Debata "Balcerowicz musi odejść" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Już 18 czerwca 2016 o godzinie 19.00 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się premiera spektaklu o Andrzeju Lepperze "Tu Wersalu nie będzie!". Spektakl reżyseruje Rabih Mroué. Na scenie Jan Sobolewski, Piotr Wawer Jr, Małgorzata Trofimiuk.

Przed premierą 18 czerwca 2016 o godz. 16.30 odbędzie się debata "Balcerowicz musi odejść". Koszty transformacji i ewolucji kapitalizmu w Polsce, którą poprowadzi Przemysław Wielgosz redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde Diplomatique. Udział w debacie wezmą Jarosław Urbański, Marta Keil, Kacper Pobłocki, Kinga Stańczuk.

Otwarta dla widzów próba generalna w piątek 17 czerwca 2016 o godzinie 19.00 (wejściówki 5 PLN)

Do zobaczenia.

Balcerowicz musi odejść! Koszty transformacji i ewolucji kapitalizmu w Polsce

Polska transformacja wciąż pozostaje historią nieopowiedzianą. Mamy wprawdzie rozwiniętą hagiografię na jej temat i nie mniej głosów dezawuujących osiągnięcia przełomu roku 1989. Jednak w obu przypadkach wyrażają one sposób myślenia elit patrzących na historię ostatniego ćwierćwiecza jedynie ze swojej perspektywy. Cała polska klasa polityczna tego okresu, choć skłócona, zgadzała się w jednym: braku alternatywy dla tzw. reformy Balcerowicza (podyktowanej polskiemu ministrowi finansów przez ekonomistę z MFW Jeffrey’a Sachsa) i brutalnego neoliberalizmu ekonomicznego. W tej sytuacji w dominujących dziś narracjach o transformacji brak doświadczenia milionów ludzi, którzy padli ofiarą doktrynerskiego myślenia, ale nigdy się z nim nie pogodzili. Tych, którzy stracili pracę i środki utrzymania, których wtrącono w biedę, sprywatyzowano wraz z mieszkaniami, skazano na niepewność, ograbiono z praw społecznych i szans na lepsze jutro, a na koniec napiętnowano pogardliwym mianem homo sowietikusów.

Zmarginalizowana historia podporządkowanych, którzy mieli zapłacić za sukcesy posttransformacyjnych elit dociera do nas od czasu do czasu w budzącym oburzenie, wyśmiewanym, a dla wielu zwyczajnie niezrozumiałym okrzyku „Balcerowicz musi odejść!”. Jeżeli chcemy przywrócić jej należne w świadomości zbiorowej miejsce, to właśnie od tego powinniśmy zacząć. Dlatego hasło to towarzyszyć nam będzie w debacie, której celem jest próba zarysowania ludowej historii III Rzeczypospolitej. Jest to historia niezgody na „konieczne koszty reform”, dzieje tysięcy strajków i protestów ulicznych, okupacji fabryk, demonstracji, masowych mobilizacji, komitetów protestacyjnych, sabotażu i chłopskich blokad. To także historia ludowych liderów w rodzaju Andrzeja Leppera.

Waga walk społecznych i ludowego oporu w naszym kraju po 1989 r. wciąż pozostaje niedoceniona. Tymczasem bardzo prawdopodobne, że to właśnie one ocaliły polską demokrację przed dyktaturą ekonomiczną w stylu Rosji Jelcyna albo Chile Pinocheta.

Okrzyk „Balcerowicz musi odejść!” uparcie powraca podczas różnych protestów społecznych w Polsce. Nieprzypadkowo. Być może znajdujemy w nim trop prowadzący do zrozumienia najważniejszej sprzeczności wypełniającej 25 lat najnowszej historii Polski. Sprzeczności między obietnicą demokracji, a realnym kapitalizmem.

Tu Wersalu nie będzie!

Rabih Mroué przygotowuje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy spektakl o Andrzeju Lepperze – jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej sceny politycznej ostatnich dwudziestu lat.

Przewodniczący partii „Samoobrona” był politykiem wyjątkowo często obecnym w mediach, budzącym zazwyczaj bardzo silne emocje, zarazem jednak uparcie poddawany był łatwym i nieraz stereotypowym ocenom. Trochę tak, jakby rozmaite grupy społeczne projektowały na Leppera własne lęki, potrzeby i obsesje.

Znakomity libański artysta wspólnie z aktorami bydgoskiego teatru będzie przyglądał się postaci Leppera, jednocześnie odsłaniając nieoczywiste perspektywy polskiej transformacji. Przy pracy nad scenariuszem z Mroué współpracują Marta Keil, która jest również kuratorką projektu oraz Piotr Grzymisławski. Jest to pierwsza polska produkcja teatralna Mroué.

Rabih Mroué mieszka i pracuje w Bejrucie oraz w Berlinie. Zafascynowany przenikaniem się fikcji i realności, w swojej praktyce artystycznej, wywodzącej się z teatru, swobodnie sięga do rozmaitych dyscyplin, pracując pomiędzy sceną, performansem i sztukami wizualnymi.

Jest współzałożycielem Beirut Art Center, współwydawcą TDR: The Drama Review (Nowy Jork) oraz stałym reżyserem w monachijskiej Kammerspiele. Jego najnowsze spektakle to Ode to Joy(2015), Riding on a cloud (2013) oraz 33 RPM and a Few Seconds (2012), zrealizowane wspólnie z Liną Majdalanie, natomiast ostatnie wystawy miały miejsce m.in. w nowojorskiej MOMIE (2015), Mesnta Gallerija (Lublana, 2014), SALT (Stambuł, 2014), CA2M (Madryt, 2013) oraz DOCUMENTA 13 (Kassel, 2012). W marcu 2016 roku Hebbel am Ufer w Berlinie zorganizowało poświęcony mu festiwal: retrospektywę prac stworzonych wspólnie z Liną Majdalanie. Podczas Festiwalu Prapremier w 2015 roku bydgoscy widzowie mieli okazję obejrzeć jeden z jego najgłośniejszych spektakli: Riding on a Cloud.

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.06.16, autor: blackrose)
Tagi: Debata, Balcerowicz musi odejść, Teatr Polski, Bydgoszcz
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Radosław Piwowarski
2
Cesar Zelada
3
Céline Sallette
4
Korek Bojanowski
5
Mara Tamkovich
6
Michel Hazanavicius
7
Christopher Landon
8
Neil Boyle, Kirk Hendry
9
Zach Lipovsky
10
Steven Soderbergh
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia