Premiera "Halki" w Teatrze Wielkim w Łodzi

Teraz, pół wieku po premierze "Halki" Stanisława Moniuszki Teatr Wielki w Łodzi przedstawia jubileuszą odsłonę ważnego dla polskiej tradycji operowej spektaklu "Halka".

21 stycznia zapraszamy na premierę "Halki" pod kierownictwem muzycznym Wojciecha Rodka i w reżyserii Jarosława Kiliana. Jubileusz 50-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego.

HALKA

Opera

Kompozytor: Stanisław Moniuszko

Autor libretta: Włodzimierz Wolski

Spektakle:

19.01.2017 19:00 spektakl jubileuszowy

20.01.2017 18.30 koncert jubileuszowy – SZUMIĄ JODŁY OD PÓŁ WIEKU

21.01.2017 19:00 I premiera

22.01.2017 19:00 II premiera

24.01.2017 18:30 premiera z Expressem

25.01.2017 18:30

26.01.2017 18:30

27.01.2017 18:30

28.01.2017 18:30

29.01.2017 17:00

Realizatorzy:

kierownictwo muzyczne: WOJCIECH RODEK

reżyseria i dekoracje: JAROSŁAW KILIAN

kostiumy: WERONIKA KARWOWSKA

choreografia: EMIL WESOŁOWSKI

reżyseria świateł: MACIEJ IGIELSKI

kierownik chóru: DAWID JARZĄB

asystentka kostiumologa: ALEKSANDRA GĄSIOR

producent: ŁUKASZ MITKA

Opera w czterech aktach

Podczas gdy Fryderyk Chopin zdobył we Francji wielkie uznanie jako ambasador kulturalny uciskanego narodu, jego młodszy kolega, Stanisław Moniuszko, działał na polu kultury we własnej ojczyźnie. I podobnie jak Chopin – Moniuszko w swojej twórczości łączył zachodnioeuropejski romantyzm z duchem polskiej kultury. HALKA jest bez wątpienia przykładem na udane połączenie cech włoskiej, francuskiej i niemieckiej opery z elementami typowymi dla polskiego folkloru i tradycji. Opera ta ponadto, dzięki patriotycznej i krytykującej stosunki społeczne wymowie, stała się wyrazem tożsamości narodowej.

Żeby zrozumieć tę operową przypowieść o porzuconej dziewczynie, trzeba ją osadzić w kontekście rozdźwięku społecznego, który w czasach Moniuszki doprowadził do krwawej rzezi galicyjskiej. Halka jest istotą zawieszoną między dwoma światami: występnej szlachty i mściwych górali. Nie ma tu jednoznacznie złych i dobrych postaci. To nie jest łzawy melodramat. To okrutna parabola ludzkiej samotności.

Inauguracja działalności Teatru Wielkiego w Łodzi w 1967 roku w nowym gmachu przy pl. Dąbrowskiego to było prawdziwe „mocne uderzenie". Cztery efektowne premiery prezentowane dzień po dniu, zrealizowane z rozmachem okazały się artystycznym i organizacyjnym przedsięwzięciem na niespotykaną wówczas skalę. W styczniu 2017 roku Teatr Wielki będzie świętować jubileusz 50-lecia. Z tej okazji zostanie przygotowana premiera „Halki” Stanisława Moniuszki w reżyserii Jarosława Kiliana i pod kierownictwem muzycznym Wojciecha Rodka.

Teatr Wielki w Łodzi to jeden z najbardziej okazałych budynków architektury socrealistycznej w Łodzi. Gdy oddawano go do użytku w 1967 roku robił niesamowite wrażenie. Przede wszystkim oszałamiał rozmiarem. Takie było też zamierzenie architektów, którzy zaprojektowali socrealistyczny gmach.

Idea zbudowania w Łodzi nowoczesnej siedziby teatru narodziła się w latach 30-tych minionego wieku. Natomiast sam pomysł zaczął się krystalizować dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Jego gorącym orędownikiem był Leon Schiller, który uważał, że w „Stolicy Pracy” musi powstać funkcjonalny budynek teatralny, odpowiadający współczesnym wymogom inscenizacyjnym, z wyposażeniem umożliwiającym wystawienie widowisk muzycznych, z widownią dla ponad 1000 widzów. Realizacja inicjatywy nie była jednak prosta. Pomimo rozlicznych problemów i trudności (bagienny teren usytuowania, zmiany projektów, kwestia rozbudowania obiektu i poprawy akustyki) prace powoli, aczkolwiek sukcesywnie postępowały. W końcu – po szesnastu latach budowy – oddano do użytku gmach teatru przy pl. Dąbrowskiego. W ten oto sposób Opera Łódzka zyskała nową nazwę – Teatr Wielki w Łodzi. Warto wspomnieć, że przy jego budowie Teatru Wielkiego wszystko – z wyjątkiem urządzeń elektroakustycznych i niektórych mechanizmów oświetleniowych – zostało wykonane w Polsce. Pierwszy gruntowną modernizację przeprowadzono w 2012 roku, po ponad 40 latach funkcjonowania.

Teatr Wielki w Łodzi zainaugurował działalność 19 stycznia 1967 r., prezentując dzień po dniu premiery: „Halki” Stanisława Moniuszki, „Kniazia Igora” Aleksandra Borodina, „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki i „Carmen” Georgesa Bizeta. W końcu stycznia na scenę Teatru Wielkiego powróci „Halka” Stanisława Moniuszki. Spektakl wyreżyseruje Jarosław Kilian, kierownictwo muzyczne objął Wojciech Rodek. – Do tego pomysłu zainspirowali nas artyści seniorzy, którzy przyznali, że chcieliby na deskach Teatru Wielkiego ponownie zobaczyć „Halkę” – mówi Paweł Gabara, dyrektor naczelny teatru.

Wydarzenie towarzyszące premierze opery HALKA Stanisława Moniuszki

HALKA – WARIACJE

gość: prof. Małgorzata Komorowska

SELLINARIUM

29 stycznia 2017, 12:00

Bilety - 15 zł

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.12.16, autor: blackrose)
Tagi: Halka, Teatr Wielki, Łódź
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia