutnie nie czuję potrzeby narażania się na śmierć po to tylko, aby zyskać pośmiertną sławę...”.

Bilety: 20/30 zł. dostępne w przedsprzedaży internetowej (https://www.bilety24.pl/organizator/dzika-strona-wisly-720) oraz na miejscu na godzinę przed spektaklem.

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.02.18, autor: blackrose)
Tagi: Monolog oportunisty, monodram Grzegorza Nawrockiego, Dzika Strona Wisły
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia