13 maja: Dzień Teatru Publicznego

Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie w Polsce już po raz trzeci.

Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznych w całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnym roku. A jak będzie w tym?

W akcji Bilet do teatru za 500 groszy z okazji Dnia Teatru Publicznego weźmie udział 97 teatrów z 38 polskich miast, a więc o siedem teatrów więcej niż w roku ubiegłym. Zmieni się także nieco formuła samego świętowania. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 13 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień – od 13 do 20 maja. Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie zaproszenie widzów do wspólnego chodzenia w ramach Spacerowników Teatralnych, które swój początek miały także przed dwoma laty z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Proponowane trasy, poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę, mają zachęcać mieszkańców do poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast (więcej na www.spacerownikteatralny.pl).

Główny cel akcji to przybliżanie teatru widzom i wskazywanie, że jest on miejscem dostępnym, bezpiecznym oraz reagującym żywo na codzienne problemy. I właśnie do aktualności tematów, które teatr porusza, nawiązuje w tym roku cena biletu. 500 groszy odpowiada bowiem liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty. Skrupulatność nakazywałaby nawet, aby do tej liczby dodać jeszcze „+”, bo takich przedstawień było dokładnie 530. To także wyjście naprzeciw oczekiwaniom widzów, którzy przy okazji ubiegłorocznego Dnia Teatru Publicznego zwracali uwagę na repertuar współczesny, jako na ten, który bardzo ich interesuje.

W tym roku w dniu sprzedaży biletów Instytut Teatralny po raz kolejny zbada potrzeby publiczności. Tym razem zapyta o oczekiwania współczesnych rodzin względem teatru dziecięcego, a w badaniu skupi się na opiniach rodziców i opiekunów dzieci, którzy przyprowadzają najmłodszych widzów teatralnych na spektakle w ramach familijnego uczestnictwa w kulturze.

– Dzień Teatru Publicznego oraz towarzysząca mu akcja Biletu do teatru za 500 groszy to szansa i zachęta dla tych, którzy rzadko chodzą do teatru. Chcemy, aby komunikat teatr otwarty dla każdego widza w tym roku również wybrzmiewał mocno, dlatego tak dużo mówimy o życzliwości teatru i znoszeniu złudnego przekonania o ekskluzywności i niedostępności – finansowej, ale i intelektualnej – scen publicznych – podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.

Wspólne święto polskich teatrów publicznych to także próba zwrócenia publicznej uwagi na to, że tak liczna obecność widzów stanowi żywy dowód na konieczność istnienia teatrów finansowanych z publicznych pieniędzy, w całej ich różnorodności i liczbie. W tym roku organizatorzy po raz kolejny powtarzają, że bez publicznego wsparcia teatr, jako idea i jako konkretne punkty na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć. – Teatry publiczne to konkretne miejsca. Działają lokalnie i autonomicznie, realizują różne cele, ale tworzą jeden organizm i unikalną w skali świata sieć – zwraca uwagę dyrektor Instytutu Teatralnego.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępne są od dziś na specjalnej stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl

Bilet do teatru za 500 groszy jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizowaną i koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.04.17, autor: blackrose)
Tagi: Dzień Teatru Publicznego
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Jess Glynne
2
Neil Young, Crazy Horse
3
Def Leppard
4
Tomasz Makowiecki
5
Kasia Nova
6
Vampire Weekend
7
Enej
8
Jennifer Lopez
9
Bokka
10
Eilish Billie
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Simon Cellan Jones
7
William Brent Bell
8
Justin Kuritzkes
9
Sam Taylor-Johnson
10
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia