NInA Na Oko: Cykl pokazów dokumentów muzycznych

Od czwartku w letnim kinie Narodowego Instytutu Audiowizualnego aż do końca wakacji prezentowane będą filmy dokumentalne, które pokazują, dlaczego muzycy nie potrafią i nie chcą wyrzec się wolności.

Cykl „NInA Na Oko” otworzy „Beats of Freedom – Zew wolności” Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty, prezentujący historię muzyki rockowej w Polsce od słynnego występu Rollings Stones w Sali Kongresowej aż do upadku komunizmu. Wstęp wolny.

„Pussy Riot: Modlitwa punka”, mat. dystrybutora

Muzyka zawsze towarzyszyła społecznym zrywom i ruchom antysystemowym, pozwalała zachować odrębność i poczucie swobody nawet w epoce autorytaryzmu. W ramach cyklu „NInA Na Oko”, który 7 lipca rozpocznie się w letnim kinie NInA na warszawskim Służewie, aż do końca wakacji będzie można zobaczyć cztery dokumenty, które pokazują, dlaczego muzycy nie potrafią i nie chcą wyrzec się wolności:

„Beats of Freedom – Zew wolności”, reż. Leszek Gnoiński, Wojciech Słota, 2010, 78 minut 07.07.2016, godz. 21:30

Historia muzyki rockowej w Polsce począwszy od słynnego koncertu The Rolling Stones w Sali Kongresowej aż do upadku komunizmu. W filmie zamieszczono wywiady, unikalne nagrania oraz niepublikowane wcześniej materiały archiwalne.

Dokument pokazuje funkcjonowanie polskiej sceny muzycznej w czasach, gdy polityczny reżim kontrolował życie Polaków. Narratorem dokumentu jest brytyjski dziennikarz Chris Salewicz, który przyjeżdża nad Wisłę i spotyka kolejnych muzyków, dziennikarzy i promotorów. Jego rozmówcami są Tomasz Lipiński (m.in. Brygada Kryzys, Tilt), fotograf Mirosław Ryszard Makowski oraz dziennikarz i menadżer Piotr Nagłowski. „Beats of Freedom – Zew wolności” to także niepublikowane wcześniej nagrania, materiały archiwalne oraz wywiady z tuzami polskiego rocka: Kazikiem Staszewskim, Wojciechem Waglewskim, Korą Jackowską, Muńkiem Staszczykiem i innymi. Muzyczna podróż w czasie ma także wymiar polityczny. W swoich wspomnieniach autorzy opowiadają o występowaniu przeciwko opresyjnemu systemowi i próbach tworzenia, tak bardzo wówczas potrzebnych, enklaw wolności.

Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/beats-of-freedom-zew-wolno%C5%9Bci-nina-na-oko/

„Pussy Riot: Modlitwa punka”, reż. Maxim Pozdorovkin, Mike Lerner, 2013, 89 minut 21.07.2016, godz. 21:30

Dokument opowiada historię trzech dziewczyn, które uzbrojone w muzykę wystąpiły przeciwko opresyjnemu systemowi. „Naszym celem jako artystek jest zmienić ludzkość” – mówią zamaskowane członkinie Pussy Riot, rosyjskiej grupy działającej na styku punk-rocka i konceptualizmu. Dokument Maxima Pozdorovkina i Mike’a Lernera pokazuje, jak wielką cenę przyszło im za to zapłacić.

Główną osią filmu jest proces, podczas którego Marija Alochina, Jekatierina Samucewicz oraz Nadieżda Tołokonnikowa zostają oskarżone o obrazę uczuć religijnych podyktowaną nienawiścią wobec prawosławia. Obserwujemy kolejne rozprawy, słuchamy wypowiedzi prawników, aresztowanych oraz ich rodzin. Dokument udowadnia, że punkowcy wciąż mają o co walczyć. I że nie jest to walka łatwa.

Więcej http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/pussy-riot-modlitwa-punka-nina-na-oko/

„Fonko”, reż. Daniel Jadama, Lars Lovén, Göran Hugo Olsson, 2016, 88 minut 04.08.2016, godz. 21:30

„Fonko” to opowieść o tym, jak muzyka pomaga w budowaniu post-kolonialnej tożsamości Afryki. Podczas podróży przez Dakar, Akrę, Lagos czy Johannesburg obserwujemy różne oblicza kontynentu.

Z jednej strony silne nawiązania do plemiennych tradycji, z drugiej szybko rozwijające się miasta i nowoczesność objawiająca się także nowymi trendami w sztuce. Fonko ukazuje rolę, jaką ma do odegrania muzyka w dokonywaniu się społecznych i politycznych przemian w Afryce. Tłumaczy, dlaczego azonto czy kuduro nie tracą nic na swojej popularności w Ghanie czy Angoli.

Podczas dźwiękowej wędrówki po kontynencie współczesnych muzyków, DJ-ów czy krytyków towarzyszy nam również głos Fela Kutiego – jednego z najważniejszych artystów w historii Afryki.

Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/fonko-nina-na-oko/

„Raving Iran”, reż. Susanne Regina Meures, 2016, 84 minuty 22.08.2016, godz. 21:30

„Raving Iran” to rozwijająca się niczym dobry kryminał historia zamieszkujących Teheran didżejów, którzy starają się realizować pasję, ryzykując więzieniem. Ceniony polski producent, Wojciech Kucharczyk, upomniał kiedyś publiczność słowami: „do techno się, kurde, nie siedzi”. W Teheranie z kolei za techno się siedzi. Arash i Anoosh starają się ominąć restrykcyjne prawo, schodząc do podziemia. Aby potańczyć w rytm swojej ulubionej muzyki młodzi Irańczycy przemierzają setki kilometrów, by urządzać nielegalne imprezy na bezkresnej pustyni. Życie dwóch przyjaciół zmienia się, gdy dostają zaproszenie na festiwal muzyki klubowej w Szwajcarii. Zagranie na prestiżowej imprezie może okazać się punktem zwrotnym w ich karierze. Sęk w tym, że najpierw trzeba się tam dostać.

Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/raving-iran-nina-na-oko/

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa Stacja metro Służew

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Pokazy odbędą się w kinie plenerowym na dziedzińcu NInA, a przy niesprzyjającej pogodzie w sali audiowizualnej. Należy zabrać dokument ze zdjęciem - będzie niezbędny do wypożyczenia słuchawek.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury, która już od dekady zajmuje się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

NInA działa w sieci i poza nią. Swoje nieustannie powiększające się zasoby publikuje w internecie. Poprzez serwis Ninateka (www.ninateka.pl) udostępnia ponad 6000 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Od niedawna wszystkie archiwizowane przez NInA zbiory, blisko 14 000 materiałów trwających łącznie ponad 3000 godzin, można przeglądać w stacjonarnym Archiwum NInA w nowej siedzibie Instytutu. NInA jest wydawcą Dwutygodnik.com, internetowego pisma o kulturze, które na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne w kraju i za granicą, oraz serwisu edukacyjnego Muzykoteka szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), stymulującego zainteresowanie muzyką wśród dzieci i młodzieży.

Działalność internetową dopełniają wydarzenia realizowane stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 na warszawskim Służewie m.in. projekcje filmowe, wystawy, debaty, warsztaty, seminaria i konferencje zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów sztuki audiowizualnej, w tym także rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

NInA kształci świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej, prowadzi działania z zakresu edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego, archiwizacji i rekonstrukcji cyfrowej.

Instytut od początku swojego istnienia jest także wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA koprodukuje filmy fabularne i dokumentalne takie jak nominowana do Oscara Joanna Anety Kopacz, Hiszpanka Łukasza Barczyka, Ziarno prawdy Borysa Lankosza czy Inny świat Doroty Kędzierzawskiej.

Więcej na www.nina.gov.pl, www.ninateka.pl, www.dwutygodnik.com, www.muzykotekaszkolna.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.07.16, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: NInA Na Oko, cykl pokazów dokumentów muzycznych, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia