"21 wierszy miłosnych" Adrienne Rich już w księgarniach

Od 11 lipca dostępna jest w księgarniach pozycja wydawnicza, zatytułowana: "21 wierszy miłosnych". Tom uzupełnia jeden z najważniejszych esejów poetki – Przymusowa heteroseksualność. Książka będzie miała swoją specjalną prezentację podczas Stacji Literatura 21, niemal dokładnie w czterdziestą rocznicę premiery Twenty-One Love Poems.

Miłosne wiersze Adrienne Rich to poezja autorki niezwykle dojrzałej, świadomej zarówno samej siebie, jak również otaczającego ją świata. Nie chodzi jedynie o znajomość pewnych konwencji (tak społeczny, jak lirycznych), ale w równym stopniu o umiejętność odnalezienia się i życia w miejscu, które nie należy do tych szczególnie przyjaznych. O miłość w świecie, który tej miłości – jak napisze w pierwszym wierszu cyklu – sobie nie wyobrażał, trzeba zawalczyć, trzeba ją wywalczyć i pielęgnować.

Potencjalnie wywrotowy charakter tej poezji tkwi w jej pierwiastku homoerotycznym, ale poetycka wyobraźnia Rich pozwala jej jednocześnie na tworzenie obrazów subtelnych i uniwersalnych. Próżno w jej 21 wierszach miłosnych szukać opisów uniesień (może z jednym wyjątkiem "wiersza nienumerowanego"), poetka nie tylko skutecznie unika nadmiernego ekshibicjonizmu, ale udaje jej się, przy nieco melancholijnym i sentymentalnym usposobieniu, nie popaść w kicz.

W 21 wierszach miłosnych Rich nie aktualizuje mitu idealnej miłości, nieszczególnie ją interesuje powielanie zastanych konwencji czy ich rozbrajane. Poetka w kolejnych wierszach cyklu zapisuje historię swojego życia i swojej miłości, o których istocie stanowią codzienne czynności, oglądanie snu ukochanej osoby, troska, przywiązanie etc. Z kolei zrozumienie tego, że w drugim człowieku, w kochanej kobiecie, można odnaleźć siebie, wydaje się najważniejszą cechą tych utworów.

Adrienne Rich, urodzona w 1929 roku w Baltimore, to poetka, eseistka i feministka, która w swych pracach akcentowała kwestię praw kobiet, rasizmu, seksualności czy ekonomicznej sprawiedliwości. Laureatka licznych nagród, w tym m.in. National Book Award za Diving into the Wreck (1973) czy National Book Critics Circle Award za zbiór The School Among the Ruins (2004). Jedną z jej najważniejszych, a zarazem szeroko dyskutowanych publikacji jest książka Zrodzone z kobiety. Macierzyństwo jako doświadczenie i instytucja (1976). Zmarła w Santa Cruz w 2012 roku.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.07.16, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: 21 wierszy miłosnych, Adrienne Rich
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
CALUM HOOD
2
Haim
3
Steve Hackett
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Lauren Spencer Smith
8
Józef Skrzek
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Cédric Klapisch
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Michael Dweck, Gregory Kershaw
5
Ido Fluk
6
David Koepp
7
Joseph Kosinski
8
Dani de la Orden
9
David Marqués
10
Blandine Lenoir
1
Juan Gómez-Jurado
2
Marcel Moss
3
Agata Zamarska
4
Kobi Yamada
5
Monika Kacprzyk
6
Isabel Allende
7
Emma Angstrom
8
Barbara Kingsolver
9
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
10
Molly Jong-Fast
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia