Sztuki Przyjemnie i Nieprzyjemne od soboty w Łodzi

W sobotę rozpoczyna się XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Przestrzenie humanizmu, Francuzi, Alceste, Krum, panel dyskusyjny i muzyka Pawła Mykietyna. Od przeglądu artystycznych dokonań jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów teatralnych Krzysztofa Warlikowskiego rozpocznie się w sobotę XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W programie tegorocznej edycji znajduje się dziewięć spektakli, dyskusje, spotkania z twórcami, koncert, projekcja i multimedialna wystawa. Jednym z głównych bohaterów dwudziestej drugiej edycji będzie Krzysztof Warlikowski. "To jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego światowego teatru, dlatego zależało mi, aby zaprezentować festiwalowej publiczności szersze spectrum jego dokonań artystycznych" - mówi dyrektor artystyczny Ewa Pilawska.

Festiwal 2 kwietnia zainauguruje poświęcona mu wystawa zatytułowana „Warlikowski. Przestrzenie humanizmu” prezentowana w pofabrycznej przestrzeni Monopolis w budynkach dawnego Polmosu w Łodzi. Stworzona specjalnie na zamówienie Festiwalu multimedialna wystawa poświęcona teatrowi Krzysztofa Warlikowskiego przywoływać będzie fragmenty jego spektakli zrealizowanych w TR Warszawa i Nowym teatrze - „(A)pollonię”, „Dybuka”, „Krum” i „Burzę”. Dyrektor Ewa Pilawska zaproponowała stworzenie wystawy kuratorowi Przemysławowi Klonowskiemu. Jak mówi Klonowski, „fragmentom spektakli towarzyszyć będą także wypowiedzi artystów, dźwięki, elementy dekoracji, rekwizyty i fotosy. Z nagromadzonymi rzeczami przenikać się będą sylwetki aktorów i współpracowników Krzysztofa Warlikowskiego współtworzący jego teatr. Bohaterem wystawy jest bowiem człowiek. Aktor-reżyser-scenograf, jego wybory i poszukiwania, oraz tematy jakimi w swojej twórczości zajmuje się Krzysztof Warlikowski: ofiara, przebaczenie, akceptacja, niepogodzenie, wykluczenie, wojna i zagłada.” Po wernisażu widzowie obejrzą pierwszy spektakl tegorocznego festiwalu, „Francuzów” w reżyserii Warlikowskiego. To najnowszy spektakl, który reżyser przygotował z zespołem Nowego Teatru w Warszawie. Teatralna wyprawa w poszukiwaniu źródeł dzisiejszej europejskiej świadomości i tożsamości, której, początkiem jest monumentalna powieść Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”. Warlikowski portretuje we „Francuzach” społeczeństwo w trakcie fundamentalnej zmiany związanej z utratą znaczenia dawnej hierarchii, eksplozją jawnego antysemityzmu, a przede wszystkim wybuchem pierwszej europejskiej wielkiej wojny.

Drugiego dnia Festiwalu widzowie wezmą udział w poświęconym Warlikowskiemu panelu dyskusyjnym zatytułowanym Teatr, który szuka imienia, który poprowadzi Piotr Gruszczyński, a w którym udział wezmą Christian Longchamp, Renate Klett, Georges Banu i Łukasz Drewniak - wybitni teoretycy, historycy teatru i krytycy teatralni, od lat śledzący i opisujący twórczość Krzysztofa Warlikowskiego. W ramach Festiwalu zaprezentowana zostanie również projekcja Kruma - jednego z najgłośniejszych jego spektakli, koncert muzyki Pawła Mykietyna - kompozytora od lat związanego z teatrem Warlikowskiego, autora muzyki do większość jego przedstawień, a 19 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej pokaz opery „Alceste” Christopha Willibalda Glucka, którą Warlikowski zrealizował na deskach Teatru Królewskiego w Madrycie. Pokaz poprzedzi wprowadzenie, który przygotuje dramaturg Nowego Teatru i wieloletni współpracownik Warlikowskiego - Piotr Gruszczyński. Pierwszy festiwalowy tydzień zamknie 8 kwietnia prezentacja spektaklu spektaklu „Apokalipsa” w reżyserii Michała Borczucha zrealizowanego w Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 31.03.16, autor: blackrose)
Tagi: Sztuki Przyjemnie i Nieprzyjemne, Łódź
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia