Scena Tańca Studio 2016

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski. Przez trzy dni każdego miesiąca Teatr Studio jest przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym.

Pierwsza edycja realizowana była od września do grudnia 2015. W ramach tej edycji zaprezentowano 52 wydarzenia artystyczne, w których udział brało blisko 200 artystów. Na widowniach Teatru Studio zasiadło ponad 5 000 widzów. Pierwsza, pilotażowa edycja okazała się wielkim sukcesem.
Na fali tego sukcesu zapraszamy na drugą edycję w roku 2016. Najbliższe wydarzenia odbędą się już w dniach od 22 do 24 marca 2016.

W załączniku znajdziecie Państwo podsumowanie pilotażowej edycji SCENY TAŃCA STUDIO oraz zapowiedź najbliższych wydarzeń w ramach edycji 2016.


Plany kuratorów SCENY TAŃCA STUDIO 2016:

Jadwiga Majewska
Misją Sceny Tańca Studio jest prezentacja produkcji tanecznych polskich twórców, czasami w kooperacji z zagranicznymi artystami, czasami polskich artystów mieszkających i tworzących za granicą, lub zagranicznych artystów aktywnie tworzących w Polsce. Szerokie spektrum estetyk odzwierciedla to, co się dzieje współcześnie na niezależnej i instytucjonalnie scenie tańca w Polsce, włączając wszelkie estetyki. Bardzo ważną misją jest wspieranie pokazów nowych prac, jakkolwiek program nie ma możliwości wspierania produkcji, umożliwianie im premierowych pokazów i konfrontacji z widzem. Widzowie mają możliwość zobaczenia spektakli uznanych twórców z nurtu bardziej teatralnego, oraz twórców młodych, czasami eksperymentujących z materią ruchu, relacją z widzem, czy samym pojęciem spektaklu, są świadkami wychwytywania nowych zjawisk i nowych talentów. Z jednej strony mają szansę współtowarzyszyć rozwojowi polskiej sceny tańca na bieżąco z drugiej mogą powrócić do najbardziej wartościowych, lub ulubionych spektakli stworzonych kilka lat temu a nie pokazywanych warszawskiej publiczności często, czasami wcale. Ważnym nurtem rozwoju Sceny Tańca Studio jest rozszerzanie współpracy z artystami parającymi się innymi rodzajami sztuki: aktorstwo, muzyka, śpiew, sztuki plastyczne czy nowe media. Pragnę także pokazać artystę z kilku perspektyw, stąd prezentacja kilku spektakli jednego twórcy.
Poszerzamy pokazy o prezentacje filmowe, rozmowy, lektury, pozostawiając moduł warsztatów i szczególnie ważny nurt spektakli  i taneczno-ruchowych aktywności dla najmłodszych.

W najbliższych miesiącach widzowie będą mieli możliwość spotkać się między innymi z: Polskim Teatrem Tańca, pracami Roberta Bondary, Teatrem Dada von Bzdülöw, Sopockim Teatrem Tańca, Krakowskim Teatrem Tańca, Teatrem Rozbark, Lubelskim Teatrem Tańca, Teatrem Amareya, z Iwoną Olszowską, Martą Pietruszką, Kayą Kołodziejczyk, Maciejem Kuźmińskim, Koriną Kordovą, Januszem Orlikiem, Filipem Szatarskim i Radkiem Heweltem, Anną Steller i Magdaleną Jędrą, Rafałem Dziemidokiem, Marysią Zimpel, Izą Szostak…


Mateusz Szymanówka
Zaplanowana na koniec lipca odsłona „STS” poświęcona będzie kluczowym dla tańca współczesnego zagadnieniom obrazu, obiektu i praktyki. Zadamy pytania o to, w jaki sposób polscy artyści myślą o warstwie wizualnej swoich spektakli, jakie obiekty wytwarza chorografia oraz jaka jest relacja procesu twórczego i prezentacji jego efektów.

Lipcowa edycja „STS” będzie okazją do zobaczenia działań warszawskich twórców oraz prac nieprezentowanych do tej pory w stolicy i w Polsce. Do przestrzeni Teatru Studio przeniesione zostaną propozycje choreografów i choreografek, które powstały nie tylko w kontekście teatralnym, ale również w galeriach i muzeach. Na czterodniowy program składać będą się ponadto warsztaty teoretyczno-praktyczne, dyskusje oraz inne formaty wymiany myśli i doświadczeń między widzami a artystami.


Włodzimierz Kaczkowski
W  Polsce jest kilka silnych ośrodków tańca i to wokół nich toczy się życie taneczne, oczywiście trzeba również stworzyć miejsce dla zespołów spoza tych ośrodków, ale właśnie w odniesieniu do nich. Za pomocą prezentacji głównie tych ośrodków można pokazać różnorodność polskiego tańca współczesnego. Proponuję więc na rok 2016 stworzyć za pomocy Sceny Teatru Studio TANECZNĄ MAPĘ POLSKI (opartą o takie bloki jak np. Trójmiasto tańczy w Warszawie, Lublin tańczy w Warszawie, Poznań tańczy w Warszawie czy blok prezentujący osiągnięcia międzynarodowej współpracy polskich twórców). 
TANECZNA MAPA POLSKI podkreśli znaczenie tańca jako narzędzia promocji, zarówno  na terenie polskim, jak i międzynarodowym. Będzie stanowić  także pewną formę  podsumowania dotychczasowego rozwoju tańca w Polsce i otwarcie nowych perspektywy.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.03.16, autor: gaba)
Tagi: Scena Tańca Studio 2016
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia