15. edycja "Konfrontacji Teatralnych" po raz kolejny stanie się miejscem spotkania i artystycznej konfrontacji artystów teatru. Tegoroczna jubileuszowa edycja będzie niezwykła z kilku powodów. Oto w piętnaście lat od reaktywowania lubelskich Konfrontacji, festiwal staje na progu zmian. Będzie to więc edycja kontynuacji ale i zapowiedzi nowości. Odbędzie się ona, jak zawsze, w Lublinie, w dniach 16 - 23 października 2010 roku.
Wierni widzowie będą mogli spotkać starych znajomych. Z najnowszymi spektaklami pojawią się dobrze znani lubelskiej publiczności legendarny Teatr Ósmego Dnia – „Paranoicy i Pszczelarze”, oraz filadelfijski kolektyw Pig Iron Theatre Company z radykalnym odczytaniem rosyjskiej klasyki „Chekhov Lizardbrain”. Konfrontacje współprodukcją także polską prapremierę „Naszej klasy” Tadeusza Słobodzianka. Festiwal towarzyszył powstawaniu dramatu od samego początku, a dwa lata temu, także w Lublinie po raz pierwszy zaprezentowano go publiczności w formie czytania scenicznego.
Tegoroczna edycja, w swojej części międzynarodowej, jest kontynuacją fascynujących eksploracji teatru rosyjskiego. Festiwalowa publiczność będzie mieć szansę obejrzenia triumfatorów tegorocznej moskiewskiej Złotej Maski – teatr RAMT ze wstrząsającym obrazem wileńskiego getta – „Remis trwa tylko chwilę”, „Życie jest piękne” z moskiewskiego Centrum Dramatu i Reżyserii, oraz „Hamleta” i „Wiśniowy sad” – obie produkcje z Jekaterynburga, i obie w reżyserii znanego w Polsce bardziej jako dramatopisarz, Nikołaja Kolady.
Dopełnieniem prezentacji zagranicznych będzie triumfator edynburskiego Fringe Festival DogStar Theatre Company z „Krawcem z Iverness”.
Obecność zespołów z USA i Wielkiej Brytanii jest zapowiedzią linii programowej na kolejne lata, będącej w założeniu konfrontacją rosyjskiej tradycji teatralnej z innymi silnymi środowiskami Europy i Świata – a wywodzącej się jeszcze z edycji 2001 roku, kiedy to ówczesny komisarz artystyczny Włodzimierz Staniewski zdefiniował lublin jako takie właśnie miasto teatralnego dialogu wschodu i zachodu.
Jednym z najistotniejszych wydarzeń tegorocznej edycji, będzie prezentowana już na początku „(A)pollonia” – monumentalna inscenizacja Krzysztofa Warlikowskiego, jedno z najważniejszych przedstawień ostatnich sezonów w Polsce.
Spektakle„(A)Pollonia”, „Remis trwa tylko chwilę”, „Krawiec z Iverness” i „Nasza klasa” po raz kolejny na lubelskim festiwalu pokazują jeden z istotnych tematów z jakim stara się uporać teatr Europy Środkowej, a którym jest los żydowskiej diaspory w tym regionie, zwłaszcza w epoce Shoah.
Nowością festiwalu będzie specjalna prezentacja teatrów lubelskich. Przez dwa festiwalowe dni (18-19 października) nadarzy się okazja aby obejrzeć na lubelskich scenach niemal wszystkich związanych z Lublinem artystów, od nestorów lubelskiej awangardy i współtwórców Konfrontacji – Leszka Mądzika i Janusza Opryńskiego, poprzez średnie pokolenie Witolda Mazurkiewicza, Łukasza Witt-Michałowskiego, Pawła Passiniego czy Ryszarda Kalinowskiego, aż po najmłodszych – Tomasza Bazana i Justynę Jasłowską.
Tegoroczne prezentacje zyskają dodatkowy aspekt „Karawany” IETMu do Lublina, bedącej zapowiedzią przyszłorocznego, pierwszego w historii IETM, kongresu tej organizacji w Polsce. [aby dowiedzieć się więcej o IETM, wystarczy klinąć w ten link: KLIK!]
Festiwalowe przedpołudnia wypełnią spotkania z artystami i prezentacje przyszłych projektów w festiwalowym klubie, oraz przegląd najciekawszych filmów rosyjskich ostatnich dwóch sezonów.
Dodaj artykuł do:
(dodano 15.10.10,
autor: redakcja)
Tagi: teatr, festiwal, spektakl, Konfrontacje Teatralne