Trzecia odsłona cyklu ( sic! ) four seasons w Warszawie

W ramach przeglądu ( sic! ) four seasons pod hasłem TERAZ/NOW wystąpią: Julyen Hamilton, Marysia Stokłosa, Magda Ptasznik, Izabela Szostak, Wojciech Pustoła, Ilona Trybuła i DJ Lenar, Kasper T. Toeplitz i Myriam Gourfink.

Projekt całorocznych prezentacji współczesnego tańca improwizowanego w różnych formach (od spektaklu po performance) - ( sic! ) four seasons, mający swoje korzenie w festiwalu improwizacji tańca [sic!] - chce regularnie prezentować wydarzenia poświęcone improwizacji tańca i towarzyszącym jej zagadnieniom.

W ramach rozpoczętej w tym roku współpracy partnerskiej z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ( sic! ) four seasons zostało włączone w program działań CSW. W jego ramach planujemy konsekwentną, regularną i dogłębną budowę programu, w którym kluczową rolę pełni improwizacja tańca jako metoda twórcza oraz sposób uprawiania i prezentowania sztuki.

Kluczowym zagadnieniem prezentacji nie będą rozwiązania formalne, ale powód działania.

Chcemy prezentować sztukę improwizacji w jej najlepszym wydaniu, artystów odważnych i bezkompromisowych, uprawiających tę dziedzinę szczerze i do końca.

Ich prace są bardzo różne, rozwiązania nieoczywiste, bo podporządkowane działaniu nieprzewidywalnemu - żywej relacji twórcy z tematem, osobą, rzeczywistością, tym co tu i teraz. Życie i jego manifestacje w wielu odmianach oraz sama forma prezentacji stanowią wspólny obszar zainteresowań.

Jako podstawowa zasada każdej twórczości, improwizacja posiada aspekt uniwersalny, mocno związany z naszą egzystencją. Jej zasadę - działanie w czasie rzeczywistym - możemy zaś odnieść do filozofii życia samego w sobie.

Oprócz najwybitniejszych, światowych twórców chcielibyśmy także prezentować artystów młodych, początkujących, studentów i absolwentów wyższych szkół związanych z tańcem.

Planujemy blok edukacyjny: warsztaty, panele, publikacje materiałów dotyczących teorii improwizacji tańca.

Nowym obszarem prezentowanym i badanym przez nas będzie taniec w relacji ze sztukami wizualnymi, ich wzajemne wpływy, zależności i inspiracje. Taniec jako forma, architektura przestrzeni, przekaz artysty, uchwycona rzeczywistość, stan osoby lub świata, znajduje coraz częściej wspólny język ze sztukami wizualnymi. Wspólnie chcą oddać fragment rzeczywistości lub fikcji poddany wizji i działaniu artystycznemu, nadać formę ideom i sprawom w sposób pozbawiony egzaltacji formalnej i psychologicznej, a także myślenia estetycznego. Nie chodzi o użyteczność jednej sztuki względem drugiej, raczej o sposób obecności - taniec to także sztuka wizualna.

Cykl ( sic! ) four seasons w 2016 roku będzie przebiegał pod hasłem TERAZ/NOW.

TERAZ/NOW - jako podstawowa wartość i zasada działania improwizacji, a także performance'u.

TERAZ/NOW - jako czas, w którym wszystko się wydarza, kontekst, w którym się wydarza, a także sposób, w jaki się wydarza.

TERAZ/NOW (i tutaj) - jako sposób działania i tworzenia, jako zasada przeżywania życia wiążące się ściśle z improwizacją.

TERAZ/NOW - jako kontekst miejsca, roli i potrzeby sztuki współczesnej prac artystów biorących udział w [sic!] four seasons.

TERAZ/NOW - jako impuls do zadawania wielu pytań artystom w kontekście prezentowanych prac.

Wszystko co się wydarza, wydarza się TERAZ/NOW, nie wczoraj i nie jutro - jako oczywista prawda trudna w realizacji, gdyż zwykle żyjemy przeszłością lub przyszłością.

***

Program prezentacji ( sic! ) four seasons

Wszystkie pokazy odbędą się w Sali im. Wojciecha Krukowskiego, budynek Laboratorium, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

ul. Jazdów 2, Warszawa

tel. 22 628 12 71

październik

godz. 20.00

TERAZ/NOW FORERUNNER/PREKURSOR - Julyen Hamilton (na zdjęciu)

"Forerunner/Prekursor" jest potomkiem przeszłych działań wywołujących nić wglądu w przyszłość.

Jest pionierem przyszłego momentu, jest poza.

Narodził się wiele razy; jest dziką kartą, złodziejem, idiotą, mędrcem.

Wypowiada chwilę, tańczy to, co teraz i ośmiela się mówić aż po kres własnego rozumienia.

Mówi: "tutaj... lustro, jeśli sobie życzysz".

W "Prekursorze" całe zdania i ustępy wynikają z tańczącego ciała oraz szalejących umysłu i serca.

Solo Julyena Hamiltona "Forerunner/Prekursor" było prezentowane w Niemczech, Islandii, Hiszpanii i Belgii i jest kontynuacją spektaklu "The Immaterial World" ("Świat niematerialny"), który był wielokrotnie prezentowany w Europie, Stanach Zjednoczonych i Rosji.

Podczas swojego pobytu w Warszawie Julyen Hamilton poprowadzi również mistrzowskie warsztaty w dniach 10-12.10. w godzinach 18-21. W dniu 10.10. warsztaty odbędą się na Uniwersytecie Muzycznym, ul. Okólnik 2, w pozostałych dniach w Sali im. W. Krukowskiego CSW, Laboratorium. Cena za warsztaty: 250 zł.

***

13.10. godz. 21.00

TERAZ/NOW WYLINKA - Marysia Stokłosa, Magda Ptasznik, Izabela Szostak, Wojciech Pustoła

Materią spektaklu "Wylinka" jest to, co istnieje pomiędzy trójką performerów - sposób, w jaki są razem. Początkiem jest folia. Jej obecność łączy performerów, wyznacza zadania. Dzięki niej mogą przeżyć doświadczenie posiadania wspólnej skóry. Ostatecznie tę funkcję przejmuje ruch. Ruch pozwala zacierać granice między tym, co moje, a tym co na zewnątrz, to on tworzy wspólnotę tempa i kształtu. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem było zainteresowanie tematem końca świata i rozpadu. Jednym z pierwszych obrazów, które zapoczątkowały ten proces, było zdjęcie rzeźby Maurizio Cattelana z 2008 roku - dziewięciu ciał leżących pod białym materiałem, które wprowadziło do pracy folię. W "Wylince" nie śmierć czy koniec w dosłownym znaczeniu są ważne, ale dramatyczne przejście pomiędzy różnymi etapami w życiu. Pod wpływem przeżyć nie umieramy naprawdę, a świat się nie kończy, tylko stopniowo uczymy się działać w nowym porządku, który staje się nowym światem.

***

14.10. godz. 19.00

TERAZ/NOW KOBRO - Ilona Trybuła, DJ Lenar

Ruchowe odniesienie i interpretacja twórczości rzeźbiarki, artystki wizualnej - Katarzyny Kobro. Spektakl, dla którego inspiracją są rzeźby Kobro i jej koncepcje czasoprzestrzeni, a także to co nazywała "nową funkcją życiową i momentem etycznym''. Przedstawienie pełne racjonalnego, konceptualnego ruchu tworzone w formie choreografii performatywnej. Dotyczy przestrzeni kształtowanej dźwiękiem, ciała kształtującego przestrzeń, kształt i formę, która nabiera znaczenia dopiero w momencie zaistnienia. Lenar, zainspirowany ruchem eliptycznym rzeźb Katarzyny Kobro i ich usytuowaniem w przestrzeni, komponuje muzykę działającą w przestrzeni dookólnej. Twórcy projektu podążają tym samym za słowami artystki twierdzącej, że "rzeźba jest jedynie formą wypuszczoną w przestrzeń, bez psychologii, bez opowieści" - kiedy zyskuje swoje właściwe życie.

Produkcja powstała na zamówienie Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach wystawy "Przyjdźcie, pokażemy Wam co robimy. O improwizacji tańca".

godz. 20.00

TERAZ/NOW DATA_Noise - Kasper.T. Toeplitz, Myriam Gourfink

Projekt muzyczny Kaspera T. Toeplitza i Myriam Gourfink to kompozycja stworzona przez syntezację dźwięków elektronicznych, bez użycia sampli, bez znalezionych dźwięków, bez nagranych pól dźwiękowych, przeznaczona do grania na żywo przez komputer jako główny instrument. Komputer kreuje i modyfikuje dźwięki, używając różnych technik takich jak transformacja czy syntezacja. Jedną z nich jest obecność i działanie tancerki, widzianej przez różnego rodzaju czujniki. Jej ruch ma działanie destrukcyjne na zachowanie tworzącego muzykę komputera. Pomimo użytej w spektaklu zaawansowanej technologii, jest to projekt bardzo cielesny i nasycony życiem.

W trakcie swojego pobytu w Warszawie Myriam Gourfink poprowadzi również warsztaty w dniach 15-16.10.2016, w dniu 15.10 od godz. 12.00, w dniu 16.10. od godz. 11.00, w Warsaw Dance Department w Pałacu Kultury i Nauki. Cena za warsztaty: 180 zł.

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.09.16, autor: blackrose)
Tagi: Trzecia odsłona cyklu ( sic! ) four seasons
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia