Kinomuzeum

Już w lutym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przejdzie metamorfozę i pokaże się publiczności od zupełnie nowej strony jako przestrzeń kinowa dla wszystkich miłośników ambitnego kina.

W programie Kinomuzeum znajdą się zarówno zjawiska słabo reprezentowane w kinematografii głównego nurtu, jak i pokazy filmów fabularnych, które miały swoje premiery w ramach najważniejszych festiwali filmowych. Kinomuzeum rozpocznie swoją działalność premierowym pokazem "Wstydu" Steve’a McQueena z ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

W ofercie filmowych nowości znajdą się również najnowsze dzieła takich twórców jak Miranda July (Przyszłość), Jan Švankmajer (Przeżyć swoje życie), Todd Solondz (Czarny koń), Wilhelm Sasnal (Z daleka widok jest piękny), Wojciech Smarzowski (Róża), Phil Mulloy (Goodbye Mister Christie) oraz odrestaurowany w wersji HD legendarny film Jerzego Skolimowskiego Na samym dnie.

Ponadto dla wszystkich poszukujących nowych doświadczeń audiowizualnych, przewidziano specjalne pokazy w następujących kategoriach: Artist Moving Image, Kolekcja, ReForma oraz Curating Cinema.

Pod hasłem Artist Moving Image zaprezentowane zostaną niepokazywane wcześniej w Polsce filmy artystów takich jak Anri Sala, bracia Chapman, Jeremy Deller czy Damián Ortega, a w ramach bloku Kolekcja przegląd prac artystów, którzy trafili do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Laurel Nakadate, Jonathana Horowitza, Duncana Campbella.

Przez cały miesiąc pokazom filmowym towarzyszyć będą wykłady, spotkania z reżyserami i artystami oraz specjalne pokazy z cyklu ReForma mające na celu inicjować dyskusje na temat formalnego wymiaru polskiego kina.

W programie Curating Cinema przewidziano między innymi: Vorspannkino - specjalny pokaz Susanne Pfeffer na temat sztuki zjawiskowych tytułów oraz napisów początkowych w filmie, wykład kuratora Thomasa Bearda z Light Industry New York na temat niedokończonych filmów oraz specjalny pokaz Stuarta Comera, kuratora filmu z Tate Modern Gallery o awangardowej artystce Lis Rhodes.

W piątek, 3 marca 2012 roku odbędzie się oficjalna inauguracja internetowej Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czyli archiwum gromadzącego polskie filmy eksperymentalne i sztukę wideo (około 600 tytułów) otwartego dla wszystkich w domenie publicznej. Z tej okazji artysta Józef Robakowski i kurator Muzeum Łukasz Ronduda opowiedzą o najciekawszych zjawiskach w polskim filmie artystycznym od lat dwudziestych do dziś.

Otwarcie Kinomuzeum oraz internetowej Filmoteki stanowi kontynuację działań Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie związanych z Nagrodą Filmową PISF i Muzeum przyznawaną raz do roku artyście z pola sztuk wizualnych na realizację filmu fabularnego. Jej druga edycja zostanie ogłoszona już w lutym, w ramach Kinomuzeum.

Wszystkie te inicjatywy budują program filmowy Muzeum nastawiony na intensyfikację dialogu pomiędzy kinem a sztuką, pomiędzy środowiskiem filmowym a artystycznym.

Z okazji uruchomienia Kinomuzeum w hallu wejściowym Muzeum zawiśnie neon legendarnego warszawskiego kina Skarpa, rozebranego pod budowę apartamentowca w 2008 roku. W kinie Skarpa, otwartym w 1960 roku, odbywały się najważniejsze premiery filmów polskich (m.in. „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy) i zagranicznych. Projektantem kina, jak i znajdującego się w zbiorach Muzeum neonu, był wybitny architekt Zygmunt Stępiński, współautor projektów powojennej odbudowy Warszawy, m.in. Trasy W-Z i ulicy Nowy Świat.

Na wszystkie spotkania, filmy i pokazy wstęp bezpłatny!

Kinomuzeum
3 lutego – 3 marca 2012
kuratorzy: Łukasz Ronduda, Natalia Sielewicz

Źródło: http://www.artmuseum.pl/wydarzenie.php?id=Kinomuzeum_

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.01.12, autor: wanilia)
Dział film
Tagi: Kinomuzeum,Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Artist Moving Image, film, kino, ReForma, Curating Cinema, film fabularny, polski film artystyczny
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia