Tomasz Burek o Ręce Flauberta Renaty Lis

Tomasz Burek - ceniony krytyk literacki, autor wydanych ostatnio Niewybaczalnych sentymentów - napisał o Ręce Flauberta Renaty Lis. W jego eseju pt. Renata Lis i fenomen Flauberta, ogłoszonym w nowym numerze kwartalnika "Kronos" (2011, nr 4), można przeczytać m.in.:

Wybrednie korzystając z dorobku flaubertologii, Renata Lis toruje sobie drogę przez labirynty bibliotek do osobistego spojrzenia na Flauberta. Akcentuje to przede wszystkim, co ją samą w pisarzu tym przejęło, co ją olśniło, a jeszcze ściślej: co ją samą-sobie odpomniało, przywróciło świadomości, zrekonstytuowało i, by tak się wyrazić, zrewitalizowało dzięki podróżom z Flaubertem po obydwu jego krainach: rzeczywistej i wyobrażonej.

[...]

Zasadniczy punkt zbieżności Renaty Lis z obiektem jej medytacji, tak głębokiej, że sięgającej aż progu utożsamienia się, punctum saliens tego zbliżenia stanowi historyczne, ale też metafizyczne doświadczenie/przeżycie, które przywykliśmy łączyć z pojęciem odczarowania świata – deziluzji totalnej. Flaubert ze swym przeciętnym mieszczańskim rodowodem i niezaszczytną profesją pisarza przekutą w los wyjątkowy, ze swym zaszyfrowanym w literackich artykulacjach i emanacjach, nielegalnym jak gdyby życiem wewnętrznym, Flaubert zahipnotyzowany rosnącym w potęgę Niczym, które to Nic kosztem jedynego własnego życia cierpliwie studiował i opisywał, dokumentalista serc obumarłych i urojonych namiętności, poeta zapadających się w nicość istnień ludzkich i myśliciel-czarnowidz, ten właśnie Flaubert, jako świadek i ofiara w jednej osobie, znalazł się u początków procesu pustoszenia sfery duchowej i wydrążania człowieka z jego istoty.

[...]

Równie oryginalnie i odkrywczo poczyna sobie autorka Ręki Flauberta z okrzyczaną i powierzchownie interpretowaną sprawą „nieobecności autora w dziele”. Rzutuje tę sprawę na o wiele szerszy, jakże intrygujący i być może fundamentalny dla pisarstwa Flauberta kompleks życiowy, obejmujący jego związki miłosne i inne relacje z żywymi ludźmi. Oto żeby prawdziwie przeżywać miłość, przyjaźń, bliskość – potrzebował nieobecności tych drugich (i wtedy w dwójnasób drogich) osób, „tak jakby właśnie dzięki swojej nieobecności żywi ludzie istnieli intensywniej”.

[...]

Odrębną konstelację sugestywnych obecności poprzez nieobecność stanowią w biografii Flauberta kobiety. Poświęca im Renata Lis niemało uwagi, czułej czasem i empatycznej. Zwłaszcza: egipskiej kurtyzanie Kucziuk-Hanem. A jeszcze więcej wydobytej z cienia w bezecnym, ależ nie, bezcennym rozdziale Miss Herbert gubi pantofelki – angielskiej guwernantce i autorce zarazem przekładu Madame Bovary na angielski, nigdy nieopublikowanego, niestety.

[...]

Skąd jednak w tej książce, nad którą wisi aura makabrycznych pochówków i przeczuć katastroficznych, tyle jednocześnie ciepła, tyle uniesienia, tyle promienności i świetlistości? Renata Lis przypomina nam o niewymazywalnej w biografii Flauberta (i pewnie w życiu każdego człowieka) roli szczęścia zmysłowego. Szczęście wynikające ze zgodności dusz i obcowania poprzez sztukę nieskłamaną również potrafi rozpraszać czarne chmury i przynosić ulgę w istnieniu.

Więcej o tym numerze "Kronosa" pod adresem: http://www.kronos.org.pl/index.php?23424

Polecam!

Zapraszam do księgarni internetowej: www.wydawnictwo-sic.com.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.01.12, autor: advenax)
Dział literatura
Tagi: Tomasz Burek,Ręka Flauberta, Renata Lis, książki, literatura
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia