Biuro Literackie poleca poezję Jacka Łukasiewicza

Nakładem Biura Literackiego ukazał się najnowszy tom poetycki Jacka Łukasiewicza - "Stojąca na runie". "To jest nowy Łukasiewicz - przechodzący przez 'dwie siekierki' 77 lat, szukający nowej formy wiersza" - pisze Jan Stolarczyk. Marian Stala dodaje: "Niepokojące, późne wiersze Jacka Łukasiewicza bardzo się mogą przydać nowoczesnym i postnowoczesnym czytelnikom z początku nowego wieku".

Urodzony w 1934 roku we Lwowie Jacek Łukasiewicz uchodzi za jednego z najwybitniejszych znawców literatury w powojennej Polsce. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej PEN Clubu oraz im. Kazimierza Wyki. "Stojąca na ruinie" jest jego dziesiątym zbiorem; pierwszym wydanym przez Biuro Literackie.

Marian Stala o "Stojącej...": "Nowy tom Łukasiewicza otwiera istotne pytanie egzystencjalne: 'Co ja z tym życiem zrobiłem? / Co?' (...) W takich pytaniach i odpowiedziach dosłyszeć można często poczucie niespełnienia, rozczarowania, rezygnacji, rozpaczy. Tak też jest w przywołanym wierszu; wpływa to na lekturę całego tomu".

Sam autor, zapytany o pochmurny, często wręcz funeralny ton poezji, odpowiada krótko: "Im się jest starszym, tym więcej pogrzebów. I trzeba być na to przygotowanym". Zaraz jednak, mówiąc o nowych wierszach, zastrzega: "Jest miejsce na miłość, trudno sobie wyobrazić, że mogłoby takiego miejsca zabraknąć. Nawet tam, gdzie zjawia się śmierć, jest miejsce na miłość".

Krytycy zwracają uwagę na fakt, że w zbiorze Łukasiewicza "doświadczenie egzystencjalne sąsiaduje blisko z doświadczeniem estetycznym; czytanie świata jest spokrewnione z czytaniem dzieła sztuki". "Stojąca na runie" jest bowiem tomikiem intertekstualnym, pełnym inspiracji malarstwem czy muzyką, m.in. amerykańskiego waltornisty Richarda Burdicka.

Łukasiewicz: "Ułomny ze mnie słuchacz muzyki, choć słuchać jej lubię, z wiekiem coraz bardziej. Te płyty, które dostałem od syna, zmieniały we mnie rytm wyobraźni, formę widzenia i zapisu. Muzea sztuki natomiast były zawsze dla mnie źródłami radości i inspiracji. Lubię je odwiedzać. Cieszę się na nie. Mogę w nich patrzeć tylko bezinteresownie - na to, na co mam ochotę".

"Stojąca na ruinie" Jacka Łukasiewicza jest drugą po "Fudze (1955-2010)" Urszuli Kozioł "wrocławską" książką wydaną w ostatnim czasie przez Biuro Literackie. Wkrótce dołączy do nich trzecia - "Furia instynktu" Janusza Stycznia. Wrocławskich autorów będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas specjalnego, poświęconego im wieczoru w ramach przyszłorocznej, siedemnastej edycji festiwalu Port Literacki.

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.11.11, autor: redakcja)
Dział literatura
Tagi: Stojąca na ruinie, Biuro literackie, premiera
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Van Halen
3
Tom Grennan
4
Molly Tuttle
5
Daniel Blumberg
6
The Storyteller
7
Wojtek Mazolewski Quintet
8
Ólafur Arnalds
9
Paul Weller
10
Steve Hackett
1
Paolo Cognetti
2
Danny Boyle
3
Mike Flanagan
4
Michael Shanks
5
Samuel Van Grinsven
6
Guillaume Nicloux
7
Paolo Genovese
8
Darren Aronofsky
9
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
10
Mehdi Avaz
1
Agata Zamarska
2
Kelsey Cox
3
Mario Vargas Llosa
4
Patrycja Pelica
5
Lucinda Riley
6
Hanna Greń
7
Antoine Wilson
8
Anna Bailey
9
Elizabeth Jane Howard
10
Ildefonso Falcones
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia