Zapraszamy na drugie spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy

Brygida Helbig, Stanisław Aleksander Nowak i Aneta Prymaka-Oniszk to nazwiska  autorów nominowanych do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii proza. Już 12 kwietnia warszawska publiczność będzie miała okazję poznać twórców na spotkaniu w Księgarni Dwie Siostry. Nominowanym autorom będzie towarzyszyć Anna Romaniuk, członkini Jury, która poprowadzi spotkanie.

Brygida Helbig to nie tylko pisarka, ale także literaturoznawczyni i nauczycielka akademicka. Od 1983  mieszka w Niemczech, jednak nie rozstała się z Polską i jej kulturą, o czym świadczy chociażby temat „Innej od siebie”, książki nominowanej do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Helbig zgłębiła w niej niezwykłą biografię Marii Komornickiej, młodopolskiej pisarki i krytyczki literackiej, która według przekazów w 1907 roku w hotelu w Poznaniu pożegnała się z życiem jako kobieta, przyjmując odtąd imię Piotr Odmieniec Włast, jak również męskie ubiór i zachowania. Twórczość Marii Komornickiej była również tematem rozprawy habilitacyjnej Helbig na Uniwersytecie Humboldtów.

Książka, za którą Stanisław Aleksander Nowak otrzymał nominację do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, nosi tytuł „Galicyanie”.  Napisany niezwykłym językiem  literacki debiut, jest opowieścią o losach ludzi z galicyjskiej wioski spod Rzeszowa – Zaborowa. Czas akcji to początek XIX wieku, obfitego w gwałtowne zwroty w historii, w którą mimowolnie wplątują się ludzkie losy. Na uwagę i uznanie zasługuje wierność realiom tamtego czasu i faktom historycznym (bibliografię stanowi ponad tysiąc pozycji), ale przede wszystkim wspomniany już język, który sam autor nazywa „językiem galicyjskim”. Pisarz pracował nad swym dziełem osiem lat.

Z wydarzeniami historycznymi związana jest również ostatnia pozycja nominowana do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy - „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” autorstwa Anety Prymaki-Oniszk. Jak dotąd teksty autorki pojawiały się przede wszystkim w prasie – Prymaka-Oniszk publikowała dla łamach „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „National Geographic”, a także miesięcznika „Karta”. Historia bieżeństwa, opisana w nominowanej książce, jest przemilczana w szkolnych podręcznikach, choć dotyczyła znacznej liczby Polaków mieszkających pod zaborem rosyjskim. Publikacja jest więc przywróceniem pamięci o prawie dwóch milionach osób, których los dwukrotnie wyrzucał z miejsc, w których przyszło im żyć. Książka, jak mówi sama pisarka, jest wybrzmieniem opowieści zasłyszanych przez nią w dzieciństwie od świadków tych zdarzeń.

Historia Nagrody Literackiej m. st. Warszawy sięga roku 1926, wtedy po raz pierwszy przyznano laury zwycięstwa. Otrzymał ją wówczas Władysław Mickiewicz, najstarszy syn Adama Mickiewicza. Wśród nagrodzonych twórców przedwojennych znalazły się również takie nazwiska, jak Wacław Sieroszewski, Wacław Berent, Tadeusz Boy-Żeleński, Pola Gojawiczyńska, Roman Kołoniecki, Maria Kuncewiczowa. Jako Nagroda Literacka m. st. Warszawy konkurs został przywrócony w roku 2008 uchwałą Rady Miasta. Od tego czasu wśród nagrodzonych prozaików znaleźli się (w kolejności chronologicznej): Tadeusz Konwicki, Józef Hen, Ryszard Przybylski, Eustachy Rylski, Jarosław Mikołajewski, Kazimierz Orłoś, Ignacy Karpowicz, Andrzej Stasiuk, Anna Janko.

W tym roku, w kategorii proza zgłoszono do konkursu 174 pozycje. O wyborze laureatów spośród nominowanych dowiemy się podczas finałowej gali 27 kwietnia w Teatrze Studio.

Spotkanie autorskie odbędzie się w  Księgarni Dwie Siostry, przy alei 3 Maja 2, o godzinie 18.  Wstęp wolny.

Więcej informacji na temat Nagrody znaleźć można pod adresem www.kulturalna.warszawa.pl oraz www.um.warszawa.pl/nagrodaliteracka

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Partner: Biblioteka Narodowa
Patroni medialni: RDC, Lubimy czytać, Rzeczpospolita, Okno na Warszawę
Współpraca: Warexpo

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.04.17, autor: gaba)
Dział literatura
Tagi: Zapraszamy na drugie spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia