Mistrzowie kamery: Giuseppe Rotunno w Iluzjonie

W dniach 17 do 29 grudnia 2011 r. w warszawskim kinie Iluzjon potrwa przegląd filmów jednego z najlepszych i najbardziej cenionych współczesnych operatorów filmowych – Giuseppe Rotunno.

Spośród 80 filmów, do których, w czasie trwającej ponad 50 lat kariery, Rotunno zrobił zdjęcia wyświetlone zostanie 10 tytułów, zarówno tych najbardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych, a wśród nich m.in. Lamparta Viscontiego, Porozmawiajmy o kobietach Mike Nicholsa czy Amarcord Felliniego oraz takich, które bardzo rzadko można zobaczyć na naszych ekranach m.in. Miłość i anarchia Liny Wertmüller czy Najlepszego z wrogów Guya Hamiltona.

Podczas kariery trwającej już ponad 50 lat zrobił zdjęcia do ponad 80 filmów. W 1999 roku został uhonorowany za całokształt pracy szeregiem nagród. Otrzymał International Achievement Award, przyznaną przez American Society of Cinematographers, Złotym Globem, Międzynarodową Nagrodą Ennio Flaiano oraz "Złotą Żabą" na festiwalu Camerimage w Toruniu.

Urodzony we Włoszech w 1927 r., miał 17 lat gdy po śmierci ojca w 1940 roku został głową rodziny. Podjął pracę w laboratorium fotograficznym w Cinecittá. Na pierwszy plan filmowy, jako asystent szwenkiera, trafił w 1942 roku, kiedy Roberto Rossellini realizował L'uomo della croce, jednak nadzieje na realizację życiowego celu, jaki już wówczas sobie wyznaczył - zostania operatorem filmowym - przerwała wojna. Rotunno dostał powołanie do wojska i znalazł się w sztabowej jednostce filmowej w Grecji. Był operatorem wojennym, adiutantem dowódcy. Po kapitulacji Włoch 8 września 1943 roku podczas wędrówki przez Grecję dostał się do niemieckiej niewoli. Wyzwolony przez Amerykanów, został wcielony do ich armii.

Po zakończeniu wojny podjął pracę jako operator filmowy. W końcu lat 40. i początku 50. wiele ekip amerykańskich i zachodnioeuropejskich realizowało filmy na terenie Włoch. Rotunno współpracował wówczas z amerykańskim reżyserem Leonem Shamroyem, który realizował w 1948 r. The Prince of Foxes, a później z Claudem Renoirem i Robertem Kraskerem. Wiele czasu spędzał w muzeach, by obserwując dzieła malarskie uczyć się kompozycji, koloru i głębi obrazu. Pracował też przy włoskich filmach dokumentalnych, gdzie poznał Aldo Graziatiego, czyli G. A. Aldo, który miał się wkrótce stać jednym z najwybitniejszych włoskich operatorów. Asystował mu przy realizacji filmów Luchino Viscontiego Ziemia drży (1948), Jesteśmy kobietami (1953), Zmysły (1954). Kiedy Aldo w trakcie realizacji tego ostatniego zginął w wypadku samochodowym, a Robert Krasker, który go zastąpił, nie był w stanie zrealizować samodzielnie końcowych scen, film dokończył Rotunno. To zaowocowało długoletnią współpracą z Viscontim, który zaangażował Giuseppe Rotunno jako operatora przy realizacji Białych nocy (1957), film był jego samodzielnym debiutem fabularnym.

Kariera Giuseppe Rotunno rozwijała się odtąd stale, owocując współpracą z wieloma słynnymi reżyserami włoskimi - Vittorio de Siką, Mario Monicellim, Federico Fellinim, oraz twórcami wielu krajów świata - jest wśród nich Stanley Kramer (Ostatni brzeg, 1959), Mike Nichols (Porozmawiajmy o kobietach, 1971), Arthur Hiller (L'Uomo della Mancha / Man of La Mancha, 1972), Bob Fosse (Cały ten zgiełk, 1979), film, za który Rotunno otrzymał nominację do Oscara.

Wśród wielu filmów z ostatnich lat, w których operatorem był Giuseppe Rotunno znajduje się między innymi Przypadek Henry'ego (1991) i Wilk (1994), obydwa w reżyserii Mike'a Nicholsa, Once upon a Crime (1992, reż. Eugene Levy) czy Sabrina (1995) Sydneya Pollacka.

Ostatnich kilka lat poświęcił Rotunno na uczenie sztuki operatorskiej w szkole filmowej w Rzymie, spędza też dużo czasu w archiwum filmowym, pomagając w odrestaurowaniu znaczących dla historii włoskiego kina filmów. Wręczając mu nagrodę przyznaną przez American Society of Cinematographers, znana aktorka i reżyserka Liv Ullmann powiedziała między innymi: Giuseppe jest artystą, którego prace przekraczają granice krajów i kultur... Nie jest istotne, jakim językiem mówisz. Jego obrazy oddają dramaty i pasje znajdujące się w sercu scenarzysty i na twarzach aktorów, przede wszystkim w ich oczach. Przemawia bezpośrednio do twego serca i daje ci dar wspomnień, które na zawsze pozostają w pamięci.

PLAN PROJEKCJI:

AMARCORD
reżyser:Federico Fellini
obsada:Bruno Zanin, Pupella Maggio, Armando Brancia, Stefano Proietti, Peppino Janigro, Nandino Orfei, Carla Mora
projekcje:20.12.2011 20:00, 28.12.2011 20:00

CAŁY TEN ZGIEŁK
reżyser:Bob Fosse
obsada:Roy Scheider, Jessica Lange, Ann Reinking, Leland Palmer i inni
projekcje:18.12.2011 20:00, 29.12.2011 20:00

CZAROWNICE
reżyser:Luchino Visconti, Mauro Bolognini, Pier Paolo Pasolini, Franco Rossi, Vittorio De Sica
projekcje:27.12.2011 20:00

LAMPART
reżyser:Luchino Visconti
obsada:Burt Lancaster, Claudia Cardinale, Alain Delon, Rina Morelli, Paolo Stoppa, Giuliano Gemma
projekcje:17.12.2011 18:45

MIŁOŚĆ I ANARCHIA
reżyser:Lina Wertmüller
obsada:Giancarlo Giannini, Mariangela Melato, Eros Pagni, Pina Cei i inni
projekcje:20.12.2011 17:45

NAJLEPSZY Z WROGÓW
reżyser:Guy Hamilton
obsada:David Niven, Alberto Sordi, Michael Wilding, Amedeo Nazzari, Harry Andrews i inni
projekcje:27.12.2011 18:00

OSTATNI BRZEG
reżyser:Stanley Kramer
obsada:Gregory Peck, Ava Gardner, Fred Astaire, Anthony Perkins, Donna Anderson, John Tate, Lola Brooks i inni
projekcje:21.12.2011 20:00

POROZMAWIAJMY O KOBIETACH
reżyser:Mike Nichols
obsada:Jack Nicholson, Candice Bergen, Art Garfunkel, Ann-Margret, Rita Moreno, Cynthia O'Neal i inni
projekcje:18.12.2011 18:00, 28.12.2011 18:15

ROCCO I JEGO BRACIA
reżyser:Luchino Visconti
obsada:Alain Delon, Renato Salvatori, Annie Girardot, Claudia Cardinale, Roger Hanin, Paolo Stoppa
projekcje:22.12.2011 19:00

RZYM
reżyser:Federico Fellini
obsada:Peter Gonzales, Fiona Florence, Britta Barnes, Pia De Doses, Marne Maitland i inni
projekcje:29.12.2011 17:45

http://www.fn.org.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.12.11, autor: monikaz)
Dział film
Tagi: Giuseppe Rotunno, Iluzjon
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia