Retrospektywa Johna Frankenheimera na Festiwalu Filmów Kultowych

19. Festiwal Filmów Kultowych (18-22 maja 2016) prezentuje w retrospektywy wybitnych twórców, których filmy rzadko można zobaczyć na wielkim ekranie. Wśród nich znalazł się John Frankenheimer. Widzowie FFK będą mogli zobaczyć Pociąg, Ptasznika z Alcatraz, Twarze na sprzedaż oraz Przeżyliśmy wojnę.

Frankenheimer dał się poznać światowej widowni jako twórca o znakomitym warsztacie. Realizował kino gatunkowe, a jego filmy przykuwały uwagę odbiorców stroną wizualną. W latach 60. i 70. tworzył filmy o politycznym i filozoficznym zacięciu, wnikliwie i niejednokrotnie krytycznie analizujące sytuację społeczną Stanów Zjednoczonych. W czasie Festiwalu Filmów Kultowych zobaczymy właśnie te wczesne produkcje reżysera - przez krytyków i publiczność uważane za najlepsze z dorobku reżysera.

Ptasznik z Alcatraz to oparty na faktach film opowiadający historię życia więźnia Roberta Strouda. Osadzony za morderstwo Stroud w więzieniu zabił strażnika. Uniknął kary śmierci, ale przyszło mu odsiadywać dożywocie, do tego w izolacji. Cela stała się dla niego idealnym miejscem, by… zostać ornitologiem. Zaczął hodować ptaki, studiować wiedzę na ich temat, a nawet opracowywać lekarstwa na ich choroby. Głośna filmowa ekranizacja losów Strouda została doceniona przez krytykę i nagrodzona pięcioma nominacjami do Oscara. W momencie realizacji Ptasznika... pierwowzór tytułowego bohatera wciąż odsiadywał karę więzienia. Zmarł jednak przed premierą filmu.

Kolejny z obrazów w retrospektywie Frankenheimera to Przeżyliśmy wojnę. Ten polityczny thriller z 1962 roku uważany jest przez wielu za jedno z największych osiągnięć amerykańskiego kina sensacyjnego. Jego oryginalna formuła widoczna jest szczególnie w porównaniu z remakiem zrealizowanym przez Jonathana Demme’a (Kandydat z Denzelem Washingtonem).

Przeżyliśmy wojnę to swoista krytyka wartości wpisanych w propagandowe utwory wcześniejszej dekady mających podbudzać obawy przed ZSRR, a jednocześnie film uznany za polityczną deklarację i rodzaj ponurego proroctwa w kontekście zabójstwa Johna F. Kennedy’ego. Odtwórca jednej z głównych ról, Frank Sinatra, który był bliskim przyjacielem prezydenta, doprowadził do wstrzymania dystrybucji filmu w USA. Film był zakazany także w PRL-owskiej Polsce. Wybitność obrazu podkreślają m.in. nominacje do Oscarów, Złotych Globów i nagród BAFTA.

Widzowie FFK będą mieli też okazję zobaczyć sensacyjny Pociąg, łączący wojenną tematykę z zagadnieniami dotyczącymi wartości sztuki. Początkowo jego reżyserem miał być Arthur Penn, jednak Burt Lancaster – gwiazda filmu – był zawiedziony mało ambitną (widowiskowo) wizją Penna. Mając w pamięci wcześniejszą współpracę z Frankenheimerem, Lancaster ściągną go do pracy przy filmie. Ta decyzja pociągnęła za sobą zmianę koncepcji i wizję skromnej produkcji zastąpiło rozbudowane hollywoodzkie widowisko, w którym nie ma chwili na nudę.

Ostatnią z filmowych propozycji Frankenheimera będą Twarze na sprzedaż. Film w momencie premiery okazał się kasową klapą, co podkreślał sam Frankenheimer żartując, że dzwoniąc do kina z pytaniem o godzinę seansu jego filmu, słyszało się odpowiedź: „A o której możecie przyjść…?”. Po latach obraz o wymyślaniu siebie i dążeniu do doskonałości stał się kultowy, jednocześnie będąc dosadną krytyką amerykańskiego mitu „tworzenia się na nowo”.

Cykl poświęcony twórczości Frenkenheimera to krótki przegląd najważniejszych obrazów reżysera. Każdy kinoman powinien je znać, a każdemu widzowi przyniosą emocje. Klasyczne obrazy Frankenheimera niezwykle rzadko pojawiają się na wielkim ekranie, co jest kolejnym powodem, aby pojawić się na FFK.

Po więcej informacji zapraszamy na: www.filmykultowe.pl

Festiwal Filmów Kultowych odbędzie się w Katowicach między 18 a 22 maja. Karnety są dostępne w cenie 80 zł (uczniowie i studenci) oraz 100 zł (reszta świata). Można je kupić za pośrednictwem Ticketportal.

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.05.16, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Retrospektywa Johna Frankenheimera, Festiwal Filmów Kultowych
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia