Atsushi Takenouchi, mistrz butoh, w Warszawie!

18 lutego w Instytucie Teatralnym odbędzie się premiera jego nowego solowego spektaklu „Jedność”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również wystawa fotografii, warsztaty oraz premierowy pokaz filmu „Ridden by Nature”. Honorowy patronat nad wizytą tancerza w Polsce objęła Ambasada Japonii.

Cykl „Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje” to prawdziwa gratka dla poszukiwaczy interesujących zjawisk w kulturze i sztuce. BUTOH to kontrkulturowa forma tańca powstała w powojennej Japonii w końcu lat 50-tych, w okresie załamania się ówczesnych wartości i w kontekście licznych problemów społecznych. Nowy rodzaj ruchu scenicznego, do dziś nie ulegający zaszufladkowaniu, narodził się jako bunt wobec tradycyjnych form teatralno-tanecznych i nadchodzących z zachodu nowych trendów. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010!), którzy inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami dążyli do osiągnięcia przez swych adeptów całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Specyficzna estetyka, brak linearnej opowieści i minimalistyczna, a jednocześnie wyjątkowo mocno oddziałująca forma ekspresji sprawia, że spektakle butoh są niezwykłym doświadczeniem. Gdy w 1980 roku 74-letni Kazuo Ohno wyruszył z Japonii na światowe tournée i dotarł m.in. na festiwale w Nancy, Londynie, Paryżu czy Strasburgu, zaprezentował Zachodowi nowy gatunek, który zafascynował publiczność i takie osobowości, jak np. Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor czy Pina Bausch. Specyfika butoh sprawia, że upływ lat nie działa na jego szkodę; nie tylko nie skostniało ono w określonych przez siebie ramach, lecz także przekracza wszelkie granice i wciąż jest otwarte na inwencje twórców.

Butoh od lat znajduje się w spektrum zainteresowań naszej fundacji. Organizujemy warsztaty, spektakle, dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydaliśmy książkę „Świat butoh Kazuo Ohno”. Atsushi Takenouchi jest trzecim artystą zapraszanym w cyklu Japońskich Mistrzów, po Yukio Wagurim i Yoshito Ohno – mówi Anita Zdrojewska, prezeska fundacji Pompka, organizatorka wydarzeń.

Luty 2016 – ramowy program wydarzeń

Warszawa

18 lutego, godz. 19.00, Instytut Teatralny: premiera nowego, solowego spektaklu Atsushiego Takenouchi – „Jedność”

Jego spektakle zawsze są niezwykłym doświadczeniem – szczupłe ciało emanuje silną energią udzielającą się widowni, a światło i niezwykła, przypominająca dźwięki zasłyszane w naturze muzyka tworzona przez Hiroko Komiya dopełniają wrażenia pełnego uczestnictwa w żywym obrazie.

18 lutego, godz. 20.30, Instytut Teatralny: wernisaż wystawy „Realunreal” Waldemara Zdrojewskiego

Prezentowane zdjęcia to fotograficzny zapis przedstawienia „Ziarno emocji” japońskiego mistrza tańca butoh – Atsushiego Takenouchi. Zdjęcia wykonane na czarno białej kliszy identyfikują się z naturalną formułą butoh. Część wystawy prezentuje zdjęcia realistyczne, wręcz dokumentalne, druga – odrealnione, na których tancerz przeistacza się w mgłę. Cykl Cykl „Unreal” znalazł się w ścisłym finale I Konkursu Fotografii Teatralnej, w którym brało udział 170 fotografów. Wystawa potrwa do 18 marca 2016 r.

17-21 lutego, 10.00, teatr BAZA: warsztaty butoh prowadzone przez Atshushiego Takenouchi

„Odnaleźć swój wewnętrzny taniec” to myśl przewodnia warsztatów. Są one przeznaczone dla wszystkich chętnych – zarówno aktorów, performerów czy tancerzy, jak i osób nie posiadających żadnego doświadczenia w pracy z ciałem. Każdy indywidualnie i w swoim tempie pracować będzie – pod okiem mistrza – nad relacjami ciało-umysł-duch.

21 lutego, 18.30, Kino Elektronik: premierowa projekcja filmu „Ridden by Nature” oraz spotkanie z Atsushim Takenouchi

„Ridden by Nature” to efekt dziesięcioletniej współpracy Kathi von Koerber i Atsushiego Takenouchi, to film o spotkaniu człowieka z naturą w jej najbardziej ekstremalnej postaci. Eksperyment – obraz czysto zmysłowy i pozawerbalny.

http://kinoelektronik.pl/2016/02/ridden-by-nature-spotkanie-z-atsushim-takenouchi-21-02/

Atsushi Takenouchi dołączył do grupy „Hoppo-Butoh-ha“ na Hokkaido w 1980 r. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą – „Takazashiki"(1984) – było opracowane przez twórcę butoh Tatsumi Hijikata. Atsushi rozpoczął swą własną drogę „Jinen Butoh“ w 1986; stworzył m.in. spektakle solo „Itteki“, „Ginkan“ łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył trzyletnią podróż po Japonii, wykonując w tym czasie 600 improwizacji (1996-1999). Wówczas też uczył się u twórcy butoh Kazuo Ohno i jego syna – Yoshito. Od 2002 przebywał głównie w Europie, współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Avignon, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, na których prezentował swe spektakle solo. W tym samym czasie pracował też w filmie. Ostatnia praca, „Wypełniony naturą” – realizowany na Alasce i Hawajach film artystyczny o środowisku naturalnym, zdobył nagrodę "Best of the Fest" na Martinique International Film Festival i przeszedł oficjalną selekcję Festiwalu w Wenecji.

Hiroko Komiya – obrazy pochodzące z powietrza, otaczającej nas przestrzeni czy tworzone przez ciało przekształca w dźwięki – bez stałej linii melodycznej czy rytmu. Są one całkiem proste, pojedyncze, towarzyszą nam podobnie jak pogoda czy najbliższe otoczenie. Używa zarówno wody i materiałów naturalnych takich jak kamień, bambus, piach, liście, muszle jak dzwonki, bębenki czy perkusję. Od 1996, pod okiem grającego na Tabla – Masahiro Besso, uczyła się gry na „instrumentach perkusyjnych” używanych w tradycyjnej muzyce hinduskiej. W 1999 rozpoczęła współpracę z tancerzem butoh Atsushi Takenouchi. W czasie warsztatów JINEN Butoh podejmuje interakcję z oddechem i ruchem uczestników. Komponuje muzykę dla tancerzy i aktorów, a także na potrzeby zajęć z dziećmi i dorosłymi osobami upośledzonymi w Japonii, Francji, USA czy Polsce. Używa też głosu w jego podstawowej, naturalnej formie. Od 2002 roku pracowała nad głosem z pieśniarzem plemiennym, poetą i perkusistą Jean C. Dussin (pieśni inuickie, afrykańskie, celtyckie, z kręgu).

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.02.16, autor: blackrose)
Tagi: Atsushi Takenouchi, mistrz butoh, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia