ARTLOOP - Kumulacja, konkurs

Pomiędzy 27 sierpnia a 4 września 2016 zapraszamy do Sopotu na kolejną, jubileuszową odsłonę festiwalu artystycznego - ARTLOOP, który otwiera miasto na sztukę i sztukę na miasto, scalając/loopując wybrane przestrzenie w centrum Sopotu licznymi działaniami/akcjami z zakresu sztuk wizualnych w powiązaniu z innymi sztukami. Słowem-kluczem dla tegorocznej edycji festiwalu ARTLOOP jest pojęcie KUMULACJI. Jednocześnie ogłaszamy Międzynarodowy KONKURS skierowany do twórców w celu wyłonienia prac, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy plenerowej KUMULACJA w dniach 27.08 - 04.09.2016 w Sopocie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja 2016 roku.

Zapraszając artystów do interwencji i dialogu z przestrzenią Mola, zwracamy szczególną uwagę na następujące zagadnienia i perspektywy:

- Molo jako szczególny przypadek przestrzeni publicznej. W tkance miejskiej przestrzenie publiczne zazwyczaj przenikają się z miejscami prywatnymi, zamkniętymi, całkowicie lub częściowo niedostępnymi. Do tego za ogólnym pojęciem przestrzeni publicznej kryją się różne szczegółowe funkcje (handlowe, komunikacyjne, polityczne). Na Molo do tego przenikania jednak nie dochodzi; przestrzeni prywatnej tu nie ma. Molo nie ma również żadnej innej funkcji poza byciem przestrzenią publiczną – to ucieleśnienie abstrakcyjnego wymiaru tego pojęcia. Tym samym miejsce to staje interesującym terytorium do studiów nad dramaturgią, topografią i socjologią publicznej przestrzeni.

- Molo jak realizacja utopijnego pragnienia wciągnięcia w obręb miasta (zorganizowanej struktury urbanistycznej) amorficznego i niezakiełznanego żywiołu morza.

- Molo jako przestrzeń szczególnych zachowań społecznych właściwych dla kurortów i miejscowości wypoczynkowych: biznesu turystycznego, spędzania i zabijania wolnego czasu, zwiedzania, spacerowania.

- Molo jako przestrzeń podziwu. To struktura stworzona do podziwiania siebie nawzajem, bo Molo przypomina wybieg modowy, na którym aktorzy dnia codziennego dokonują autoprezentacji. To także struktura podziwu fenomenów natury: (groźnego) żywiołu morza, zachodów słońca, odległego, nieosiągalnego horyzontu.

- Molo jako przestrzeń ambiwalentna, zabudowana z pragnienia wyjścia w morze i jednocześnie odgrodzenia się od niego.

- Molo jako unikalne miejsce w mieście, z którego można spojrzeć z dystansu i na chłodno na samo miasto. Jeżeli Molo jest fizyczną emanacją ducha Sopotu, to jaka jest natura ducha, który emanuje? Jaka jest natura Sopotu? Czy jest miejscem na końcu Polski, w którym kumuluje się narodowa kultura przyjemności? Scenografią dla spektaklu rozrywki? Rajem gangsterów? Piekłem sezonowych pracowników?

- Molo jako szczególna struktura architektoniczna, której charakter narzuca szereg obiektywnych ograniczeń. Te ograniczenia traktujemy jako okoliczności sprzyjające krytycznej refleksji and sposobami istnienia sztuki w przestrzeniach publicznych. Istotna jest dla nas wrażliwość na kontekst miejsca, szacunek dla jego materii i elastyczność w wpisywaniu się w to, co zastane.

- Szum; Molo to przestrzeń, w której typowa dla przestrzeni zurbanizowanych audiosefera (miejski gwar, odgłosy kroków, muzyka) miesza się z głosem natury, szumem fal. Wychodząc w ramach festiwalu na Molo będziemy zwracać szczególną uwagę na moment spotkania się i mieszania tych dwóch porządków dźwiękowych (ludzkiego i nie-ludzkiego), a także na fizyczną obecność szumu i metaforyczny wymiar tej obecności.

Topografia projektu

Topografia festiwalu ARTLOOP 2016 definiowana jest przez Molo – i jego wpływ na urbanistykę, oraz doświadczenie przestrzeni miejskiej Sopotu. Dlatego w perspektywę projektu włączamy prowadzącą na Molo drogę – od Dworca Kolejowego, przez Plac Przyjaciół Sopotu, który stanie się terenem zdarzeń performatywnych – sceną, na której w czasie festiwalu spektakl codziennego miejskiego życia, będzie wzbogacany i częściowo reżyserowany przez gesty artystów. W perspektywie Kumulacji znajduje się również obszar plaży widoczny z pomostu Mola. W tych miejscach w ramach ARTLOOP zrealizujemy projekty specjalne, włącznie z Kinem Letnim, które w tej edycji umieszczamy między innymi na plaży, pod przęsłami Mola. Właściwa kumulacja następuje na Molo. Jego kres wyznacza koniec drogi, ale nie kres przestrzeni festiwalu. Epilogiem kumulacji jest bowiem uczynienie jeszcze jednego kroku – wyjście w morze, ku któremu ciąży zarówno miasto Sopot, jak i jego wysunięty przyczółek czyli Molo. Ten dodatkowy krok publiczność będzie mogła wykonać na pokładzie odpływającego z Mariny statku – miejsca realizacji artystycznych, które stanowić będą meta-kumulację; symboliczne przekroczenie przygotowanej przez nas Kumulacji.

Opracowanie koncepcji - Kolektyw Kuratorski w składzie:
Lena Dula, Małgorzata Gołębiewska, Emilia Orzechowska, Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.04.16, autor: blackrose)
Tagi: ARTLOOP, Kumulacja, konkurs
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia