Kultura przyszłości. W stronę foresightu polityki kulturalnej

Od lutego 2012 rusza III cykl spotkań  "Kultura i Rozwój", tym razem tematem przewodnim będzie rozwój miast: "Kultura przyszłości. W stronę foresightu polityki kulturalnej".

Część seminariów odbędzie się  w Warszawie, a część w różnych miastach Polski.
Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie internetowej:
www.obserwatoriumkultury.nck.pl 

Obserwatorium Kultury powstało w odpowiedzi na potrzebę współpracy, de­ba­ty i wy­mia­ny po­glą­dów mię­dzy ad­mi­ni­stra­to­ra­mi i me­na­dże­ra­mi kul­tu­ry a śro­do­wi­skiem na­uko­wym. Ponieważ chcemy rozwijać i wspierać model podejmowania decyzji w sektorze kultury w oparciu o wiedzę zainicjowaliśmy cykl seminariów do­ty­kających ak­tu­al­nie po­dej­mo­wa­nych w Pol­sce i na świe­cie te­ma­tów i dys­ku­to­wa­nych pro­ble­mów.
 

Kultura i rozwój

Cykl se­mi­na­riów KUL­TU­RA I ROZ­WÓJ po­wstał we współ­pra­cy Na­ro­do­we­go Cen­trum Kul­tu­ry z Ośrod­kiem Badań nad Przy­szło­ścią Col­le­gium Ci­vi­tas i Pol­skim Forum Oby­wa­tel­skim w ra­mach Kam­pa­nii Kul­tu­ra się liczy!

„Kul­tu­ra się liczy!” głosi hasło kam­pa­nii spo­łecz­nej za­ini­cjo­wa­nej przez Na­ro­do­we Cen­trum Kul­tu­ry. Trud­no mieć dziś wąt­pli­wo­ści, że kul­tu­ra two­rzy śro­do­wi­sko, które może sprzy­jać lub prze­szka­dzać roz­wo­jo­wi spo­łecz­no-​go­spo­dar­cze­mu. Kul­tu­ra uczest­ni­czy bez­po­śred­nio w życiu go­spo­dar­czym za spra­wą na­bie­ra­ją­cych na zna­cze­niu prze­my­słów kul­tu­ry i prze­my­słów kre­atyw­nych. Nie­mniej ważny jest wpływ po­śred­ni, w po­sta­ci pod­trzy­my­wa­nych przez kul­tu­rę norm sprzy­ja­ją­cych in­no­wa­cyj­no­ści, kre­atyw­no­ści, wspól­ne­mu dzia­ła­niu, za­ufa­niu i two­rze­niu ka­pi­ta­łu spo­łecz­ne­go.

Jakie z tych ogól­nych stwier­dzeń i in­tu­icji wy­ni­ka­ją re­ko­men­da­cje dla po­li­ty­ki kul­tu­ral­nej i, sze­rzej, po­li­ty­ki roz­wo­jo­wej pań­stwa i wła­dzy pu­blicz­nej na wszyst­kich szcze­blach jej dzia­ła­nia? Jak two­rzyć język de­ba­ty pu­blicz­nej, by uwzględ­niał naj­now­sze do­świad­cze­nia z pola re­flek­sji nad sze­ro­ko ro­zu­mia­ną eko­no­mi­ką kul­tu­ry? Jak mówić po­waż­nie o kul­tu­rze i jej zna­cze­niu, od­wo­łu­jąc się do ra­cjo­nal­nych ar­gu­men­tów i uni­ka­jąc ste­reo­ty­pów, nad­mier­nych emo­cji i re­duk­cjo­ni­zmu fał­szu­ją­ce­go zło­żo­ność za­gad­nie­nia?

Celem spo­tkań jest :
- pre­zen­ta­cja naj­now­szej myśli z ob­sza­ru sze­ro­ko ro­zu­mia­nej eko­no­mi­ki kul­tu­ry i sztu­ki;
- dys­ku­sja nad do­świad­cze­nia­mi mię­dzy­na­ro­do­wy­mi i wy­ni­ka­mi badań w kon­tek­ście pol­skich pro­ble­mów roz­wo­jo­wych;
- for­mu­ło­wa­nie re­ko­men­da­cji dla po­li­ty­ki kul­tu­ral­nej i roz­wo­jo­wej pań­stwa;
- for­mu­ło­wa­nie wska­zó­wek dla de­ba­ty pu­blicz­nej.

Se­mi­na­ria ad­re­so­wa­ne są do ba­da­czy, me­na­dże­rów kul­tu­ry, po­li­ty­ków i przed­sta­wi­cie­li wła­dzy pu­blicz­nej, ludzi kul­tu­ry i sztu­ki, przed­sta­wi­cie­li me­diów, przed­się­bior­ców.

Na cykl letni seminariów składało się 6 spotkań.
 

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.01.12, autor: kotsimona)
Tagi: Kultura przyszłości. W stronę foresightu polityki kulturalnej, kultura, polityka kulturalna, Kultura i Rozwój, nck, obserwatorium kultury
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia