Wystawa #dziedzictwo w Krakowie

Od 23 czerwca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę #dziedzictwo.

Jaki spadek przejęliśmy po tych, którzy wcześniej żyli na ziemiach polskich? I gdzie właściwie były te ziemie? Jakie obrazy, książki i wydarzenia kształtują naszą wyobraźnię zbiorową? Jakie zwyczaje porządkują nasze życie? I jakiego języka używamy, aby o nim opowiedzieć? Odpowiedzi na te i podobne pytania chce zaproponować widzom wystawa #dziedzictwo, która zostanie otwarta 23 czerwca, tuż przed rozpoczęciem 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Krakowie.

To największa ekspozycja Muzeum od słynnej wystawy Marka Rostworowskiego Polaków portret własny z przełomu lat 1979/80, do której także się odwołuje. Zostanie zaaranżowana na dwóch piętrach głównej siedziby MNK i złoży się na nią ponad 600 zabytków i dzieł sztuki z kolekcji największego i najstarszego muzeum narodowego w Polsce. Ekspozycja została objęta patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz wpisana w program towarzyszący 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Krakowie.

Cztery główne tematy wystawy to: „geografia”, „język”, „obywatele” i „obyczaj”. Nie zabraknie na niej dzieł sztuki fundamentalnych w dyskusji o polskim dziedzictwie kulturowym: denara Bolesława Chrobrego z najwcześniejszym świadectwem użycia nazwy Polska, Sonetów krymskich z odręczną dedykacją Adama Mickiewicza, nut Fryderyka Szopena, obrazów Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego czy Jacka i Rafała Malczewskich. Ale znacznie więcej będzie eksponatów zaskakujących, często nieznanych, przechowywanych w MNK jako pamiątki przeszłości i świadectwo udziału Polaków w kształtowaniu się kultury materialnej i duchowej Europy i świata. Można do nich zaliczyć na przykład kosztowne zegarki Patka z podobiznami polskich bohaterów narodowych, mnemotechniczne tablice Antoniego Jaźwińskiego, którego metoda zapamiętywania faktów była niezwykle popularna w szkolnictwie Europy i Ameryki w połowie XIX wieku, czy okładki miesięcznika „Vogue” zaprojektowane przez Janinę Dłuską.

Dodaj artykuł do:
(dodano 22.06.17, autor: blackrose)
Tagi: #dziedzictwo, Kraków, wystawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia