Premiera "PARK-OPERY" w Parku Skaryszewskim

16 i 17 lipca odbędą się pokazy „PARK-OPERY”, nowego utworu Wojtka Blecharza, realizowanego w Parku Skaryszewskim, a na ul. Lubelskiej - pokazy projektu „Szczęście na Pradze” Komuny//Warszawa. Z kolei 17 lipca na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się słuchowisko „Kotka Brygidy” w reż. Pawła Łysaka, transmitowane na żywo na antenie Programu II Polskiego Radia.

„PARK-OPERA”

16, 17 lipca, godz. 16:00, Park Skaryszewski

koncepcja, reżyseria i muzyka: Wojtek Blecharz

obsada: Barbara Kinga Majewska – głos, Bartek Wąsik – toy piano

muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia: Paweł Szczepański – waltornia, Magdalena Wąs – waltornia, Jakub Waszczeniuk – trąbka, Mariusz Opaliński – puzon, Andrzej Tomczok – trąbka, Marek Żwirdowski – puzon, Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik, Anna Radziejewska

aktorzy: Paulina Holtz i Grzegorz Falkowski

oraz wolontariusze, publiczność, biegacze i miłośnicy Parku Skaryszewskiego lektor: Krystyna Czubówna

kostiumy: Konrad Parol

wideo: Michał Januszaniec

„PARK-OPERA” chociaż nie jest wystawiana w teatrze operowym, zawiera wszystkie elementy typowe dla swojego gatunku: śpiewaczkę, chór, balet, orkiestrę, scenografię, arię, recytatyw, lornetkę do podglądania, żywe zwierzęta na scenie, a nawet koncert fortepianowy. „PARK-OPERA” skomponowana jest na brzmienie i przestrzeń części Parku Skaryszewskiego, znajdującej się w pobliżu Teatru Powszechnego. Opera od zarania dziejów była formą eksperymentalną, łączącą w sobie rożne gatunki i dziedziny sztuki. Słowo opera w języku włoskim oznacza „pracę". „PARK-OPERA” to praca nad dźwiękiem, praca o dźwięku i poprzez dźwięk, opera o słuchaniu, wsłuchiwaniu się w środowisko, muzykę parku i miasta. Librettem opery staje się Park Skaryszewski i jego naturalne brzmienie. Każde przedstawienie potrwa około 1,5 h. Widzowie będą mogli poruszać się po przestrzeni „PARK-OPERY” swobodnie, podążając za wskazówkami umieszczonymi na mapie, którą można będzie otrzymać w 3 różnych punktach Parku Skaryszewskiego.

Start: Przed Teatrem Powszechnym, następnie - przejście do Parku Skaryszewskiego.

AKT I: Foyer. Opowieści o operach

W Ogrodzie Powszechnym, tuż przy budynku Teatru, widzowie dowiedzą się o operach, których akcja odbywa się na łonie przyrody: o zwierzętach, które są jej głównymi bohaterami, o tym jak brzmią drzewa, a także o samym początku gatunku opery, której pierwsza historia zaczyna się w ogrodzie, gdzie czai się podstępny wąż – czyhający na życie głównej bohaterki.

Występują: Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik oraz Anna Radziejewska.

AKT II: Scenografia. Lornetki do podglądania dźwięku

W Parku Skaryszewskim nie ma sceny, ani loży, z której możemy podglądać śpiewaków, ale tuż obok jest ulica, w oddali słychać przejeżdżające pociągi, w parku śpiewają ptaki, a za płotem „mruczy” transformator prądu. „Lornetki” pozwolą nam tę miejską polifonię przefiltrować i przypomnieć, że hałas-szum-noise potrafią być bardzo „muzyczne”, wystarczy się odpowiednio w nie wsłuchać, zamienić się w słuch…

AKT III: Uwertura na orkiestrę

Muzycy Sinfonii Varsovii umiejscowieni dookoła Jeziora Kamionkowskiego wykonują muzykę, która została specjalnie skomponowana na tę przestrzeń. Widzowie i słuchacze chodząc dookoła jeziorka, zmieniają swoje „pole słyszenia”, komponując za każdym razem nową wersję utworu, w zależności od tego, gdzie się znajdują i jak się przemieszczają.

AKT IV: Balet

Projekt społeczny przeznaczony dla biegaczy, miłośników opery i osób uprawiających sport w Parku Skaryszewskim. Każdy uczestnik baletowego aktu „PARK-OPERY” otrzyma kostium oraz bezprzewodowy głośnik, z którego dobiegać będzie muzyka. Biegacze prowadzeni przez Paulinę Holtz oraz Grzegorza Falkowskiego stworzą żywą instalację dźwiękową, biegającą „chmurę” dźwięku, która porusza się po parku i wchodzi w interakcje z innymi widzami. Do biegającego baletu zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zgłoszenia można wysyłać na adres: promocja@powszechny.com. Próby: sobota (16.07) lub niedziela (17.06) o 15:30. Ilość miejsc ograniczona.

AKT V: Żywe zwierzęta

Każda poważna operowa produkcja z prawdziwego zdarzenia nie może się obejść bez udziału żywych zwierząt na scenie… W Parku Skaryszewskim mieszka ich całkiem dużo, ale Krystyna Czubówna zdradzi państwu pewien sekret, jak zobaczyć, a właściwie usłyszeć „całym swoim ciałem” obecność mitycznych jednorożców, które zamieszkują jedną z parkowych polan…

AKT VI: Aria. Syrenka

Latem Wisła wysycha i staje się zbyt płytka, dlatego warszawska syrenka musi skryć się w jednym z jeziorek Parku Skaryszewskiego… Właśnie tam widzowie „PARK-OPERY” będą mogli wysłuchać jej niesamowitego śpiewu.

W rolę syrenki wcieli się znakomita śpiewaczka młodego pokolenia - Barbara Kinga Majewska

AKT VII: Chór Niebieskich Ptaków

Projekt społeczny przeznaczony dla dzieci, składający się ze spaceru po Parku Skaryszewskim wraz z ornitologiem, warsztatów plastycznych oraz muzycznych. Dzieci nie tylko dowiedzą się o życiu ptasich mieszkańców parku, ale przygotują atlas ptaków oraz nagrają dźwięki jakie one wydają, które następnie będą wykorzystane w „PARK-OPERZE”. Warsztaty odbyły się 10 lipca o godz. 12:00 w Teatrze Powszechnym.

AKT VIII: Recytatyw na toy piano

Lewobrzeżna strona Warszawy ma swoją tradycję niedzielnych koncertów Chopinowskich w Parku Łazienkowskim. „PARK-OPERA” proponuje alternatywę – minikoncert na miniinstrumencie, wykonany przez „maxipianistę” Bartka Wąsika, który na jednej z otwartych polan Skaryszaka, pod wierzbą płaczącą, wykona specjalnie skomponowany utwór na toy piano.

AKT IX: Gong

W teatrze operowym dźwięk gongu zazwyczaj obwieszcza koniec przerwy, zaprasza do słuchania i oglądania kolejnego aktu przedstawienia. W „PARK-OPERZE” widzowie sami mogą zagrać na gongach i specjalnie dla nich zbudowanych instrumentach. Mamy nadzieję, że ten dźwięk zaprosi ich do dalszego aktywnego słuchania miasta, parku i samych siebie.

„PARK-OPERA” to projekt realizowany w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

partnerzy:

Współpraca programowa w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. goethe.de/swietujemy

„Szczęście na Pradze”, Komuna//Warszawa

    instalacja na 100 głośników, koncerty, radio

16–17.07.2016, Warszawa, ul. Lubelska 30/32

Instalacja: 16–17.07, 16:00–19:00

Koncerty: 16:07, 19:30 - Komuna//Warszawa i Olga Mysłowska; 17.07, 19:30 - Rinus van Alebeek

radio „Szczęście na Pradze” na: soundcloud.com/komuna-warszawa/sets/radio-szczescie-na-pradze

współpraca: Zofia Dworakowska, Dorota Porowska, Olga Mysłowska, Rinus van Alebeek

„Według niektórych neurologów szczęście pozostaje w ścisłym związku z poziomem serotoniny w synapsach jąder szwu, a także dopaminy w jądrze półleżącym oraz endorfin. Jako dowód przytacza się odczuwanie szczęścia pod wpływem substancji dopaminergicznych, serotoninergicznych oraz agonistów receptora opioidowego” (Wikipedia)

A jak jest na Pradze?

Tak jak w całej Polsce – niechętnie mówi się tu o sprawach przyjemnych. Stopień narzekania jest zgodny z polską normą.

Komuna//Warszawa ogłasza niezgodę na niemówienie o szczęściu!

Mamy dość narzekania i opowiadania, jak jest źle. Żyjemy na najdoskonalszym ze światów – w każdym razie nikt jeszcze nie odkrył lepszego nadającego się do zamieszkania przez ludzi. Chcemy opowiedzieć o tym, jak jest fajnie: wojny nie będzie, Anglia otrzeźwieje i wróci do UE, gentryfikacja nie wypędzi ludzi z Pragi. Szczęśliwe zakończenia (hipotetycznie) są możliwe.

Od dwóch miesięcy Komuna//Warszawa jako Radio „Szczęście na Pradze” zbiera dźwiękowe dowody zadowolenia z życia. Wywiady z mieszkańcami dzielnicy, nadesłane przeboje, dźwięki ulicy złożą się na monumentalny wielogłos instalacji na 100 głośników. Ciche i głośne zapisy szczęścia na Pradze nasycą skwer przed kamienicą Lubelska 30/32 (16 i 17.07, w godz. 16:00–19:00).

Dokumentacja dźwiękowa zostanie dwukrotnie użyta jako materiał do autonomicznych kompozycji muzycznych zaprezentowanych na dwóch koncertach:

– pierwszy: stworzony przez Komunę//Warszawa z udziałem sopranistki i kompozytorki Olgi Mysłowskiej (16.07, 19:30)

– drugi: solowy występ holenderskiego muzyka i performera Rinusa van Alebeeka (17.07, 19:30).

Radio Szczęście na Pradze: https://soundcloud.com/komuna-warszawa/sets/radio-szczescie-na-pradze

https://www.facebook.com/Szczęście-na-Pradze

ZOFIA DWORAKOWSKA

Antropolożka kultury, teatrolożka. Realizuje projekty w przestrzeni publicznej i we współpracy ze społecznościami, m.in. Festiwal Teatr w przestrzeni publicznej (2010), Expeditions (2013–2014), Residency (2014–2015), Komuna// Ząbkowska 2022 (2015), UW/Introspekcje (2016), Pracownia terenowa – Wierzbno (2016). Kieruje specjalizacją Animacja Kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW.

DOROTA POROWSKA

Aktorka, choreografka. W latach 1984–2004 aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Współtwórczyni formacji Tańców Labiryntu (2001) i Stowarzyszenia Teatralnego „Chorea” (2004). Eksperymentuje w zakresie przestrzeni teatralnej i kontekstu społecznego inicjatyw artystycznych. Pracowała z emigrantami w Hiszpanii, Francji, z młodzieżą na warszawskiej Pradze, seniorami i bezdomnymi w Łodzi. Brała udział m.in. w łódzkich projektach społecznych: cyklu Uwaga człowiek! Napięcia miasta (2013) oraz Świetlice artystyczne (2016).

OLGA MYSŁOWSKA

Kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka specjalizująca się w wykonywaniu muzyki barokowej. Umiejętności wokalne doskonaliła m.in. u Olgi Pasiecznik, Paula Esswooda, Jamesa Oxleya oraz Alison Pearce. Związana ze sceną muzyki alternatywnej, jest współzałożycielką zespołów Polpo Motel i Frozen Bird. Występowała na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in. Open’er, OFF Festival, Yach Film, Transvizualia, a także festiwalach teatralnych, takich jak Złota Maska, Boska Komedia, Opolskie Konfrontacje Teatralne, Kontrapunkt.

RINUS VAN ALEBEEK (HOLANDIA)

Pisarz, muzyk i performer. Opublikował dwie książki pod pseudonimem Philip Markus. Jego radykalne podejście do improwizacji muzycznych jest oparte na dźwiękach, które podchwycił podczas podróży po Europie i poza nią. Van Alebeek nagrywa, komponuje i występuje ze sprzętem analogowym. Podczas swoich koncertów miksuje taśmy, tworząc dźwiękowe kolaże lo-fi, przechodzące od hałasu do czystej poezji. Artystyczna biografia van Alebeeka dzieli się na dwa okresy: prehistoryczny i historyczny. Okres prehistoryczny rozciąga się od narodzin wszechświata do 1989. Okres historyczny rozpoczyna się w 1989 i dzieli na trzy kategorie: literaturę, sztuki wizualne i sztukę dźwiękową.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Otwarta Ząbkowska.

„Kotka Brygidy” – słuchowisko, 17 lipca, 19:00

słuchowisko realizowane na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52), z udziałem chóru mieszkańców Pragi i transmitowane na żywo w Programie II Polskiego Radia

na podstawie tekstu Joanny Rudniańskiej

reżyseria: Paweł Łysak

adaptacja: Paweł Sztarbowski

realizacja: Andrzej Brzoska

muzyka: Ray Dickaty i chór Warsaw Improvisers Orchestra

obsada: Grzegorz Artman, Mateusz Łasowski, Roza Mierzicka, Julia Wyszyńska

„Kotka Brygidy” to poetycka opowieść o warszawskiej Pradze w czasach II wojny światowej, widzianej oczyma wrażliwej dziewczynki, Heleny. Jest to również zapis przesiedlenia praskich Żydów do getta i pustki po wielokulturowej, wieloreligijnej Warszawie.

„W powieści tej jest wiele prawdziwych historii. Ale pomysłem, początkiem była jedna - pewien mężczyzna woził tramwajem swoją córeczkę po warszawskim getcie i mówił jej: <>. Usłyszałam to po 50. latach z ust tej właśnie dziewczynki na kasecie nagranej przez Fundację Shoah Stevena Spielberga” – mówiła autorka. Właśnie ów walor dokumentalnej opowieści połączonej z fantasmagorycznymi wyobrażeniami dziecięcej wyobraźni jest największą siłą książki.

Transmisja na żywo: Program II Polskiego Radia

Współpraca z Muzeum Warszawskiej Pragi

Zamknięta ulica - OTWARTA ZĄBKOWSKA 2016

W trzeci weekend lipca (16-17.07) na kulturalnej mapie Warszawy po raz drugi zagości festiwal OTWARTA ZĄBKOWSKA. Wydarzenie jest realizowane w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy Teatru Powszechnego w Warszawie z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi, Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Praskim Koneser i Campus Warsaw. Wydarzenia zaplanowano na lipiec i sierpień br.

W tym roku ulica Ząbkowska zostanie zamknięta dla ruchu drogowego aż w siedem weekendów. Najwięcej wydarzeń przewidziano na trzy: 16-17.07, 30-31.07 oraz 20-21.08. W tym czasie ulica stanie się sceną dla różnorodnych działań kulturalnych.

OTWARTA ZĄBKOWSKA to zapoczątkowana rok temu formuła działań artystycznych, która wyniknęła z potrzeby zamanifestowania przez praskie środowiska twórcze swojej obecności, przypomnienia, że rewitalizacja Pragi zaczęła się od ich pojawienia się na Pradze blisko dwadzieścia lat temu. Zamknięta dla ruchu drogowego ulica Ząbkowska po raz kolejny stanie się deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy, ale przede wszystkim SPOTKANIA. Pierwsza edycja pokazała, że otoczenie ulicy Ząbkowskiej potrafi współpracować i aktywnie współuczestniczyć w działaniu.

Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności OTWARTA ZĄBKOWSKA stała się swoistym forum społecznościowym. Udało się zintegrować środowiska artystów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców dzielnicy, znieść podział na estradę i widownię, gospodarzy i gości. W tym roku również stawiamy na współpracę – mówią twórcy i inicjatorzy projektu: Klaudia Kudelska, Maria Dąbrowska-Majewska, Paulina Dmitruk, Krzysiek Kudelski, Bartosz Świętek, Andrzej Zielak Iwulski, Tomek Kaliński i Miron Zajfert.

W ramach wydarzenia odbędą się koncerty (m.in. Natalii Kukulskiej - w formule silent disco), plener miejski, wystawy, a także zainicjowana w zeszłym roku Parada Kundelków i Psów Łaciatych. Ponownie zagości Otwarty Antykwariat oraz po raz pierwszy - Otwarta Strefa Twórców. Wzdłuż ulicy zostanie rozstawiony stół - aktywne miejsce spotkań. - W zeszłym roku, przy pierwszej edycji festiwalu, sprawdziła się formuła zamkniętej ulicy i to, co się na niej działo. Był to również test, jak takie rozwiązanie ma wpływ na ruch drogowy w tej części miasta. Zaangażowanie społeczności lokalnej i zamknięcia ulic dla ruchu są zapisane w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji m.st. Warszawy - podkreśla Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

OTWARTA ZĄBKOWSKA zapowiada się jako jedno z najciekawszych wydarzeń w stolicy tego lata – interdyscyplinarne, angażujące rozmaite dziedziny sztuki: literaturę, muzykę, film, sztuki plastyczne i wizualne, teatr i kulinaria. Uzupełnione o różnorodne działania i wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni jedynej takiej ulicy w Warszawie pozwoli upomnieć się o Pragę, wskazując na jej niezwykłą rolę w miejskiej tkance stolicy.

OTWARTA ZĄBKOWSKA to możliwość spotkania między innymi z Natalią Kukulską, Fonetyką, Kapelą Warszawiaki czy Naked Mind (szczegóły w programie).

Co to jest Zintegrowany Program Rewitalizacji do 2022 roku?

Program rewitalizacji wpływa na rozwój prawej strony Warszawy na wielu płaszczyznach. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Z drugiej strony - zaproponowane zmiany umożliwią rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz integrację i wsparcie mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.

Wpadnijcie na Pragę. SPOTKAJMY się na OTWARTEJ ZĄBKOWSKIEJ.

Więcej informacji: www.otwartazabkowska.pl i Facebook/OtwartaZabkowska

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.07.16, autor: blackrose)
Tagi: Premiera PARK-OPERA, Park Skaryszewski
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia