Pierwszy Warszawski Zlot Patainstytucjonalny

Patainstytucje wyrastają na całym świecie, niczym grzyby po deszczu. Eksperymentalne spółdzielnie, latające uniwersytety, perypatetyczne szkoły, rozproszone centra sztuki, artystyczne kolektywy, oddolne think tanki, hakerskie koalicje etc., tworzą luźną sieć powiązań, obejmującą cały glob. Pierwszy Warszawski Zlot Patainstytucjonalny odbędzie się już 2 kwietnia w warszawskim MSN-ie.

Zazwyczaj zakładane są przez kolektywy osób rozczarowanych inercją tradycyjnych instytucji w polu sztuki, nauki, ekonomii czy polityki. Charakteryzuje je organizacyjna ironia, niechęć do biurokracji, potrzeba samo-konstytuowania oraz dążenie do wykraczania poza utarte schematy. Często wykazują progresywne inklinacje polityczne, uczestniczą w ruchach, mających na celu faktyczną demokratyzację przestrzeni politycznej.

Na początku kwietnia w Warszawie odbędzie się niewielki, ale za to intensywny zlot zaproszonych przez Wolny Uniwersytet Warszawy patainstytucji oraz teoretyczek, kuratorek i artystów z nimi powiązanych. Zlot odbywa się w ramach wystawy Robiąc użytek, na której prezentowane są patainstytucje z całego świata. Spotkanie nie będzie miało formuły konferencyjnej. Nastawione będzie na bezpośrednią rozmowę, wymianę doświadczeń, dyskusje o politycznych aspektach patainstytucjonalizmu, nicowanie teorii i wypracowanie języka, który pozwoliłby na sensowne ujęcie eksperymentów organizacyjnych.

Samo pojęcie patainstytucjonalizmu jest neologizmem wzorowanym na patafizyce, fikcyjnej nauce, której zręby stworzył już w XIX wieku Alfred Jarry. Według niego patafizyka jest myślą motywowaną przekonaniem, że „wirtualna czy też wyobrażeniowa natura rzeczy, tak jak jest ona postrzegana w odmiennych stanach percepcji wywoływanych przez poezję, naukę czy miłość, może być uchwycona i przeżywana jako rzeczywistość”. Podobnie jest w przypadku patainstytucjonalizmu, którego organizacyjny potencjał jest wypadkową wyobraźni.

Przed rozpoczęciem Zlotu odbędzie się specjalne kuratorskie oprowadzanie po wystawie Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej.

Uczestnictwo zapowiedzieli: Brud (Warszawa), European Institute of Progressive Cultural Policies (Wiedeń), Carl Martin Faurby (Kopenhaga), Isola Art Center (Mediolan), S.a.L.E. Docks (Wenecja), Aria Spinelli (Londyn), The Walking Theory (Belgrad), Joanna Warsza (Berlin), Wolny Uniwersytet Warszawy (Warszawa).

Pierwszy Warszawski Zlot Patainstytucjonalny
2 kwietnia 2016 roku, godzina 14.00
Wydarzenie towarzyszące wystawie Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej
Oprowadzanie kuratorskie: 2 kwietnia 2016 roku, godzina 13.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.04.16, autor: blackrose)
Tagi: Pierwszy Warszawski Zlot Patainstytucjonalny
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia