Jarmark Świętojański we Wrocławiu!

W sobotę, 21 maja, o godz.10.00 przy pięknej, słonecznej pogodzie rozpoczął się Jarmark Świętojański, który tradycyjne odbywa się wzdłuż ulic Świdnickiej i Oławskiej i w części Rynku. Stoiska będą czynne codziennie od godz. 10.00 aż do 21.00 dnia 26 czerwca. To gratka dla turystów i osób poszukujących np. oryginalnego prezentu.

W centrum Wrocławia znów pojawiły się drewniane domki. Jarmarki na wrocławskim Rynku co roku przyciągają rzesze gości, w dużej mierze z zagranicy. Tak jest i tym razem. Pogoda dopisała i w sobotę na jarmarku pojawiły się tłumy ciekawych, żądnych zakupów, nowych atrakcji i dobrej zabawy mieszkańcow i turystów z różnych stron świata. Nic dziwnego, bo podobnie jak w ubiegłym roku atrakcji nie brakuje.

Plaża w sercu miasta rządzi

Wszystkie leżaki na stworzonej na Rynku plaży były zajęte, na szczęście obok w klimatycznych, zielonych Ogrodach Świętojańskich było gdzie usiąść. Dzieci cieszyły się z mini placu zabaw z karuzelami, a turyści namiętnie robili zdjęcia wszystkiemu na około. I tym razem na Jarmarku Świętojańskim można poczuć się jak na prawdziwej nadmorskiej plaży: poleżeć na leżaku z zimnym napojem i zanurzyć stopy w ciepłym piasku. Słoneczna plaża w samym centrum miasta już podczas poprzednich edycji Jarmarku Świętojańskiego podbiła serca wrocławian. Pomysł ten spotkał się z tak ogromnym entuzjazmem, że w tym roku przy Pręgierzu jest jeszcze więcej przestrzeni do plażowania. W upalne dni będzie można ugasić pragnienie orzeźwiającymi napojami w„Młynówce” - wyjątkowym domku z kołem młyńskim i wiatrakiem, położonym w zaciszu świętojańskich ogrodów. Miłośnicy jedzenia i kulinarnych spotkań pod gołym niebem mogą skorzystać z menu plenerowej kuchni i raczyć się potrawami w jadalni na powietrzu.

Bajkowe ogrody i zakupy

Można też rozkoszować się romantycznym, bajkowym klimatem Ogrodów Świętojańskich tudzież poddać się szałowi zakupów. Chętni mogą wybierać upominki wśród designerskiej biżuterii, oryginalnej ceramiki artystycznej, bursztynów, ekologicznych wyrobów z naturalnych materiałów m.in.:drewna i lnu. Można nabyć zielarskie i kosmetyczne wyroby oraz oryginalne dewocjonalia od sióstr z monastyru św. Elzbiety na Białorusi – dochód ze sprzedaży idzie na cele charytatywne.

Będzie można także podziwiać rękodzielników przy pracy, np. kowala. Dla smakoszy nie zabraknie góralskich oscypków, litewskich wędlin, chlebów i sękaczy, tureckiej baklavy, kaw, herbat i przypraw, ekologicznych win, suszonych owoców z całego świata. W drewnianych domkach po raz pierwszy zagoszczą podkarpackie miody, gruzińskie potrawy, konfitury i przetwory.

To właśnie Noc Świętojańska, kiedy to dzień jest najdłuższy w roku, stała się inspiracją i motywem przewodnim do zorganizowania od 21 maja do 26 czerwca 2016 r. wielkiego Jarmarku Świętojańskiego, kiedy to na Rynku we Wrocławiu i pobliskiej ul. Świdnickiej zaznasz uczty dla swoich oczu i podniebienia!

Odpowiednie powitanie lata miało zapewnić pomyślność zbiorów, dobrą pogodę i obfitość plonów. Jednocześnie młode dziewczęta i chłopcy wróżyli sobie, jakie powodzenie w miłości przyniesie im gorące lato. Sobótkowe obrzędy musiały zaczynać się przy ognisku. Jedno większe lub kilka małych ognisk musiało być rozpalonych ze świeżego drewna, nad brzegiem rzeki lub na szczycie wzgórza. Wokół ognia tańczono, śpiewano i odprawiano magiczne obrzędy przez całą noc. Tradycyjnie skakano przez ogień w wieńcu lub opasce zrobionych z ziół, co miało chronić przed duchami, demonami, czarownicami oraz chorobami.

Do najpopularniejszych zwyczajów Nocy Świętojańskiej należy rzucanie wianków na wodę. Puszczanie wianków na wodę to wróżba dla panien i kawalerów, ponieważ dotyczy zamążpójścia i wyczekiwanej miłości. Panie rzucające wianki powinny się jednak trzymać pewnych zasad. Po pierwsze, wianek wrzucać należy do rzeki - nie do jeziora, bo woda stojąca jest symbolem zastałych uczuć, starych miłostek. Po drugie, rzucamy nim z rozmachem, aby nie utknął w sitowiu, ale również z wyczuciem, żeby nie uszkodzić płonącej na nim świeczki, bo to wróży miłosne kłopoty. Po trzecie, przy brzegu musimy zapewnić sobie obecność kawalera - jeśli wianka nikt nie wyłowi, jego właścicielka nie zazna młości przez cały rok. Jeżeli chłopak nie wyłowi żadnego wianka, samotnie czekać musi do przyszłego roku.

W Noc Świętojańską szukano kwiatu paproci, który miał znalazcy przynieść wielkie szczęście, mądrość i zdolność widzenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi. Niebieski kwiat paproci zakwita raz w roku - właśnie w noc śwętojańską. Znaleźć go może podobno tylko człowiek odważny i prawy. Ci, co twierdzą że go widzieli, mówią że jest mały oraz niebieski. Z jednej strony kwiat paproci gwarantuje znalazcy szczęście, bogactwo oraz możliwość wpływania na uczucia innych, ale niestety z drugiej - jego samego prawdziwych uczuć pozbawia. Dlatego jeśli nawet nocna eskapada do lasu okaże się bezowocna, nie ma co rozpaczać. Wystarczy zerwać pęd paproci - ten dużo łatwiej znaleźć - i nosić go w portfelu. To też przynosi szczęście!

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.06.16, autor: blackrose)
Tagi: Jarmark Świętojański, Wrocław
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia