Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

Siódma edycja festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” (18-23 kwietnia 2016 roku) odbędzie się pod hasłem poGRAnicza. Tygodniowe święto muzyki tradycyjnej w sercu Warszawy, które co roku gromadzi kilkutysięczną publiczność, wypełnią koncerty, potańcówki, warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach. Program dodatkowo wzbogacą Targowisko Instrumentów, zajęcia dla dzieci oraz interdyscyplinarna konferencja o  pańszczyźnie.

Tegoroczne hasło festiwalu - PoGRAnicza, odnosi się do różnych sfer oddzielenia a zarazem przenikania, takich jak muzyczne pogranicze miasta i wsi, przeszłości i przyszłości, lokalności i uniwersalności. Pierwszym punktem festiwalu będzie konferencja „Pańszczyzna. Przemiany tożsamości kulturowej wsi polskiej” (18.04.16, godz.10.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa), która poruszy temat relacji wieś – dwór i naznaczającej ją pańszczyzny. Dlaczego do dziś w jednych regionach trwa „chłopska duma”, w innych zaś ludzie wstydzą się „wiejskości” i wszystkiego, co z nią związane? Ile w muzyce chłopskiej jest odrębności a ile pokrewieństwa z dworem i parafią? – to niektóre z pytań jakie będą na niej postawione.

Koncert „Wesele z Wołynia. Świat, którego nie ma” (20.04.16, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66) to efekt pracy badawczej i rekonstrukcyjnej wielu osób, z Polski i z Ukrainy, które podjęły się przywołania do życia tradycyjnych pieśni i tańców weselnych z Wołynia z czasu sprzed II wojny światowej. Sąsiadowanie Polaków i Ukraińców na Wołyniu, wielowiekowe mieszanie się melodii obu języków zakończyło się nagłą tragedią. Wspólny projekt jest jedną z prób odbudowy wzajemnych relacji i przygotowuje do podjęcia trudnych tematów.

Wieś i miasto jest kolejnym pograniczem, nad którym pochylimy się podczas festiwalu. Koncert „Wiejskie Kluby Tańca” (21.04.16, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66) to inicjatywa, która powstała przed kilku laty dzięki temu, że młodzież z dużych miasta zaczęła z pasją grać tradycyjną wiejską muzykę. Na scenie usłyszymy „muzykanckich” mistrzów z Radomskiego, Łódzkiego i Kieleckiego oraz ich miejskich uczniów.

Pogranicze polsko - szwedzkie wydaje się nie być w dzisiejszych czasach takie oczywiste ponieważ nasze ostatnie intensywne relacje miały miejsce w XVII i XVIII wieku i były ciągiem niszczących wojen (od potopu szwedzkiego do Wojny Północnej). Po 300 latach okazuje się, że najpopularniejszy szwedzki taniec nazywa się „polska”. Koncert „Chodzony – polonez – polska” (22.04.16, godz.19.00, Centralna Biblioteka Rolnicza, ul Krakowskie Przedmieście 66) będzie zarówno okazją do nacieszenia ucha piękną muzyką polską i szwedzką, jak i do prześledzenia ewolucji muzyki tych krajów od najwcześniejszych źródeł historycznych, poprzez żywe tradycje, aż po współczesne kompozycje, wyrosłe na bazie tańca „polska”.

Tradycyjnie już oprócz koncertów festiwal wypełnią warsztaty śpiewu, tańca i gry na instrumentach (od wtorku 19.04 do piątku 22.04, oraz podczas Targowiska Instrumentów). Koncert Stara Tradycja (19.04.16, godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa) odkryje nowe zjawiska i talenty, kluby festiwalowe i Noc Tańca (23.04.16, godz.19.00, Forteca, ul. Zakroczymska 12, Warszawa) pozwolą wytańczyć się najbardziej wytrwałym tancerzom, budowniczowie instrumentów podczas Targowiska (23.04.16, godz.10 - 18.00, Forteca, ul. Zakroczymska 12, Warszawa) zaopatrzą wszystkich potrzebujących muzycznych narzędzi, Małe Mazurki zaś dadzą dużo radości dzieciom i rodzicom.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata powstał w 2010 roku i od tego czasu odbywa się on dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Celem festiwalu jest promocja polskiej tradycyjnej muzyki oraz tańca w formach niestylizowanych czyli zaczerpniętych bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy. Każda edycja festiwalu ma swoje hasło, realizowane poprzez szereg działań, w które angażują się wiejscy wykonawcy starszego pokolenia oraz profesjonalni muzycy i młode pokolenia entuzjastów muzyki tradycyjnej. Udział tych różnorodnych grup i niezwykła atmosfera spotkania sprawia, że festiwal przyciąga coraz szerszą polską i zagraniczną publiczność.

fot. Mariusz Cieszewski

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.04.16, autor: gaba)
Tagi: Festiwal Wszystkie Mazurki Świata
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Mara Tamkovich
2
Korek Bojanowski
3
Céline Sallette
4
Michel Hazanavicius
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Lorcan Finnegan
8
James Hawes
9
Jake Schreier
10
Jonás Trueba
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia