Drugie oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne”

16 lipca br. (sobota) o godz. 12.00 w Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim (ul. Kazimierza Wielkiego 35) odbędzie się spotkanie dla publiczności na wystawie „Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne”. Rozpocznie je kurator wystawy Elżbieta Łubowicz oprowadzaniem po ekspozycji. Następnie odbędzie się moderowana przez nią rozmowa z Anną Szpakowską-Kujawską (córką Wacława) oraz prof. Januszem Zagrodzkim (historykiem sztuki i kuratorem), zatytułowana „Odkrywanie Szpakowskiego”.

W trakcie oprowadzania kurator wystawy przedstawi Wacława Szpakowskiego jako jednego z wielkich pionierów sztuki abstrakcyjnej na świecie. Odwoła się do konkretnych dzieł, opisując autorską koncepcję artysty, która zakłada specyficzny sposób „czytania” jego rysunków. Zwróci uwagę na oryginalność założeń estetycznych „Linii rytmicznych”, rozwijanych równolegle z ideami europejskiej sztuki abstrakcyjnej, ale według innej formuły obrazu. Podkreśli także synkretyczność tych prac: usytuowanie ich na styku dwóch odrębnych dziedzin sztuki oraz nauki.

Natomiast Anna Szpakowska-Kujawska i prof. Janusz Zagrodzki – kluczowe osoby dla wprowadzenia twórczości tego artysty do sztuki współczesnej pod koniec lat 70., już po jego śmierci – opowiedzą o trudnym procesie rozpoznawania oryginalnych zasad estetyki zawartych w „Liniach rytmicznych” oraz o problemach związanych z przekonaniem ówczesnych specjalistów, że te „techniczne” rysunki są dziełami sztuki.

Na wystawie, oprócz rysunków, fotografii i szkiców artysty prezentowane są archiwalia związane z życiem i twórczością Szpakowskiego, animacje „Linii rytmicznych” opracowane przez Łukasza Gryndę, kompozycje muzyczne Barbary Konopki, a także interaktywna instalacja „Linie algorytmiczne” Pawła Janickiego, przy pomocy której można tworzyć nowe rysunki oparte na matematycznych algorytmach stosowanych przez artystę. Bieg nieprzerwanej linii tworzącej każdy z rysunków możliwy jest do śledzenia (także przez osoby niewidzące) na specjalnie wykonanych powiększonych replikach kilku prac.

Projekt zrealizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucję Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016; finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o wystawie na:

www.okis.pl, www.waclawszpakowski.pl, www.wroclaw2016.pl/waclaw-szpakowski
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/888394604615782/

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.07.16, autor: blackrose)
Tagi: Drugie oprowadzanie kuratorskie po wystawie, Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia