Czytanie performatywne o Kobro i Stryjeńskiej

Mała Literacka i Kolektyw Szechiny zapraszają na czytanie performatywne "Kobro / Stryjeńska. W imię sztuki" połączone ze spotkaniem z autorkami: Małgorzatą Czyńską (autorką biografii "Kobro. Skok w przestrzeń") i Angeliką Kuźniak (autorką biografii "Stryjeńska. Diabli nadali"). Obie książki wydało Wydawnictwo Czarne.

6 kwietnia 2016 / godz. 18.00 / Teatr Nowy / foyer Dużej Sali / Więckowskiego 15 / wstęp wolny

"Katarzyna Kobro zdejmuje wilgotną szmatę z glinianej rzeźby i bierze się do pracy - modeluje nagą kobiecą postać. Czy portretuje siebie? W aktach z dwudziestolecia międzywojennego, w ułożeniu ciała widać jej pozy, jej gesty (). Dlaczego postacie te nie mają twarzy? Czyżby Kobro zdawała sobie sprawę z istnienia kobiety poprzez milczenie, nieoznaczalność?".

"Zosia () ścięła włosy i w ubraniu swego brata Tadeusza, w tajemnicy wyruszyła na studia do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. W portfelu miała kilkadziesiąt marek. W walizce dokumenty brata. Zofia w pamiętniku przyznaje, że wybrała akademię w Monachium, bo "uznawano tę uczelnię za najtrudniejszą i najlepszą".

Katarzyna Kobro i Zofia Stryjeńska żyły barwnie. Ich dzieła są cenione, choć powstawały w niełatwych warunkach. Patrząc na nie, trudno nie myśleć z żalem o rzeźbach Kobro wykorzystanych na opał i pracach Stryjeńskiej zniszczonych w trakcie małżeńskich kłótni.

Być artystą oznacza często: iść pod prąd. Bez kompromisów. A być artystką? Jaką cenę przychodziło kobietom płacić za realizowanie swoich pasji? Jak tworzyły i myślały o sztuce? I wreszcie - jak zmagały się z losem, który wpychał je w - nie zawsze chciane - typowo kobiece role: matki, żywicielki, zdradzanej i ignorowanej żony, ofiary brutalnej przemocy?

Scenariusz oparty na biografiach artystek przeczyta Kolektyw Szechiny - nieformalna grupa łodzianek z różnych środowisk, które łączy przekonanie, że warto promować literaturę pisaną przez kobiety, organizować spotkania z pisarkami i dyskusje wokół ich książek. Czytania są imprezą towarzyszącą corocznym obchodom Dnia Kobiet. W 2012 roku czytałyśmy "Monologi waginy" Eve Ensler, a w kolejnych latach - z udziałem pisarek - utwory Sylwii Chutnik, Joanny Bator i Olgi Tokarczuk. W 2016 roku czytanie poświęcamy artystkom, dla których malarstwo i rzeźba były nie tylko sztuką, ale i sensem życia: Zofii Stryjeńskiej i Katarzynie Kobro.

Małgorzata Czyńska - z wykształcenia historyk sztuki, z zawodu dziennikarka. Współpracuje z "Wysokimi Obcasami", magazynami o wnętrzach, projektowaniu i modzie. Autorka tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, portretów, specjalistka od historii mody i dizajnu, kuratorka wystaw. W 2014 roku ukazała się jej książka Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów, a w 2015 Kobro. Skok w przestrzeń.

Angelika Kuźniak - autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne 2009) i Papusza (Czarne 2013) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. "Za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował" otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014. W 2015 roku w wydawnictwie "Czarne" ukazała się jej biografia Zofii Stryjeńskiej - "Stryjeńska. Diabli nadali".

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Mała Literacka - spotkania wielkiego formatu w roku 2016 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.04.16, autor: blackrose)
Tagi: Czytanie performatywne, Kobro / Stryjeńska. W imię sztuki
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia