Czy możecie wyobrazić sobie sytuację, w której codziennie ogranicza się Waszą wolność, a dostęp do Internetu jest zakazany? Na Kubie od trzydziestu dwóch lat walczy z tym Yoani Sánchez prowadząc Generación Y – blog tłumaczony on-line na siedemnaście języków i uznany przez tygodnik "Time" jednym z dwudziestu pięciu najlepszych blogów 2009 r. Dziś do księgarni trafia jej ksiażka Yoani Sánchez.
„Generación Y jest najbardziej ryzykowną rzeczą, jaką zrobiłam w ciągu trzydziestu dwóch lat swojego życia, do tego stopnia, że kiedy zaczęłam pisać ten blog, trzęsły mi się kolana” – notuje Yoani Sánchez.
Yoani Sánchez wymyka się śledzącym ją tajniakom, myli tropy, aby w ukryciu dokonać wpisu na swoim blogu w jakimś hotelu czy kafejce internetowej, gdzie za dostęp do sieci płaci się niewyobrażalne sumy, bo na Kubie nie wolno mieć w domu internetu. Ale Generación Y to coś więcej niż blog tłumaczony on-line na siedemnaście języków. To głos tych, których wolność ogranicza się na każdym kroku.
Cuba libre to książka pełna pasji polemicznej, czarnego humoru i inteligentnego sarkazmu. Sánchez jest kronikarką kubańskiej codzienności obdarzoną ogromną spostrzegawczością i umiejętnością błyskotliwego puentowania absurdów. Jej odwaga cywilna i nieustępliwość godne są najwyższego podziwu. Charyzma Yoani przyciąga tysiące internautów, ciekawych tej z pozoru zwykłej matki i żony, która rzuciła wyzwanie dyktaturze braci Castro i wróciła z emigracji w Szwajcarii, aby cierpieć głód i dzień w dzień wspinać się na czternaste piętro swojego mrówkowca (winda, produkt przyjaźni kubańsko-radzieckiej, od lat nie działa). Yoani dzięki uporowi, pomysłowości, a także niezaprzeczalnemu talentowi publicystycznemu czytana jest dzisiaj wszędzie, a o jej znaczeniu na Kubie może świadczyć fakt, że Fidel Castro zaliczył panią Sánchez do swoich osobistych wrogów.
Yoani Sánchez (ur. 1975) – absolwentka filologii hiszpańskiej na uniwersytecie w Hawanie. Choć mogła uciec, nie opuściła Kuby. Od kwietnia 2007 roku prowadzi blog Generación Y, w którym opisuje realia życia w swoim kraju. Została wyróżniona prestiżowymi nagrodami dziennikarskimi, m.in. nagrodą im. Ortegi y Gasseta (2008) i przyznawaną przez uniwersytet Columbia nagrodą im. Marii Moors Cabot (2009). W 2008 roku trafiła na listę stu najbardziej wpływowych osób na świecie zestawioną przez amerykański tygodnik „Time”. Rok później to samo pismo ogłosiło jej blog jednym z dwudziestu pięciu najlepszych w całej sieci. Cuba libre Notatki z Hawany Yoani Sánchez.
ip/ Wydawnictwo W.A.B.
Dodaj artykuł do:
(dodano 28.10.10,
autor: redakcja)
Tagi: Cuba libre, Yoani Sánchez, Kuba, blog