PATRZ: ZIEMIA. Wystawa w planetarium

Wyjrzyj przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odbierz sygnał amerykańskiego satelity, przymierz skafander astronauty, opracuj własną prognozę pogody i wystrzel rakietę w Kosmos. Dzięki wystawie Patrz: Ziemia w planetarium Niebo Kopernika możesz spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów i poznać urządzenia, pracujące dla nas na orbicie.

Jak wygląda Ziemia, widziana z kosmosu? Astronauta Jean-François Clervoy powiedział: „Ten widok wywołuje łzy wzruszenia. Planeta robi ogromne wrażenie, jest przepiękna! Patrząc na nią, uświadamiamy sobie także, jak krucha jest nasza egzystencja na Ziemi”. Tego wrażenia i emocji towarzyszących pobytowi w przestrzeni kosmicznej na pewno nie da się zastąpić niczym innym. Spojrzenie z dystansu pozwala jednak dostrzec więcej i ułatwia wzięcie odpowiedzialności za Ziemię i jej mieszkańców.

Patrz: Ziemia to 20 eksponatów, ulokowanych na trzech piętrach planetarium. Całość podzielona jest na 2 części.

Pierwsza dotyczy kosmicznych obserwacji i możliwości ich wykorzystania. Wielu rzeczy nie widać z naszej ziemskiej perspektywy. By je dostrzec, trzeba spojrzeć z góry. Na wystawie można popatrzeć na Ziemię „oczami” różnych satelitów. W ten sposób sprawdza się stan atmosfery i oceanów, prognozuje pogodę, przewiduje potencjalne pożary lasów, czy ocenia aktualne stadium wegetacji roślin.

Druga część wystawy skupia się na technologiach wykorzystywanych do obserwacji Ziemi z kosmosu. Można tu odkryć tajniki działania systemu nawigacji satelitarnej GPS i dowiedzieć się, skąd kosmonauci biorą wodę i jak korzystają z kosmicznej toalety. Kilka eksponatów przybliża pracę osób pozyskujących i analizujących dane satelitarne.

Zwiedzanie rozpoczynamy na Ziemi, zarządzając start rakiety. Następnie, w stacji kontroli lotów możemy się przekonać, jak złożonym przedsięwzięciem jest misja kosmiczna, wymagająca wyjątkowej precyzji, kompetencji i wykorzystania technologii. Po udanym locie podziwiamy zapierające dech w piersiach widoki, uwiecznione przez pracujące na orbicie teleskopy. Uczymy się prognozować pogodę i czytać dane satelitarne. Poznajemy satelity i odbiorniki satelitarne (takie urządzenie można samodzielnie wykonać w domu!). Zaglądamy do wnętrza silnika rakietowego, obserwujemy Słońce i najbliższe planety. Na koniec możemy dotknąć Kosmosu, podziwiając kolekcję meteorytów.

Wystawa jest dostępna od 5 listopada, w planetarium Niebo Kopernika. Wstęp wolny, niebiletowany.

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.04.17, autor: blackrose)
Tagi: PATRZ: ZIEMIA. Wystawa w planetarium, Centrum Nauki Kopernik, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia