Wiersze zebrane: Tomasz Pułka, Wybieganie z raju (2006–2012)

10 lipca ukazały się wiersze zebrane zmarłego przed pięcioma laty Tomasza Pułki.

Nieoczywista dykcja Tomasza Pułki okazuje się dziś jedną z najbardziej wpływowych w młodej poezji polskiej. Można powiedzieć, że na młodoliterackiej mapie Polski Pułka stał się autorem szczególnym, ikoną owianą legendą na miarę Rafała Wojaczka, a jego poezja inspiruje szereg młodych poetów i poetek. Świadczą o tym częste odwołania do jego twórczości oraz niezliczone konteksty literackie, w których się pojawia.

Tragicznie zmarły autor zostawił po sobie, jak pisała Aldona Kopkiewicz, „niezły rozgardiasz – dużo tekstów na papierze i w sieci, czasem bardzo różnych, a do tego zalążek legendy, który trudno objąć jakąś jedną trafną formułą”. W swojej niezwykle różnorodnej twórczości młody poeta przekraczał kolejne granice, a jego niepowtarzalny – dążący do coraz większej „zamierzonej nieczytelności” – styl układa się w fascynujący, niedokończony projekt literacki.

W posłowiu zamieszczonym w książce Paweł Kaczmarski zauważa: „Mamy do czynienia z autorem dorastającym na przełomie wieków, «millennialsem» obytym z językiem internetu, kulturą mediów społecznościowych etc. Jednak z tego, jak bardzo autor Zespołu Szkół był dzieckiem swojej epoki, wynika coś jeszcze, coś bardzo konkretnego: punkt czy miejsce, w którym jego poezja się zaczyna; pole startowe, początek opowieści”.

Jedynie staram się, żeby konstrukcja tekstu stanowiła układ kontrolowany – czytamy w zamieszczonej w biBLiotece wypowiedzi Tomasza Pułki. – Jestem zwolennikiem „świadomego”, konceptualnego pisania. Bo stosunkowo łatwo jest napisać dobrze brzmiący, efektowny wiersz. Trudniej go obronić, będąc w zgodzie z samym sobą. Całą literaturę mam za sztukę opowiadania. Tylko tyle i aż tyle.

Podczas wrześniowej Stacji Literatura 22 zostały zaplanowane: specjalna dyskusja z udziałem Pawła Kaczmarskiego, Marty Koronkiewicz, Andrzeja Sosnowskiego i Krzysztofa Sztafy oraz spotkanie połączone z czytaniem książki, prowadzone przez Dawida Mateusza, do którego zaproszenie przyjęli siostra autora Magda Pułka, przyjaciel Łukasz Podgórni oraz niedawny debiutant Radosław Jurczak.
Tomasz Pułka urodził się 21 czerwca 1988 roku. Pochodził z Rudnika koło Myślenic, mieszkał w Krakowie, gdzie studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był członkiem grupy Perfokarta i sygnatariuszem pierwszego manifestu Rozdzielczości Chleba, hubu wydawniczego zajmującego się tworzeniem i promocją poezji cybernetycznej. Współredagował art-blog Cichy Nabiau. Laureat Nagrody Literackiej Dżonka (2007). Zmarł 9 lipca 2012 roku we Wrocławiu.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.07.17, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Tomasz Pułka, Wybieganie z raju (2006–2012)
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia