Konferencja "Wolontariat w Kulturze" w Warszawie

W dniach 5-7 grudnia br, w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja "Wolontariat w Kulturze".

Pierwsze spotkanie praktyków i ekspertów

W dniach 5-7 grudnia 2016 r. roku odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja "Wolontariat w Kulturze". Będzie to pierwsze tak szerokie spotkanie praktyków i ekspertów w dziedzinie wolontariatu w kulturze. Tegoroczna edycja ma na celu wywołanie dyskusji wokół tematów dotyczących wartości i wizerunku wolontariatu w kulturze. Podczas wydarzenia uczestnicy zapoznają się z najlepszymi przykładami wolontariatu z instytucji w całej Polsce. W programie konferencji przewidziane są zarówno spotkania z ekspertami, liderami najlepszych projektów wolontariatu w instytucjach kultury, warsztaty z zarządzania wolontariatem, a także możliwość integracji w gronie koordynatorów wolontariatu i samych wolontariuszy. Organizatorzy stworzą możliwość osobistego doświadczenia wolontariatu przez uczestników konferencji podczas warsztatów zorganizowanych przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Konferencji będzie towarzyszyła wystawa prac Ryszarda Kajzera mówiąca o wartościach wolontariatu.

Kultura i wolontariat. Wolontariat w kulturze.

Instytucje kultury to miejsca, których zasadniczym celem jest upowszechnianie i rozwijanie szeroko pojętej kultury. Wolontariat jest tą aktywnością społeczną, która zarówno kształtuje postawy społeczne, jak też buduje relacje między członkami danej społeczności. Instytucja kultury jest z kolei doskonałą przestrzenią do prowadzenia działań i aktywności z udziałem wolontariuszy. Niestety, na kulturalnej mapie Polski nadal mało jest miejsc, w których wolontariat kulturalny jest wpisany w strategię działań instytucji, a sami wolontariusze stanowią część jej zespołu. Co więcej, nadal brakuje przykładów oraz narzędzi, które mogłyby wesprzeć osoby odpowiedzialne za wolontariat w instytucjach kultury.

Przepis na wolontariat

Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy od blisko roku rozwija i profesjonalizuje projekty z udziałem wolontariuszy w instytucjach kultury. W ciągu ostatniego roku instytucje wydały "Przepis na wolontariat" - pierwszy w Polsce podręcznik do zarządzania wolontariatem w instytucjach kultury Zorganizowały też szkolenia połączone z konkursem grantowym, adresowane do koordynatorów wolontariatu w instytucjach kultury. Dotychczasowa współpraca z wieloma instytucjami z całej Polski pozwala wysunąć wniosek, że inicjowanie projektów z udziałem wolontariuszy jest instytucjom kultury bardzo potrzebne. Dodatkowo nie należy zapominać o tym, by osoby zarządzające tymi projektami wyposażane były w odpowiednie narzędzia.

Kulturalny Bilet Wolontariusza

Wydarzenia nie byłoby, gdyby nie wolontariusze. To oni inspirują do działania i doskonalenia organizacji ich pracy na rzecz instytucji. Stąd też inicjatywa I edycji Kulturalnego Biletu Wolontariusza. Tworzy ją wiele instytucji, które w okresie od 3 do 12 grudnia zaproszą Wolontariuszy do siebie. Do tej pory do akcji dołączyło ponad 28 instytucji z Warszawy, Wrocławia, Krakowa oraz Katowic, a wśród nich m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie i Krakowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Europejska Stolica Kultur, Teatr Wielki Opera Narodowa, Teatr Studio, Filharmonia Narodowa w Warszawie Krakowskie Biuro Festiwalowe. Instytucje przygotowały ponad 900 różnych propozycji dla Wolontariuszy.

Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy

Partner: Teatr Wielki Opera Narodowa

Partner akcji społecznej: Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

Patronat medialny: TVP KULTURA, Polska Agencja Prasowa

Szczegóły dotyczące rejestracji na konferencję oraz rejestracji dla instytucji do Kulturalnego Biletu Wolontariusza znajdują się na stronie www.wolontariatwkulturze.pl, rejestracja trwa do 15 listopada. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Zapraszamy do oznaczania się #wolontariatwkulturze

Eliza Dzwonkiewicz, p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Kultury - Cegiełką, którą Narodowe Centrum Kultury przede wszystkim chce wnieść do projektu Wolontariat w Kulturze to wsparcie w profesjonalizacji tego obszaru, rozumianej jako pomoc merytoryczna dla instytucji kultury, które chcą organizować i rozwijać wolontariat. Będziemy wspierać wolontariat poprzez szkolenia, publikacje, wymianę dobrych praktyk, wsparcie w nawiązywaniu kontaktów.

Norbert Szczepański, Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II - Angażując się w wolontariat w kulturze chcemy przypominać nauczanie naszego patrona, Jana Pawła II, który mówił, że instytucja sama z siebie nie zastąpi ludzkiego serca, ludzkiego współczucia, ludzkiej miłości, ludzkiej inicjatywy. Papież powiedział kiedyś, że "Kultura jest tym, przez co człowiek, jako człowiek, staje się bardziej człowiekiem: bardziej "jest". Działania Centrum (samorządowej instytucji kultury) zawsze ogniskują się na człowieku, w którym widzimy wrażliwość, rozumiemy jego potrzeby, z którym budujemy głębokie relacje, a samo człowieczeństwo jest tym, co staramy się wnosić do różnych instytucji.

Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy - Obecnie zarówno wielkie koncerny jak i mniejsze firmy stopniowo zaczynają dostrzegać potencjał środowisk i instytucji kultury. One zaś, współpracując z biznesem, mają szansę przełamać stereotypy, i pokazać, że rola działań kulturalnych ogranicza się nie tylko do przestrzeni galerii i muzeów.

Rejestracja 24.10 do 15.11. 2016

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.10.16, autor: blackrose)
Tagi: Konferencja, Wolontariat w Kulturze, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia