XIX wiek w Kordegardzie: Zrób sobie zdjęcie techniką kolodionu

Przenieśmy się w czasie za pomocą kolodionu. Przyjdź do Galerii Kordegarda w niedzielę, 27 sierpnia 2017 r. i zrób sobie zdjęcie techniką wynalezioną ok. 1851 roku!

Nasz fotograf wykonywać będzie zdjęcia chętnym, na których czeka również pełna charakteryzacja z epoki. Moment oczekiwania na gotową szklaną płytkę z podobizną umilimy zwiedzaniem trwającej w Galerii wystawy „Projekt Wisła. Feliks Zwierzchowski. Fotografie z lat 1958-1989” oraz ekspozycją kolodionów i strojów z epoki. Pokaz nawiązywać będzie do tradycji wędrownych fotografów z Europy Zachodniej, którzy w XIX wieku odwiedzali Warszawę i rozstawiali swoje przenośne atelier oraz ciemnię.

Zrób sobie zdjęcie z epoki!

Ten, kto zechce zostać uwieczniony na zdjęciu, zostanie przebrany w strój z epoki i pomalowany przez zawodową makijażystkę. Nasz fotograf dysponuje kamerą miechową z epoki mokrego kolodionu w formacie 10x12 cali, wyposażoną w obiektyw typu Petzval. Optyka tego typu zapewnia specyficzne rozmycie tła na fotografii (tzw. bokeh).

O technice kolodionu

Technikę mokrego kolodionu wynalazł Anglik Frederic Scott Archer w 1851 r. Skutecznie zastąpiła ona droższe i znacznie bardziej skomplikowane w wykonaniu dagerotypy. Mokra płyta była dominującą techniką fotograficzną aż do lat ‘80. XIX wieku. Technikę mokrego kolodionu charakteryzuje fakt, że zdjęcie na świeżo wylanej i „naczulonej” w roztworze azotanu srebra płycie należy wykonać w ciągu ok. 10 minut. Po tym czasie kolodion zasycha, tracąc swoje właściwości, więc wykonywanie zdjęć poza atelier wymagało od fotografa zabierania oprócz ciężkiej kamery miechowej z dużym, jasnym obiektywem i stabilnego statywu, również całej podręcznej ciemni wraz z pełnym zestawem chemikaliów.

źródło: organizator

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.08.17, autor: blackrose)
Tagi: XIX wiek w Kordegardzie, zdjęcie techniką kolodionu, Galeria Kordegarda
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia