Wystawa "W polu i w kniei" w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa zaprasza na wystawę stałą "W polu i w kniei".

Część 1: "Las"
Pytając zwiedzających nasze muzeum, z czym kojarzy im się las, otrzymujemy najczęściej odpowiedź: z ciszą, spokojem, wypoczynkiem, ale także z ptakami i innymi dzikimi zwierzętami. Zwierzęta są więc w wyobrażeniu ludzi nieodzownym elementem lasu, a wypoczynek w lesie kojarzy się nie tylko z szumem liści, ale także ze śpiewem ptaków, rykiem jelenia czy wyciem wilków. Wystawa "Las" nawiązuje do tych wszystkich elementów, z którymi kojarzymy las. Ukazuje ona wiele gatunków żyjących w nim ptaków i ssaków, zarówno tych pospolitych jak sarny, dziki, jelenie, lisy czy sójki, które można spotkać nawet podczas krótkiej wyprawy do lasu, jak i te rzadsze jak wilk, ryś czy orzeł przedni, których obserwowanie wymaga już dużo więcej starania. Niektóre pokazane zwierzęta, dawniej zagrożone, obecnie mają się już na szczęście coraz lepiej, tak jest w przypadku bobra, który dzięki staraniu wielu ludzi stał się już gatunkiem licznym czy żubra, który również ledwo uniknął całkowitej zagłady. Wśród ustawionych w dioramie drzew kryje się też wiele ciekawych ptaków. Pokazaliśmy m.in. kilka gatunków sów, wśród których jest oczywiście najpospolitsza sowa europejska - puszczyk czy także dość pospolita płomykówka ale także gatunki rzadkie, a wśród nich największy przedstawiciel tej grupy - puchacz czy najmniejsza nasza sowa - sóweczka. Do ptasich rarytasów, które pokazujemy na wystawie zaliczyć możemy także bardzo rzadkiego w Polsce gadożera.

Ważną umiejętnością zarówno myśliwych jak i innych miłośników zwierząt jest odczytywanie śladów dlatego dla amatorów odkrywania tajemnic dzikiej przyrody przygotowaliśmy kolekcję ponad dwudziestu wiernie odtworzonych tropów leśnych zwierząt. Wystawa "Las" składa się także z dobrze skomponowanej z dioramami części prezentującej trofea, w której pokazano poroża jeleni i parostki saren: piękne i symetryczne formy prawidłowe oraz ciekawe formy z różnych przyczyn zniekształcone (np. perukarze). W skład części trofeistycznej wchodzi także kolekcja oręży dziczych. Ważnym elementem wystawy są głosy zwierząt. Tak więc, zamknąwszy oczy będziemy mogli na chwilę przenieść się na rykowisko, na toki głuszców czy na terytorium wilczego stada.

Część 2: "Ptaki"
Jednym z fenomenów ptaków jest ich umiejętność latania. Możliwość podejmowania długich powietrznych wędrówek, których nie ograniczały bagna, wielkie rzeki i pustynie sprawiała, że od zawsze ptaki kojarzone były z nieograniczoną swobodą i wolnością. Dziś, gdy wartości te cenione są bardziej niż kiedykolwiek przedtem, zainteresowanie ptakami jest bardzo duże. Aby wyjść temu naprzeciw zorganizowaliśmy wystawę właśnie pod tytułem "Ptaki", która ukazuje niezwykłe bogactwo gatunków i form tych zwierząt występujących w naszym kraju. Pomimo tego, że sala wystawowa ma ok. 100m2 powierzchni, udało nam się na niej pokazać część zamieszkujących nasz kraj gatunków. Zostały one podzielone ze względu na środowiska w jakich żyją.

Tak więc mamy wyodrębnione grupy ptaków: leśnych, łąkowych, wodnych i wodno-błotnych. W każdej z tych grup pokazujemy ciekawe, często rzadkie gatunki, a czasami nawet w Polsce już niewystępujące. Przykładem takich gatunków są bataliony, z których każdy samiec jest nieco inaczej ubarwiony, piękna czapla purpurowa, hełmiatka - kaczka z czubem piór niczym hełm na głowie czy czarny kobczyk, a wreszcie okazały drop - zaliczany do najcięższych ptaków latających świata, który od połowy lat 80-tych widywany jest jedynie za naszą zachodnią granicą, skąd czasem zalatuje do naszego kraju. Do cenniejszych prezentowanych tu ptaków zaliczyć też można np. pięć gatunków perkozów z perkozkiem i zausznikiem, kulona czy bąka. Osobną grupę, którą wydzieliliśmy, nie ze względu na środowisko w którym żyją, a na sposób zdobywania pokarmu, stanowią dzienne ptaki drapieżne. Zobaczymy tu zarówno pospolitego myszołowa zwyczajnego, mniej licznego, ale również znanego jastrzębia oraz znacznie mniej licznego sokoła wędrownego czy bardzo nielicznego rybołowa.

Drugą osobno wydzieloną grupę stanowią ptaki należące do rodziny krukowatych. Zestawienie ich obok siebie ma duży wymiar dydaktyczny, ponieważ zwiedzający mogą przekonać się, jakie są różnice pomiędzy krukiem a gawronem, sroką a wroną czy kawką. Ważnymi elementami wystawy są kolorowe, wielkoformatowe plansze ukazujące środowiska życia poszczególnych grup ptaków oraz komputerowa encyklopedia ptaków z opisem i głosami.

Dodaj artykuł do:
(dodano 07.08.17, autor: blackrose)
Tagi: Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, wystawa, W polu i w kniei
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Shakira
5
Deep Purple
6
Bruce Springsteen
7
Ghostkid
8
Chaka Khan
9
Charles Lloyd
10
Marcin Pajak
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Darek Karp
2
Michael Sowa
3
Kamila Cudnik
4
Agnieszka Jeż
5
Claire Castillon
6
George M. Johnson
7
Namina Forna
8
Rebecca Yarros
9
Emilia Nadratowska-Cząba
10
Leïla Slimani
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia