Po co książki. Czy to już naprawdę koniec?

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprasza 31 stycznia  o godz. 18 na spotkanie "Po co książki. Czy to już naprawdę koniec?" z udziałem: Grzegorza Gaudena, Dariusza Nowackiego i Pawła Dunin-Wąsowicza. Spotkanie poprowadzi Robert Mirzyński. Wstęp wolny.

Spotkanie rozpoczyna nowy cykl "Świat przedstawiony. Literatura – nauka - media". Oprócz debaty, w ramach programu Paweł Dunin-Wąsowicz poprowadzi lekcję "Jak zrobić pismo kulturalne z niczego" w Liceum Ogólnokształcącym św Marii Magdaleny, Grzegorz Gauden spotka się z opiekunami Dyskusyjnych Klubów Książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury, a Dariusz Nowacki poprowadzi seminarium pt. "Krytyka literacka dzisiaj".

Podstawowym celem projektu "Świat przedstawiony. Literatura – nauka - media" jest konfrontacja różnych języków, narracji, strategii komunikacji społecznej wobec ważnego problemu współczesności (miejsca literatury, funkcjonowania demokracji, niesprawiedliwości społecznej, kłamstwa w dyskursach publicznych i przestrzeni prywatnej, roli prowincji, kryzysu Kościoła, znaczenia marksizmu, zmiany relacji we wspólnocie europejskiej, złudzeń, rozczarowań i nudy w kulturze współczesnej).

Gdzie jest rzeczywistość, która dla Czesława Miłosza była zadaniem artysty? Jakie są jej najważniejsze problemy, jakim językiem się o nich mówi? Każdy ze składników programu będzie oscylować wokół tych fundamentalnych pytań.

Program składać się będzie z 9 części, w skład każdej z nich wchodzić będzie debata, warsztat (seminarium) i lekcje w poznańskich liceach. Gośćmi będą literaci,dziennikarze i naukowcy, osoby z autorytetem i dużym, cieszącym się uznaniem dorobkiem, autorzy dyskutowanych książek. Będą oni nie tylko publicznie debatować między sobą, ale też dyskutować w ramach warsztatów (seminariów) w gronie szczególnie zainteresowanych studentów i naukowców poznańskich uczelni oraz, w ramach lekcji w wybranych liceach, rozmawiać z młodzieżą, przybliżając i popularyzując tematykę programu.

Uczestnicy programu, choć wyraźnie obecni w przestrzeni publicznej, zazwyczaj ze sobą wprost nie dyskutują. Istotną wartością programu będzie więc umożliwienie im spotkania i jego wynik.

Zestawienie tych perspektyw, wobec jednego zagadnienia będzie konfrontacją wynikającą z różnic, wzajemnej nieufności i krytyki oraz odmiennych interesów. Przede wszystkim będzie to próba znalezienia wspólnego mianownika i zrozumienia ważnych zjawisk współczesnej cywilizacji.

Różnorodność programu nie faworyzuje żadnej z dyscyplin: literatury, dziennikarstwa, nauk humanistycznych i społecznych. Jednak jego tematyka, pytania o prawdę i relatywizm, rzeczywistość jako konstrukcję czy konfrontację różnych sposobów komunikacji, a także szukanie iunctim między różnymi językami wydaje się szczególnie atrakcyjna dla literatury i sztuki w ogóle. Pokazuje jej wyjątkową, mimo że marginalną, rolę i każe sprawdzać jej możliwości i stawiać wysokie wymagania.

Grzegorz Gauden (1953) – dyrektor Instytutu Książki. W 1999 został prezesem zarządu spółki Presspublica, a w okresie od września 2004 do września 2006 był redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”. Pełni funkcję wiceprezesa Izby Wydawców Prasy, a także Stowarzyszenia „Polska Książka”.

Dariusz Nowacki (1965) – krytyk literacki i badacz literatury, pracownik Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redaktor kwartalnika kulturalnego „Opcje”, były redaktor kwartalnika literackiego „FA-art”. Zajmuje się głównie współczesną prozą polską. Opublikował zbiór szkiców krytycznych „Zawód: czytelnik” (1999), za który otrzymał Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, rozprawę „Ja nieuniknione. O podmiocie pisarstwa Jerzego Andrzejewskiego” (2000) oraz książkę krytycznoliteracką „Wielkie Wczoraj” (2004).

Paweł Dunin-Wąsowicz (1967) – publicysta, krytyk literacki, szef wydawnictwa Lampa i Iskra Boża i redaktor naczelny czasopisma „Lampa”. Wraz z Tomaszem Łubieńskim i Kingą Dunin prowadził program „Dobre książki” w TVP1. Odkrywca i wydawca Doroty Masłowskiej. Razem z Jarosławem Lipszycem i Piotrem Mareckim założył blog „Kumple”. Laureat Paszportu Polityki (2005), kategoria „kreator kultury”. Śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble, który reklamuje jako „najgorszy zespół świata".

więcej: www.zamek.poznan.pl/

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.01.12, autor: irka)
Dział literatura
Tagi: Po co książki. Czy to już naprawdę koniec, debata
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia