Europejski sukces lubelskiego zespołu ČAČI VORBA

Niemiecka reedycja CD "Szczera Mowa" zespołu ČAČI VORBA otrzymała kwartalną nagrodę "Preis der Deutchen Schallplaten Kritik" w kategorii "Folk i Folklor". To jedna z najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Niemczech. Do tej pory z Polski te nagrodę otrzymali między innymi: Rafał Blechacz, Kroke czy Tomasz Stańko Quartet.

Nagroda "Preis der Deutchen Schallplaten Kritik”, ustanowiona w 1980 r. w celu zachowania "najbardziej rygorystycznych standardów osiągnięć oraz jakości" na polu nagrań muzycznych, jest przyznawana przez Stowarzyszenie Nagrody Niemieckich Krytyków Fonograficznych, składające się z niemal 140 krytyków muzycznych, publicystów, muzykologów oraz wydawców z Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii. Jego misją jest zapewnianie producentom, kompozytorom, artystom oraz miłośnikom muzyki obiektywnej informacji na temat nowych wydawnictw o rzeczywistej doniosłości artystycznej. Krytycy dokonują nominacji spośród najnowszych wydawnictw w 29 kategoriach rozciągających się od opery po rock'a, folk czy jazz, wydanych zarówno przez wielkie i małe, krajowe oraz zagraniczne wytwórnie płytowe. Nominacje obejmują szeroką gamę wykonawców — od debiutantów po gwiazdy, zawierają zarówno bestsellery jak i niskonakładowe wydawnictwa niszowe.

Raz w roku — zazwyczaj w listopadzie — 11 produkcjom przyznawana jest nagroda roczna. Dodatkowo 3 artystom i producentom przyznawana jest nagroda za całościowe osiągnięcia fonograficzne. Z kolei nagroda kwartalna rekomenduje nowe wydawnictwa, które zwróciły szczególną uwagę krytyków — zarówno ze względu na wykonanie oraz kreatywność jak i ogólną wartość zawartego na CD repertuaru. Nagrody kwartalne stanowić mają obiektywny obraz nowości fonograficznych o wyjątkowym znaczeniu, ocenianym wyłącznie na podstawie kryteriów artystycznych. Każda płyta CD oraz DVD wydana w ciągu ostatnich 3 miesięcy może zostać wybrana w jednej z 29 kategorii, pod warunkiem jej dostępności na niemieckim rynku płytowym.

Płytą „Szczera Mowa” zainteresował się też wydawca czołowego czasopisma o tematyce „world music” - "Songlines". Płyta znajdzie się w notowaniu Top Ten Records czasopisma. Utwór "Doar o mama" znajdzie się na płycie dołączonej do magazynu - nakład 20.000 egzemplarzy.

ČAČI VORBA to istniejąca od 2005 r. polsko-ukraińska grupa specjalizująca się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Zespół serwuje słuchaczom akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej oraz innych gatunków wykonywaną na tradycyjnych, często egzotycznie brzmiących instrumentach, takich jak węgierska bracsa, tureckie kemence, greckie bouzouki, rumuńska cobza, bliskowschodnie darabuka oraz dombek. Poprzez zaskakujące połączenia w stylu "bałkańskiego twista", "rumuńskiego rock'n'rolla", "romskiego swinga" zespół wprowadza zwariowaną atmosferę bałkańskiego wesela. W tym roku zespół obchodzi piątą rocznicę powstania.

Płytę "Szczera Mowa" zespół nagrał w ciągu 10 dni w listopadzie 2007 r. bazując na materiale, który zgromadził w ciągu pierwszych 2-3 lat działalności. Rejestracja dźwięku dokonana została w Rogalowie koło Wąwolnicy, w legendarnym domowym studiu Wojtka Czerna "Rogalów Analogowy", kojarzonym również jako O.B.U.H. Records.
Płytę nagrano przy użyciu analogowego sprzętu, technologią zapisu na taśmy studyjne. Bez komputerów, retuszy i innych cyfrowych udogodnień.

Obraliśmy "drogę bez skrótów", ale od początku mieliśmy świadomość, że jakość dźwięku zarejestrowanego starymi lampowymi urządzeniami znacznie przewyższa to, co oferuje nam dzisiaj większość skomputeryzowanych studiów – mówi muzyk Piotr Majczyna. Najbardziej problematyczny był proces bezstratnego "przerzucenia" analogowego dźwięku z taśm na CD. Pomógł go rozwiązać w pracowni akustycznej Politechniki Warszawskiej, Piotr Nykiel, testując przy tej okazji swoje własne wynalazki. Płyta stała się, więc również częścią eksperymentu naukowego.

Na płycie znalazły się także dwa nagrania zarejestrowane podczas koncertu w Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin.

Skład zespołu:
Maria Natanson - śpiew solo, skrzypce, kemence, bracsa
Paweł Sójka - akordeon, śpiew
Piotr Matczyna - gitara, mandola, bouzouki, cobza, śpiew
Robert Brzozowski - kontrabas, śpiew
Lubomir Iszczuk - darabuka, dombek, tapan, bouzouki, drumla, śpiew

Oficjalna strona nagrody z informacją o wynikach konkursu:
http://www.schallplattenkritik.de/bestenlisten/438-bestenliste-4-2010 

Więcej o zespole:
www.cacivorba.pl , www.facebook.com/cacivorba , www.myspace.com/cacivorba

ip/ CACI VORBA Gypsy Fusion

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.11.10, autor: redakcja)
Dział muzyka
Tagi: ČAČI VORBA, reis der Deutchen Schallplaten Kritik, muzyka etniczna, jazz, world music, muzyka bałkańska
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Mara Tamkovich
2
Korek Bojanowski
3
Céline Sallette
4
Michel Hazanavicius
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Lorcan Finnegan
8
James Hawes
9
Jake Schreier
10
Jonás Trueba
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia