Wystawa o Schulzu i Witkacym we Włocławku

W Galerii Plakatu Teatralnego w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku oglądać można do 5 marca wystawę "O, Witkacy! O, Schulz!".

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) i Bruno Schulz należą do grona największych, najoryginalniejszych twórców XX wieku. Zajmowali się literaturą i sztuką. Wywarli ogromny wpływ na rozwój polskiego teatru i sztuk wizualnych.

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) napisał dramaty "Szewcy", "Karaluchy", "Tumor Mózgowicz", "Kurka wodna", "Matka", "W małym dworku", "Jan Maciej Karol Wścieklica", "Nowe Wyzwolenie", "Panna Tutli-Putli", "Oni", "Sonata Belzebuba", "Gyubar Wahazar", "Wariat i zakonnica", powieści "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna Kobieta", "Pożegnanie jesieni", "Nienasycenie" oraz traktaty: "Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia", "Wstęp do Teorii Czystej Formy w teatrze". Założyciel Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz. Teatr traktował jako miejsce, w którym można "zapomnieć kompletnie o życiu i nie zwracać uwagi na żadne życiowe konsekwencje tego, co się dzieje na scenie w danej chwili, w stosunku do tego, co ma się dziać w chwili następnej".

Bruno Schulz (1892-1942) traktował twórczość plastyczną za dopełnienie literackiej. Wiele rysunków i grafik powstało jako ilustracje do jego poetyckiej prozy: "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium Pod Klepsydrą". Zawarł w nich metaforyczną interpretację rzeczywistości, stworzył jej nową, mityczną realność. Znaczący wpływ na jego twórczość miały sny, wspomnienia z dzieciństwa, rozległa wyobraźnia, magia.

Plakaty do inscenizacji ich dramatów i prozy projektowali najwybitniejsi polscy graficy. Część z nich prezentowana jest na wystawie "O, Witkacy! O, Schulz!", otwierającej trzeci sezon działalności naszej Galerii Plakatu Teatralnego. Wyróżnia je intrygująca forma plastyczna oraz zaskakujące, nowatorskie komentarze i interpretacje spektakli, które wzbudzały i nadal wzbudzają ogromne zainteresowanie publiczności i ludzi teatru. One w fascynujący, oryginalny sposób, poprzez odważne i różnorodne symbole, rozwijają przesłania Witkacego i Schulza. Często autorzy plakatów przewrotnie ukazują idee dramatów Witkacego, komentują je poprzez pryzmat anegdoty literackiej, współczesnych wydarzeń społecznych i artystycznych. Plakaty do spektakli Witkacego i Schulza to dzieła sztuki wyróżniające się intensywną, sugestywną siłą wyrazu.

Termin: 17 stycznia - 5 marca 2017

Kurator: Jerzy Brukwicki

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.02.17, autor: blackrose)
Tagi: Wystawa o Schulzu i Witkacym, Włocławek
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Bokka
5
Eilish Billie
6
V/A
7
Czesław Śpiewa
8
Happysad
9
Norah Jones
10
Madelkeine Peyroux
1
Grzegorz Dębowski
2
Jan Jakub Kolski
3
Christian Petzold
4
Emily Atef
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Darek Karp
2
Michael Sowa
3
Kamila Cudnik
4
Agnieszka Jeż
5
Claire Castillon
6
Namina Forna
7
George M. Johnson
8
Mia Kankimäki
9
John Irving
10
Delphine de Vigan
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia