22. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów już w kwietniu

Widzowie tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW będą mieli szansę zobaczyć około 70 filmów, z których ponad połowa pokazana będzie na polskich ekranach po raz pierwszy lub przed premierą kinową. To obrazy nieprzeciętne, nagradzane i oklaskiwane na międzynarodowych festiwalach filmowych.

22. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW odbędzie się w dniach 15 - 24 kwietnia. Seanse odbywać się będą w warszawskich kinach PRAHA oraz APOLONIA. Bilety na każdy pokaz będą kosztowały tylko 8 PLN.

WIOSNA FILMÓW to jedna z najciekawszych cyklicznych imprez kulturalnych w Warszawie, dająca widzom możliwość zobaczenia najlepszych filmów, docenionych przez jurorów, widzów i krytyków na całym świecie. W tym roku, zaledwie dwa miesiące po premierze festiwalowej, na WIOŚNIE FILMÓW będzie można zobaczyć uhonorowany Złotym Niedźwiedziem oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego na tegorocznym Berlinale film „Fuocoammare. Ogień na morzu” (Fuocoammare) w reżyserii mistrza dokumentu społecznego - Gianfranco Rosiego.

A to dopiero początek kinowych atrakcji. Organizatorzy Festiwalu zapewniają, że podczas tegorocznej edycji nie zabraknie ani ciekawych filmów, ani spotkań z wybitnymi twórcami.

Filmy będą pokazywane w dziewięciu pasmach:

1. TRIUMFATORZY - w ramach tego pasma zaprezentowane zostaną filmy wyróżnione głównymi nagrodami na ubiegłorocznych i tegorocznych festiwalach. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje wspomniany już film Gianfranco Rosiego, a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia oraz nagrody FIPRESCI na tegorocznym festiwalu w Berlinie „Śmierć w Sarajewie”(Smrt u Sarajevu). Oba filmy będą pokazane w Polsce premierowo.

2. MISTRZOWIE REŻYSERII - w paśmie prezentowane będą filmy, które otrzymały nagrodę za reżyserię. Widzowie zobaczą, między innymi, ostatni film Andrzeja Żuławskiego „Kosmos” (Cosmos), nagrodzony w 2015 roku Srebrnym Lampartem na MFF w Locarno. Warto też zwrócić uwagę na film „Belgica” (Belgica), najnowsze dzieła Feliksa Van Groeningena, reżysera przejmującego obrazu „W kręgu miłości”. Zaprezentowany zostanie również zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na tegorocznym MFF w Berlinie film „Co przynosi przyszłość” (L’avenir).

3. NAGRODZONE KREACJE AKTORSKIE - pasmo, w którym wyróżniony jest kunszt aktorski. Najlepsze role stworzone przez uznanych, ale też i przez debiutujących, dobrze zapowiadających się aktorów. Na szczególną uwagę zasługuje francuski obraz „Z podniesionym czołem” (La tête haute), który zdobył dwa Cezary 2016 w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy oraz Najbardziej obiecujący aktor. Grecki „Chevalier” (Chevalier) to kolejna perła tegorocznej WIOSNY FILMÓW, oryginalna komedia nagrodzona na wielu festiwalach, w tym na MFF w Sarajewie, gdzie zdobyła nagrodę dla całego zespołu aktorskiego.

Obraz jest najnowszym dziełem czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” - Athiny Rachel Tsangari. Podczas WIOSNY FILMÓW zostanie zaprezentowany również zdobywca tegorocznego Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie w kategorii Najlepszy aktor dla Majda Mastoura za rolę w filmie „Hedi” (Inhebbek Hedi).

4. OKLASKI DLA SCENARZYSTY - w ramach pasma zaprezentowane zostaną filmy wyróżnione nagrodami za scenariusz zarówno na międzynarodowych festiwalach filmowych, jak i przez gildie scenariuszowe. W tym roku jako film otwarcia tegorocznej WIOSNY FILMÓW zaprezentowana zostanie „Subtelność” (L'hermine), która została uhonorowana nagrodą za najlepszy scenariusz na MFF w Wenecji w 2015 r.

5. POLSKIE KINO NA ŚWIECIE - polskie kino coraz bardziej odważnie przebija się do głównego nurtu festiwali światowych. Warto o tym przypominać i zwiększać świadomość sukcesów rodzimych produkcji za granicą. Widzowie będą mogli zobaczyć np. „Córki Dancingu”, „Letnie przesilenie” czy „11 minut”. Po większości polskich filmów planowane są spotkania z twórcami.

6. KONFRONTACJE I UNIKI - LABIRYNTY ROZLICZEŃ Z NAZIZMEM WE WSPÓŁCZESNEJ KINEMATOGRAFII NIEMIECKIEJ – to pasmo wyjątkowe: cykl projekcji filmowych i paneli dyskusyjnych, poświęconych postawom społeczeństwa niemieckiego wobec tragicznego dziedzictwa nazizmu. Pasmo będzie próbą przekrojowego pokazania filmowego ujęcia tej tematyki oraz przybliżenia widzom w Polsce początków zaistnienia problemu w niemieckim społeczeństwie, a także dostrzeżenia różnorodności jego postaw. Pasmu towarzyszyć będą spotkania i panele dyskusyjne z udziałem wybitnych historyków z Polski i Niemiec, podczas których zostaną rozwinięte wątki poruszane w filmach.

W ramach pasma widzowie zobaczą, między innymi, premierowy pokaz filmu „Fritz Bauer kontra Państwo” (Der Staat gegen Fritz Bauer), wyróżniony Nagrodą Publiczności na MFF w Locarno. To trzymający w napięciu dramat o polowaniu na Adolfa Eichmanna, zwanego też „architektem Holokaustu”.

7. REWELACJE FESTIWALI - istna gratka dla kinomanów, w tym roku pasmo obfituje w wyśmienite premiery. Wśród filmów pokazywanych w tej kategorii, warto wymienić dramat „Wojna” (Krigen) nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, tragikomedię „Wszyscy albo nikt” (Nous trois ou rien) czyli nominowany do Cezara 2016 debiut Kheirona - popularnego nad Sekwaną komika irańskiego pochodzenia oraz „Szermierza” (Miekkailija), nominowanego do tegorocznych Złotych Globów i określanego przez krytykę mianem najlepszego fińskiego filmu dekady.

8. DOCENIONE PRZEZ KRYTYKÓW - często zdarza się, że nagrody przyznane przez dziennikarzy są rozbieżne z nagrodami przyznanymi przez jury. W tym paśmie będzie można zobaczyć między innymi: nominowanego do Oscara „Mustanga” (Mustang) oraz „Zabójczynię” (Nie Yin Niang) - laureatkę nagrody FIPRESCI dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu 2015r.

9. FAWORYCI PUBLICZNOŚCI - w ramach pasma zaprezentowane zostaną filmy, które zdobyły uznanie publiczności podczas ostatnich festiwali filmowych. Film, który warto zobaczyć, to między innymi „Kwiat wiśni i czerwona fasola” (An) oklaskiwany przez widzów na MFF w Cork, Sao Paulo czy Melbourne. Wartymi uwagi są również czeski „Fair Play” (Fair Play) oraz „Fukushima moja miłość” (Gruesse aus Fukushima), niemiecki obraz, który zdobył 2. miejsce w Konkursie Publiczności na MFF w Berlinie 2016.

http://www.wiosnafilmow.pl/

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.04.16, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Festiwal Filmowy Wiosna Filmów, Subtelność, Z podniesionym czołem, kino Praha, Apolonia
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia