Warszawskie Spotkania Teatralne startują 30 marca!

Rozpoczęła się już sprzedaż biletów na Warszawskie Spotkania Teatralne.

Spotkania rozpoczną się 30 marca i potrwają do 11 kwietnia. Na warszawskich scenach teatralnych zobaczymy m.in. "Iwonę, księżniczkę Burgunda" - moskiewski spektakl w reżyserii Grzegorza Jarzyny, "Trium woli" Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki - najnowsze przedstawienie duetu z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, "Wszystko o mojej matce" z krakowskiej Łaźni Nowej (reż. Michał Borczuch) oraz "Najgorszego człowieka na świecie" w reżyserii Anny Smolar (Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu).

Warszawskie Spotkania Teatralne są przeglądem spektakli z całej Polski, których premiery odbyły się w ubiegłym roku, a które dotąd nie były pokazywane w Warszawie. Kuratorem tegorocznej edycji jest podobnie jak w roku ubiegłym Wojciech Majcherek. Na WST zapraszane są również spektakle polskich reżyserów zrealizowane poza Polską. W tym roku na WST zobaczymy spektakl z Moskwy "Iwona, księżniczka Burgunda" według Gombrowicza w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Pokazy odbywać się będą m.in. na scenach Teatru Dramatycznego, Polskiego i Nowego. Sprzedaż biletów właśnie ruszyła.

W programie również wiele imprez towarzyszących i Małe WST - przegląd spektakli dla dzieci, których kuratorką jest w tym roku Joanna Rogacka.

XXXVII Warszawskie Spotkania Teatralne. 30 marca - 11 kwietnia, bilety można kupić on-line: www.warszawskie.org, bilety.teatrdramatyczny.pl

Program Dużych WST

31 marca, godz. 19.

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego

"Wyspa"

Teatr Pieśń Kozła z Wrocławia

"Burza" to zarówno metafora, jak i baśń. Ostatni dramat Szekspira był pisany z perspektywy odchodzenia i pożegnania ze światem. W "Wyspie", spektaklu inspirowanym "Burzą" wszystko dzieje się w oszalałej wyobraźni starca Prospero, który zdradzony i oszukany żyje wyłącznie marzeniami i snami. Wyobraźnia Prospero jest poetycka i magnetyczna. Kreuje on wszystkie postacie, które go otaczają, będąc każdą z nich i żadnej z nich nie widząc naprawdę. Prospero opowiada o przeżyciach, marzeniach, których nie można spełnić i świecie, który nie istnieje. Prospero od dwunastu lat jest więźniem i opowiada dwanaście muzycznych poematów. Jego wyobraźnia jak mit stwarza muzykę i taniec, a spektakl przybiera formę poematów muzyczno-tanecznych. Zespół dziewiętnastu wykonawców to wnętrze szalonego umysłu samotnego starca. Nasycony smutkiem i nostalgią spektakl tworzą aktorzy Teatru Pieśni Kozła z tancerzami uznanego choreografa Ivana Pereza.

Reżyseria: Grzegorz Bral, muzyka: Jean Claude Acquaviva, Maciej Rychły, choreografia: Ivan Perez Aviles, dramaturgia: Alicja Bral, przygotowanie pieśni: Łukasz Wójcik, przygotowanie chóru: Kelvin Chan. Obsada: Anu Almagro, Julianna Bloodgood, Jenny Kaatz, Olga Kunicka, Natalia Voskoboynikova, Magdalena Kumorek, Katarzyna Janekowicz, Magdalena Wojnarowska, Dimitris Varkas, Kelvin Chan, Michał Rudaś, Łukasz Wójcik, Peyman Fallahian Sichani. Tancerze: Christopher Tandy, Inés Belder Nácher, Baptiste Ménard, Orla Mc Carthy, Leon Poulton, Carline Mougenot

1 kwietnia, godz. 19:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego

"Ślub"

Teatr Współczesny w Szczecinie i Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu

"Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz to przewrotna partytura teatralna na maski, gęby i pupy. Jej główny bohater wraca we śnie w rodzinne strony. Jakież czeka go rozczarowanie, kiedy świat, w którym żył, jawi się całkiem na opak, a narzeczona Mania jest "dziewczyną do posługi"... Czy obiecany Henrykowi ślub jeszcze jest możliwy?

Autor: Witold Gombrowicz, reżyseria: Anna Augustynowicz, scenografia: Marek Braun, kostiumy: Wanda Kowalska, muzyka: Jacek Wierzchowski, reżyseria światła: Krzysztof Sendke. Obsada: Grzegorz Młudzik, Joanna Matuszak, Grzegorz Falkowski, Jędrzej Wielecki, Magdalena Żak / Magdalena Maścianica, Arkadiusz Buszko, Michał Świtała.

2 kwietnia, godz. 19:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN, Scena im. G. Holoubka

"Iwona, księżniczka Burgunda"

Koprodukcja Theatre of Nations (Moscow) i TR Warszawa we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Instytutem Polskim w Moskwie

Sztuka Gombrowicza balansuje między komedią a thrillerem psychologicznym. To groteskowa opowieść o fikcyjnej rodzinie, której konwencjonalne życie zakłóca pojawienie się zamkniętej w sobie dziewczyny imieniem Iwona. Chociaż w całej sztuce tytułowa bohaterka wypowiada zaledwie parę słów, jej milcząca obecność wywołuje przewrót na dworze, rozbijając konwenanse, odsłaniając ukrywane tajemnice i doprowadzając rodzinę królewską na skraj upadku. Spektakl Grzegorza Jarzyny koncentruje się wokół konfliktu między systemem społecznych norm i zakazów a wolnością jednostki.

Autor: Witold Gombrowicz, reżyseria i adaptacja: Grzegorz Jarzyna, scenografia: Piotr Łakomy, kostiumy: Anna Nykowska, reżyseria światła: Felice Ross, video: Marta Nawrot, muzyka: Jacek Grudzień, Grzegorz Jarzyna, reżyseria dźwięku: Andrey Borisov, tekst narratora: Szczepan Orłowski, choreografia: Ivan Yestegneev. Obsada: Mikhail Troynik, Alexander Feklistov, Daria Ursulyak, Agrippina Steklova, Sergey Epishev, Kirill Birkin, Maria Fomina, Mikhail Popov, Vera Bahankova, Lubov Bahankova

Czas trwania: 3 godz. (z przerwą). Spektakl grany w języku rosyjskim z polskimi napisami.

4 kwietnia, godz. 18:30

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, ul. Karasia 2

"Podopieczni"

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Inspiracją dla Elfriede Jelinek, która napisała tę sztukę w 2012 roku, była okupacja wiedeńskiego kościoła Votivkirche przez grupę nielegalnych imigrantów miesiącami czekających na decyzje o przyznaniu prawa pobytu w Austrii. Święte prawo "azylu świątyni" nie uchroniło ich przed wydaleniem z kościoła, potem z kraju i z Europy. Nikt wtedy nie przypuszczał, że kilka lat później problem migracji rozleje się na całą Europę i według wielu zagrozi jej podstawom. Powszechna (a nawet obowiązująca?) wydaje się dzisiaj taktyka odwracania oczu, ograniczenia empatii i zapisanej w religii odpowiedzialności za bliźniego. Twórcy spektaklu proponują, aby ową "inwazję obcych" potraktować, jako okazję do przyjrzenia się nam samym i ideom, które wyznajemy.

Autor: Elfriede Jelinek, reżyseria: Paweł Miśkiewicz, przekład: Karolina Bikont, adaptacja: Joanna Bednarczyk, Paweł Miśkiewicz, scenografia: Barbara Hanicka, muzyka: Rafał Mazur, światło: Marek Kozakiewicz, choreografia: Maćko Prusak. Obsada: Iwona Budner, Aldona Grochal, Ewa Kaim, Urszula Kiebzak, Ewa Kolasińska, Katarzyna Krzanowska, Marta Nieradkiewicz, Jaśmina Polak, Marta Ścisłowicz, Bartosz Bielenia, Szymon Czacki, Roman Gancarczyk, Krzysztof Globisz, Zygmunt Józefczak, Zbigniew W. Kaleta, Patryk Kulik, Jan Peszek, Krzysztof Zawadzki.

5 kwietnia, godz. 19:00

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, ul. Zamoyskiego 20

"Harper"

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, reż. G. Wiśniewski

W sierpniową noc Harper Regan opuszcza dom, męża, córkę. Nikomu nie zdradziła swoich planów, ryzykując utratę wszystkiego. Celem wędrówki Harper ma być spotkanie z chorym ojcem, z którym nie widziała się od kilku lat. Po drodze wydarzają się inne spotkania z różnymi ludźmi, sytuacje, które sama prowokuje. "Sztuka mówi o pokusie melancholii, kłamstwa, uprzedzenia i potrzebie uznania bolesnej prawdy; obsesyjna ciekawość bohaterki wyciąga ze Stephensa pokaźny kawałek oryginalnego pisarstwa" - pisał The Times.

Autor: Simon Stephens, reżyseria: Grzegorz Wiśniewski, tłumaczenie: Małgorzata Semil, konsultacja dramaturgiczna: Jakub Roszkowski, scenografia, wideo, reżyseria światła: Mirek Kaczmarek, opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk.

7 kwietnia, godz. 19:00

8 kwietnia, godz. 19:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego

"Punkt Zero. Łaskawe"

Teatr Provisorium z Lublina

Odważamy się opowiedzieć historię Maxa Aue, historię kata, niemieckiego oficera, członka elitarnej grupy nazwanej "mistrzami śmierci", który brał czynny udział w Zagładzie Żydów. Tak, trzeba odwagi, by opowiedzieć ten burzliwy los wykształconego Europejczyka, który uwierzył w "sens swojej pracy". Odwaga jest także potrzebna do tego, by jeszcze raz próbować "mówić ze sceny" o Zagładzie. Jak mówić? Czy jest sens wracać do tego co niewyobrażalne? Właśnie niewyobrażalne należy umieć sobie wyobrazić - mówią Janusz Opryński, reżyser i autor scenariusza.

Autor: Jonathan Littell, scenariusz i reżyseria: Janusz Opryński, asystent reżysera: Łukasz Lewandowski, muzyka: Rafał Rozmus, scenografia: Jerzy Rudzki, kostiumy: Monika Nyckowska, wizualizacje: Aleksander Janas / kilku.com, światło: Jan Piotr Szamryk, dźwięk: Jarosław Rudnicki. Obsada: Eliza Borowska, Agata Góral, Jacek Brzeziński, Sławomir Grzymkowski, Artur Krajewski, Łukasz Lewandowski.

8 kwietnia, godz. 17:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN, Scena im. G. Holoubka

"Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy"

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Théroigne de Méricourt działaczka rewolucji francuskiej, walcząca o prawa kobiet obywatelek, o równość, wolność i solidarność. Jej nazwisko nie pojawia się jednak obok Dantona i Robespiera, nie ma jej w podręcznikach i encyklopediach. Jej działalność i poświęcenie sprawom kobiet zostało nagrodzone linczem, którego sprawczyniami były kobiety. Jej poglądy i postulaty były zbyt radykalne również dla liderów Rewolucji Francuskiej. Postać Théroigne de Méricourt jest dla twórców spektaklu pretekstem do zastanowienia się nad ideami, metodami, narzędziami, które mogłyby wywołać rewolucyjny zryw dzisiaj. Jak zbudzić w sobie odwagę, entuzjazm i wiarę w możliwość zmiany?

Tekst, dramaturgia i kostiumy: Jolanta Janiczak, reżyseria: Wiktor Rubin, scenografia: Michał Korchowiec, muzyka: Krzysztof Kaliski, kostiumy, video: Hanna Maciąg, reżyseria światła: Michał Głaszczka. Obsada: Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Martyna Peszko, Sonia Roszczuk, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Mirosław Guzowski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Marcin Zawodziński.

9 kwietnia, godz. 19:00

Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16

"Wszystko o mojej matce"

Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie

Tytuł nawiązujący do słynnego filmu Almodóvara, nie jest jednak jego teatralną adaptacją. To osobisty projekt Michała Borczucha i Krzysztofa Zarzeckiego inspirowany postaciami ich matek, które zmarły na raka. To przedstawienie dorosłych synów, półsierot, którzy mają do dyspozycji jedynie strzępy pamięci dziecka i nastolatka. Obaj twórcy opowiadają o niemożliwej (bo zdeformowanej przez pamięć) historii odchodzenia matki lub nawet fascynacji jej chorobą, odbiorem choroby w kontekście przemian społeczno-politycznych w Polsce pod koniec lat 80-tych i 90-tych.

Tekst i dramaturgia: Tomasz Śpiewak, reżyseria: Michał Borczuch, asystent reżysera: Agata Klepacz, scenografia: Dorota Nawrot, muzyka: Bartosz Dziadosz, reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski, multimedia: Michał Dobrucki. Obsada: Iwona Budner, Monika Niemczyk, Dominika Biernat, Halina Rasiakówna, Ewelina Żak, Marta Ojrzyńska, Krzysztof Zarzecki. Głosu w spektaklu udzieliła Barbara Kinga Majewska.

10 kwietnia, godz. 19.

11 kwietnia, godz. 19.30

Teatr Dramatyczny, Scena im. Gustawa Holoubka

"Trium woli"

Narodowy Stary Teatr z Krakowa

"Triumf woli" to spektakl z pozytywnym przesłaniem, emanujący pozytywną energią i wiarą w człowieka, który może być i bywa wspaniały. Jeśli tego chce, potrafi "przenosić góry". Na samotnej wyspie pośrodku oceanu, wśród porozrzucanych szczątków samolotu, pasażerowie ocaleni z katastrofy na przekór powadze sytuacji próbują urozmaicić sobie czas opowiadając budujące historie o ludziach, bez których świat utknąłby w miejscu. Choć z początku przychodzi im to z trudem, wkrótce wcielają się role bohaterów, którzy odważyli się zrobić coś po raz pierwszy: pierwszej kobiety, która przebiegła maraton w Bostonie, piłkarzy z drużyny, po latach strzelającej pierwszą bramkę, górnika, który odważył się na podróż stopem do Indii, gejów i lesbijek wspierających strajk górników w Wielkiej Brytanii.

Reżyseria: Monika Strzępka, dramaturgia: Paweł Demirski, scenografia: Martyna Solecka, kostiumy: Arek Ślesiński, muzyka: Stefan Wesołowski, ruch sceniczny: Jarosław Staniek, video: Robert Mleczko. Obsada: Juliusz Chrząstowski, Marcin Czarnik, Monika Frajczyk, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz, Adam Nawojczyk, Marta Nieradkiewicz, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Dorota Segda, Małgorzata Zawadzka, Krzysztof Zawadzki, Krystian Durman.

11 kwietnia, godz. 19:00

11 kwietnia, godz. 21:30

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN, Scena im. H. Mikołajskiej

"Najgorszy człowiek na Świecie"

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Spektakl jest wariacją na temat książki Małgorzaty Halber "Najgorszy człowiek na świecie", w której autorka opisując swoje doświadczenia mierzy się z tabu kobiecego alkoholizmu i przekracza go, traktując nałóg jako symptom czegoś głębszego, prowokującego do namysłu nad tym, w jaki sposób tworzymy więzi z innymi i z samymi sobą. To nie jest spektakl o alkoholizmie ani terapia grupowa, ale próba zrozumienia naszej kondycji ludzkiej - mówią twórcy przedstawienia.

Reżyseria: Anna Smolar, adaptacja: Anna Smolar we współpracy z zespołem aktorskim, kostiumy, scenografia: Anna Met, opracowanie muzyczne, światła: Rafał Paradowski. Obsada: Natasza Aleksandrowitch, Izabela Beń, Dawid Lipiński, Marcin Trzęsowski, Izabela Wierzbicka.»

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.03.17, autor: blackrose)
Tagi: Warszawskie Spotkania Teatralne
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Ghostkid
5
Chaka Khan
6
Marcin Pajak
7
Bruce Springsteen
8
Shakira
9
Charles Lloyd
10
Deep Purple
1
Jan Jakub Kolski
2
Christian Petzold
3
Grzegorz Dębowski
4
Krzysztof Łukaszewicz
5
Emily Atef
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Michael Sowa
2
Agnieszka Jeż
3
Kamila Cudnik
4
Claire Castillon
5
Namina Forna
6
George M. Johnson
7
Daniel Gibbs, Teresa H. Barker
8
Samuel Bjork
9
Laura Passer
10
Rebecca Yarros
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia