Wystawa: Kraj łaźni, kultura kąpieli Współczesne malarstwo węgierskie w Łazienkach Królewskich

Ponad 40 obrazów współczesnych artystów węgierskich obejrzeć można będzie na wystawie w Łazienkach Królewskich. Prace, odwołujące się do fenomenu węgierskiej kultury kąpieli, pochodzą z Kolekcji Sztuki Współczesnej Völgyi - Skonda i prezentowane są w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Wystawa Kraj łaźni, kraj kąpieli, organizowana jest przez Węgierski Instytut Kultury przy Ambasadzie Węgier oraz Muzeum Łazienki Królewskie, otwarta będzie w Podchorążówce od 26 października do 17 grudnia 2017 r. Ekspozycję oglądać można będzie od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-16.00.

Na wystawie zaprezentowane są płótna współczesnych artystów węgierskich, którzy tematem swoich prac uczynili życie codzienne w budapesztańskich łaźniach. Zobaczymy obrazy takich malarzy, jak: Pál Breznay, Péter Hecker, Rita Mártis i Eszter Radák, Márta Kiss czy Tamás Galambos.

Większość prac powstała na zamówienie, co pokazuje, że temat kąpieli, choć rzadko podejmowany, okazał się dla współczesnych artystów pasjonującym wyzwaniem.

Płótna Pála Breznaya Remik i Szachy II, które zaprezentowane zostaną na wystawie, obrazują rytuały budapeszteńskich łaźni św. Łukasza i Széchenyiego - grę w szachy w wodzie i grę w karty przy stoliku. Postaci na obrazach są autentyczne podobnie, jak osoba Ferenca, byłego szofera komunistycznego przywódcy Węgier, Jánosa Kádára, z płótna Ferenc z Łaźni św. Łukasza. Jest on powszechnie znany na kąpielisku i nie jest tajemnicą, że w zamian za piwo chętnie opowie anegdotę o towarzyszu Kádárze.

Sceny z obrazu Pétera Heckera Tatuś bawi się w pociąg w ciepłej wodzie przedstawiają zabawę na basenie. Współcześnie osadzone są też prace Eszter Radák - nie ma wątpliwości, że scena obrazująca zajęcia wodnego aerobiku nie pochodzi z XIX w., chociaż detale architektoniczne w tle wskazują na ten właśnie okres.

Obraz Márty Kiss Plotkując w łaźni, który przedstawia szepczące do siebie kobiety i samotnego mężczyznę wyraźnie zainteresowanego ich rozmową, na nowo podejmuje biblijny motyw Zuzanny i starców. Z jednej strony pokazuje to, że pewne sytuacje są uniwersalne i ponadczasowe, z drugiej - odwrócenie proporcji na rzecz kobiet i zamianę ról.

Tamás Galambos przedstawia kąpielisko z zupełnie innej perspektywy. Jego obrazy Wielkie żarcie i Rozpieszczanie są satyrą na pijących piwo, objadających się kiełbasą i flirtujących "dżentelmenów". W krzywym zwierciadle widzimy też przedstawicieli naszych czasów, relaksujących się w zasłużonej kąpieli, na płótnie Viktora Benkő Jacuzzi.

Dodaj artykuł do:
(dodano 31.10.17, autor: blackrose)
Tagi: Wystawa, Kraj łaźni, kultura kąpieli Współczesne malarstwo węgierskie, Łazienki Królewskie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia