Wystawa "I ciągle widzę ich twarze" w Madrycie i Szamotułach

19 stycznia 2012 w Palacio de Canete w Madrycie odbędzie się otwarcie hiszpańskiej wersji wystawy "Fotografia Żydów polskich. I ciągle widzę ich twarze”. Natomiast 26 stycznia polsko-angielską wersję ekspozycji Fundacji Shalom będzie można obejrzeć w Muzeum - Zamku Górków w Szamotułach.

„I ciągle widzę ich twarze …” to wystawa z wielu powodów niezwykła. Chociaż pokazuje nieobecnych, jest historią obecności. Gołda Tencer, Dyrektor Generalny Fundacji Shalom w 1994 roku ogłosiła apel o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich. Wielu ludzi nie wierzyło, że 50 lat po Holocauście ktoś odpowie na ten apel – tymczasem napłynęło ponad 9 000 zdjęć. Zdjęcia, które zebrała Fundacja nie są zdjęciami z pierwszych stron gazet. Przechowywano je na strychach, wydobywano z gruzów, z makulatury. Nadsyłano je z odległych krańców naszego globu, z dużych miast, z miasteczek i wsi. W większości zdjęcia nadesłali Polacy – polskie rodziny, sąsiedzi, przyjaciele. Wiele zdjęć nadesłali także Żydzi rozsiani dziś po całym świecie, lecz przechowujący w swoich nowych domach okruchy tamtego świata. Te obrazy – zdjęcia zwykłych ludzi w całej różnorodności ich powszedniego życia – uświadamiają nam w sposób przejmujący, jak potężna, barwna, aktywna była społeczność Żydów polskich, którzy przez wieku współtworzyli dzieje kraju i jego kulturę.
Dzięki tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na opale Fundacji Shalom, powstała unikalna, jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich.
Na miano sprawiedliwych zasługują nie tylko ci, co ratują choć jedno życie, ale także ci, którzy zachowują pamięć.
Wystawa „I ciągle widzę ich twarze” jest jednym z najważniejszych osiągnięć Fundacji Shalom. Wystawę w ciągu 15 lat pokazano w ponad 40 muzeach na całym świecie, m.in. Los Angeles, Meksyku, Jerozolimie, St. Petersburgu, Hamburgu, Wilnie, Buenos Aires, Grenoble, Lyonie i Toronto. Największy sukces odniosła w Nowym Jorku, pisał o niej nawet „New York Times”. O wyjątkowości tej wystawy świadczy jej uniwersalizm. Fotografie Żydów polskich są chętnie oglądane nie tylko przez osoby odwiedzające muzea europejskich stolic, ale również mieszkańców niewielkich miejscowości takich jak Tykocin czy Szamotuły. Dzieje się tak dlatego, że wszyscy ciągle widzimy ICH twarze i ciągle słyszymy ICH głosy….

Organizatorem jest Fundacja Shalom. Projekt współorganizowany jest przez Instytut Polski w Madrycie, Instytut Adama Mickiewicza oraz Sefarad Israel.

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.01.12, autor: irka)
Tagi: wystawa, shalom
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia