„Niedokończony film” w cyklu Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”

24 listopada startuje kolejny cykl Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Nazywa się „Dokumentalne dekonstrukcje” i w jego ramach prezentowane będą dokumenty zajmujące się wiarygodnością i kłamstwem obrazu, a także wpływem przekazów audiowizualnych na otaczającą nas rzeczywistość. Na pierwszy ogień pójdzie niemiecko-izraelski „Niedokończony film” w reżyserii Yael Hersonski, nagradzany m.in. na festiwalach Sundance i Hot Docs w Toronto.

Debiutancki film Hersonski bada okoliczności powstania 50-minutowego materiału filmowego, który został nakręcony w maju 1942 r. przez Urząd Propagandy III Rzeszy w warszawskim getcie. Odnaleziony po wojnie w archiwach nazistów, przez lata funkcjonował jako dokument, pokazujący życie Żydów w getcie. Tymczasem mieliśmy do czynienia ze starannie zaaranżowaną mistyfikacją Niemców. Szczegółowej analizy procesu powstawania „niedokończonego filmu” z warszawskiego getta dokonała w swoim dziele izraelska reżyserka. Na jej dokument złożyły się, przede wszystkim, fragmenty materiału rejestrowanego w 1942 r., wspomnienia ocalonych, a także stenogramy z przesłuchań Willy'ego Wista, jednego z operatorów nazistowskiej ekipy filmowej.

Jakie były kulisy realizacji filmu, który na półkach archiwów nazistowskich funkcjonował pt.„Getto”? Dlaczego „dokument” nie został ostatecznie wprowadzony na ekrany kin, by szerzyć antysemicką perswazję? „Niedokończony film” daje też okazję do uniwersalnych rozważań na temat wiarygodności przekazu filmowego i na tym zagadnieniu, obok poetyki kina propagandowego, będą chcieli skupić się organizatorzy w dyskusji po pokazie. Coraz trudniej, w obliczu powtarzających się demistyfikacji tego typu, wierzyć w autentyczność kronikalnych zapisów? Moderatorem debaty po projekcji będzie Przemek Dudziński, kulturoznawca i filmoznawca, doktorant na Uniwersytecie Wrocławskim, a w dyskusji udział wezmą: Katarzyna Mąka-Malatyńska oraz Marcin Stabrowski. Mąka-Malatyńska to autorka między innymi książki "Krall i filmowcy" (Poznań 2006), a także znaczących publikacji: "Auschwitz jako symbol XX wieku. Rozważania na marginesie cyklu dokumentalnego 'Z kroniki Auschwitz' Michała Bukojemskiego" ("Images" 2006, nr 7-8), czy "Kłamstwo fotografii. Kolekcja Waltera Geneweina w świetle reportaży Oskara Singera z getta łódzkiego" ("O historyczności" - praca pod redakcją Katarzyny Meller i Krzysztofa Trybusia, Poznań 2006). Stabrowski wykłada na wrocławskim kulturoznawstwie, wśród jego obszarów badawczych znajduje się m.in. teoria historii kultury.

Premiera dokumentu Hersonski odbyła się na festiwalu Sundance, gdzie „Niedokończony film” wywalczył nagrodę za najlepszy montaż. Został również uznany najlepszy dokumentem zagranicznym na Hot Docs w Toronto. Szczególne emocje budził od początku w Polsce. W trakcie Planete Doc Review 2010 był prezentowany w warszawskich kinach, nieopodal historycznego obszaru getta warszawskiego. Te okoliczności wywoływały wielkie emocje, m.in. u twórcach filmu, obecnych na pokazach. W polskich mediach „Niedokończony film” bywał określany „najbardziej oczekiwaną premierą dokumentalną roku”. Zwracano uwagę, że taśmami podpisanymi „Getto” inspirowali się m.in. Andrzej Wajda w „Korczaku”, a także Roman Polański w „Pianiście”.


Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” to cykliczne spotkania z dokumentem, poprzedzone prelekcją i sfinalizowane dyskusją. Od października pokazy odbywają się w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Organizatorami są Fundacja Visionica i Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego „Odra-Film”, a partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Co: „Niedokończony film”, reż. Yael Hersonski
Gdzie: Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław
Kiedy: 24.11, godz. 20.00
Za ile: 12 PLN

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.11.11, autor: redakcja)
Dział film
Tagi: cykl Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, Niedokończony film
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia