W stronę Mekki. Kobierce modlitewne ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian - wystawa w Pałacu Pod Blachą

Wystawa W stronę Mekki. Kobierce modlitewne ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian, zorganizowana na terenie stałej wystawy jednej z najbardziej znaczących kolekcji kobierców wschodnich na świecie, wpisuje się w cykl wydarzeń (wystaw, koncertów i wykładów), organizowanych w setną rocznicę urodzin Fundatorki (1915 – 2007).

Jej niezwykły zbiór, który już od ponad 25 lat prezentowany jest publiczności, ma szansę zyskać nowy wymiar i stanowić przypomnienie pasji kolekcjonerskiej Teresy Sahakian. Urodzona w Warszawie, gdzie mieszkała do 1939 r., po wojnie osiadła w Brukseli. Wraz z mężem, Ormianinem, przez całe życie, zajmowała się gromadzeniem dzieł sztuki, w tym sztuki zdobniczej. Cenną kolekcję około 600 kobierców wschodnich, przekazywała Zamkowi Królewskiemu w latach 1989–2008.

Prezentowane na ekspozycji dzieła stanowią odrębną, unikatową grupę kobierców używanych przez część muzułmanów podczas codziennych modlitw. Przeznaczenie tkanin oraz sposób ich użytkowania zadecydowały o formie: niewielkich rozmiarach, prostokątnym kształcie i dekoracji, wykorzystującej architektoniczny motyw niszy, nawiązujący do kształtu mihrabu – wnęki w sali modlitwy w meczecie, wskazującej kierunek Mekki.

W tekstach źródłowych wzmianki na temat kobierców modlitewnych pochodzą z VIII – IX w. W ikonografii tkaniny tego typu pojawiały się od XIV w. na miniaturach wschodnich, w malarstwie europejskim – od XV w. Najstarsze zachowane kobierce modlitewne pochodzą z XIII w. i znajdują się w zbiorach tureckich.

W kolekcji Fundacji Teresy Sahakian przechowywane są 62 kobierce modlitewne, pochodzące z trzech ośrodków kobierniczych Wschodu: anatolijskiego, perskiego i reprezentowanego najliczniej – kaukaskiego. Większość z nich stanowią wyroby XIX-wieczne: są wśród nich zarówno wyroby z miejskich manufaktur, jak i kobierce wiejskie, tkane na własny użytek. Mimo jednolitej, skodyfikowanej kompozycji są to tkaniny bardzo różnorodne, charakteryzujące się bogactwem wzorów i kolorów.

Poza kobiercami z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian na wystawie pokazane są także przykłady XVIII-wiecznych kobierców tureckich (ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Zamku Królewskiego na Wawelu), stanowiących źródło inspiracji dla późniejszych realizacji.

Kiedy:
    28 października 2015 (środa) - 30 października 2016 g. 10:00 - 16:00 (poniedziałek: nieczynne)
Gdzie:
    Pałac Pod Blachą, Plac Zamkowy 4

źródło: organizator

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.10.16, autor: blackrose)
Tagi: W stronę Mekki. Kobierce modlitewne ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian, wystawa, Pałac Pod Blachą
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Mara Tamkovich
2
Korek Bojanowski
3
Céline Sallette
4
Michel Hazanavicius
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Lorcan Finnegan
8
James Hawes
9
Jake Schreier
10
Jonás Trueba
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia