"Pamiętnik Blumki" pierwszym akcentem Roku Janusza Korczaka

Publikacja "Pamiętnika Blumki" jest pierwszym akcentem Roku Janusza Korczaka, który obchodzony będzie w przyszłym roku, w 70. rocznicę śmierci patrona. Książkę napisała i zilustrowała Iwona Chmielewska.

Książka ma formę zapisków żydowskiej dziewczynki, mieszkanki Domu Sierot przy ul. Krochmalnej. Czytelnicy poznają kilkoro z wychowujących się tam dzieci a także zasady, na jakich opierało się funkcjonowanie dziecięcej społeczności. Iwona Chmielewska próbowała zawrzeć w "Pamiętniku Blumki" esencję słynnego pedagogicznego eseju Korczaka z 1920 roku zatytułowanego "Jak kochać dziecko".

Korczak był jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie jego działalność i myśli. Korczak zauważył w dziecku człowieka, walczył o podmiotowość dziecka. Korczak jest poza granicami Polski jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci, bardzo często Rzecznicy Praw Dziecka z innych krajów mówią, że są spadkobiercami myśli korczakowskiej - mówił na środowej promocji książki "Pamiętnik Blumki" Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.  Takich pozycji nie ma zbyt wiele na rynku. Autorka potraktowała dzieci poważnie - książka prowokuje do myślenia, stawiania pytań. Ciągle potrzebujemy refleksji nad myślą Korczaka, refleksji nad pozycją dziecka, o tym, co to znaczy traktować dziecko podmiotowo - dodał Michalak.

Janusz Korczak (właściwie Henryk Goldszmidt) urodził się w 1878 roku. W 1905 roku otrzymał dyplom lekarza, a w 1912 roku, wraz ze Stefanią Wilczyńską, założyli Dom Sierot przy Krochmalnej 92 w Warszawie. Stosowano tam nowatorskie metody wychowawcze - w Domu obowiązywały zasady sprawiedliwości, demokracji oraz równych praw i obowiązków. 6 sierpnia 1942 roku Janusz Korczak oraz personel i 192 wychowanków Domu Sierot zostało wywiezionych do niemieckiego obozu zagłady w Treblince, gdzie zostali zamordowani w komorze gazowej.

Książka "Pamiętnik Blumki" ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.11.11, autor: redakcja)
Dział literatura
Tagi: Janusz Korczak, Dom Sierot, Pamiętnik Blumki
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia