Voo Voo i goście o Powstaniu Warszawskim w Lublinie

17 lutego o godz. 19:00 w Lublinie wystąpi zespół Voo Voo z gościnnym udziałem artystów:

Barbara Derlak (Chłopcy kontra Basia)

Tomek Makowiecki

Organek

Justyna Święs (The Dumplings)

Barbara Wrońska (Pustki)

„Placówka ‘44” to projekt, który powstał na zamówienie, w cyklu specjalnych koncertów organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem na barykady zabiera nas zespół Voo Voo. Chociaż materiałem źródłem były oryginalne powstańcze wiersze napisane w pierwszych tygodniach sierpnia na konkurs ogłoszony przez władze AK, to fani zespołu nie będą zawiedzeni. Zespół nie byłby sobą, gdyby nie utrzymał klimatu z ostatnich płyt - garażowego rocka – dzięki czemu powstały fantastyczne piosenki, które wykonują również zaproszeni do udziału artyści młodego pokolenia: Tomek Makowiecki, Organek, Basia Wrońska, Basia Derlak i Justyna Święs.

Anna Drozd, kuratorka programu muzycznego w Teatrze Starym

Muzeum Powstania Warszawskiego od początku swojej działalności realizuje cykl koncertów "Pamiętamy '44", które tworzą przestrzeń dla artystycznej wypowiedzi na temat historii Powstania Warszawskiego. Dla młodej publiczności stały się one formą wyrazu pamięci o Sierpniu 1944 roku. W 2015 roku w ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy artystów od lat cieszących się uznaniem i popularnością wśród wielu pokoleń odbiorców, czyli kultowy zespół Voo Voo.

Tematem, wokół którego Voo Voo zbudowało koncepcję muzyczną albumu i koncertu, jest konkurs poetycki pod nazwą “Placówka '44”, który został ogłoszony podczas Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku na Pradze.

KONKURS POETYCKI – PLACÓWKA '44

Z okazji zbliżającego się Święta Żołnierza przypadającego 15 sierpnia komendant 3. Rejonu (Grochów) VI Obwodu AK Praga mjr Tadeusz Schollenberg „Rakowski” rozpisał konkurs poetycki. W tym czasie po lewej stronie Wisły trwały zaciekłe walki. Przebieg powstania na Pradze miał odmienny charakter. Po dwóch – trzech dniach walki zupełnie wygasły, a komendant VI Obwodu wydał rozkaz przerwania akcji zbrojnej i przejścia do konspiracji, pozostając w pogotowiu bojowym. Część Powstańców wróciła do konspiracji, pozostali w ciągu następnych tygodni przedostawali się do lewobrzeżnej Warszawy – na Mokotów, Sadybę, Czerniaków, a także do Puszczy Kampinoskiej – by kontynuować walkę. We wspomnianym konkursie mogli wziąć udział wszyscy żołnierze 3. Rejonu, którzy napisali utwór poetycki. Warunek był jeden – musiał on dotyczyć tematyki powstańczej. Na czele jury stanął zastępca komendanta Rejonu rtm. Zygmunt Bargiel „Zygmunt”. Na konkurs przyszło nadspodziewanie wiele prac. Wszystkie podpisane były pseudonimami autorów. Pierwszą nagrodę – pistolet „Steyr” – otrzymał autor wiersza “1 sierpień 1944 roku”. Pod pseudonimem „Ultor 693” krył się strz. Jerzy Korszyński, właściwie Zbigniew Hegenbart, żołnierz 693 plutonu. Drugą nagrodę w postaci pistoletu automatycznego „Mauser” przyznano autorowi wiersza “Przyśniła się dzieciom Polska”, występującego pod pseudonimem „Dan 693”. Okazał się nim być żołnierrz również 693 plutonu Bogusław Podgórski. Trzecia nagroda, pięć granatów ręcznych, przypadła autorowi wiersza “Żołnierzom 690 Zgrupowania”, podpisanego „Eug. 690”. Nazwiska tego laureata nie udało się ustalić. Wyróżniono ponadto dwanaście dalszych prac. Utwory zebrano w tomiku „Placówka”, wydanym na przebitkach maszynopisowych.

ALBUM "PLACÓWKA '44"

Na płycie "Placówka '44" znajduje się 12 utworów skomponowanych przez muzyków z zespołu Voo Voo. Teksty to w większości opracowania wierszy nadesłanych na konkurs “Placówka '44” oraz innych utworów powstałych w okresie Powstania Warszawskiego. Materiał zawarty w albumie "Placówka '44" to pełna refleksji i emocji poetycka opowieść o Powstaniu Warszawskim. Pokazuje ona wiele aspektów tego wydarzenia i prezentuje różne perspektywy spojrzenia na Sierpień 1944 roku.

Producentem muzycznym albumu jest Wojciech Waglewski

Wydawca: Muzeum Powstania Warszawskiego, Agora

Dystrybutor: Agora

Do zaśpiewania utworów na płycie zespół Voo Voo zaprosił gości, przedstawicieli młodego pokolenia muzyków, m. in. Organka , Tomka Makowieckiego i Justynę Święs (The Dumplings).

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.02.16, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Voo Voo i goście, Lublin, Powstanie Warszawskie, koncert
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia