Polski kandydat do Oscara "W ciemności" w reż. Agnieszki Holland już w kinach

Polski kandydat do Oscara - najnowszy film Agnieszki Holland pt. „W ciemności” - trafi na ekrany polskich kin 5 stycznia 2012.

Znakomicie przyjmowany przez widzów i recenzentów obraz, porównywany do „Listy Schindlera” i „Pianisty”, jest m.in. zwycięzcą tegorocznego festiwalu Camerimage, laureatem Nagrody Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mar Del Plata, Nagrody za Najlepszą Reżyserię Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Valladolid czy Nagrody dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym St. Louis. Spotkał się także z entuzjastycznym przyjęciem na prestiżowych festiwalach w Toronto i Telluride.

Najnowsze dzieło autorki „Tajemniczego ogrodu” i nominowanego do Oscara dzieła „Europa, Europa” opowiada poruszającą historię Leopolda Sochy – Polaka ze Lwowa (wybitna rola Roberta Więckiewicza), który za pieniądze pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Jednak to, co początkowo wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie.

Film został wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra (w koprodukcji z Niemcami oraz Kanadą) i znalazł się w ofercie dystrybucyjnej renomowanej amerykańskiej firmy Sony Pictures Classics, która ma w swoim dorobku 116 nominacji do Oscara i 27 statuetek. Obok Roberta Więckiewicza w filmie znalazła się międzynarodowa obsada - m.in. nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem MFF w Berlinie Maria Schrader, Benno Furmann, Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Herbert Knaup, Krzysztof Skonieczny, Marcin Bosak, Julia Kijowska, Michał Żurawski.

Tworząc „W ciemności” Agnieszka Holland chciała nakręcić obraz zdecydowanie inny niż hollywoodzkie produkcje, naznaczone sztucznością i zmieniające rzeczywistość. Kluczem do sukcesu i wiarygodności filmu miała być m.in. mowa jego bohaterów, oddająca koloryt wielokulturowego Lwowa. Użyte języki – polski, jidysz, niemiecki, ukraiński i lwowski bałak sprawiły, że krajowy kandydat do Oscara to prawdziwa, filmowa wieża Babel.

„Agnieszka za wszelką cenę chciała zrobić film realistyczny i uparła się, że nie może być on grany po angielsku. Chciała uniknąć sytuacji, w której Niemiec mierzący z broni do Żyda mówi: „Hand’s up!”, a ten odpowiada „Why, why, why?” – wspomina Robert Więckiewicz, który na potrzeby filmu pobierał lekcje gwary lwowskiej, jaką posługuje się jego bohater Leopold Socha. Nauczycielem aktora i partnerujących mu na planie Kingi Preis i Krzysztofa Skoniecznego został Ryszard Mosingiewicz, członek istniejącego od blisko 20 lat, lwowskiego kabaretu „Pacałuchy”. To właśnie on przez miesiąc, po kilka godzin dziennie, zapoznawał aktorów z śpiewną mową Królewskiego Miasta.

Okazało się, że ze wspomnianej trójki, to Kinga Preis odnalazła w sobie najlepsze predyspozycje do władania lwowską gwarą – bałakiem. W bardzo krótkim czasie, nie tylko potrafiła wygłaszać swoje kwestie z „W ciemności”, ale i spontanicznie improwizować w tej mowie. Inaczej sprawa wyglądała w przypadku Skoniecznego. Młody aktor wszedł w etap przygotowań do filmu z pieczołowitością, która cechuje amerykańską szkołę „method actingu”. Na długo przed rozpoczęciem zdjęć udał się w samotną podróż do Lwowa oraz dogłębnie studiował książki i filmy poświęcone historii miasta. Jak żartuje Holland – przed pierwszym klapsem znał na pamięć wszystkie teksty z lwowskich komedii Szczepcia i Tońcia, a imię Szczepek, które wybrał dla swojej postaci, miało upamiętnić wspaniałe kreacje Kazimierza Jana Wajdy z obrazów – „Będzie lepiej” (1936), „Włóczęgi” (1939) i niedokończonego „Serca batiara”.

Zadanie bałakających aktorów było jednak – jak sami przyznają – łatwiejsze od tego, któremu musieli sprostać m.in. Marcin Bosak i Julia Kijowska. Ci w filmie Holland wcielili się w uciekinierów z lwowskiego getta i na potrzeby swych ról musieli opanować podstawy języka jidysz. Przed równie trudnym, a może jeszcze trudniejszym, wyzwaniem stanął niemiecki aktor Benno Fürmann, który zagrał polskiego Żyda – Mundka Marguliesa!

Wzniesiona przez Holland filmowa wieża Babel chociaż przemawia mnogością języków, nie ma najmniejszych problemów z dotarciem do serc publiczności. Na przestrzeni ostatnich miesięcy film stał się sensacją międzynarodowych festiwali, jest znakomicie przyjmowany przez widzów i zbiera świetne recenzje, gdzie tylko jest prezentowany. W miniony wtorek odbyła się jego uroczysta premiera, a już dziś polski kandydat do Oscara „W ciemności” zagościł na ekranach naszych kin.

Zwiastun filmu:

Dodaj artykuł do:
(dodano 05.01.12, autor: rudy)
Dział film
Tagi: W ciemności, kino, premiera
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia