Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w NInA

Autorski przegląd klasyki polskiego kina takich twórców jak Wajda, Has, Polański, Zanussi czy Holland w 2014 roku ruszył w tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Od 10 lutego w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) będzie można cyklicznie oglądać zrekonstruowane cyfrowo filmy, łącznie 24 tytuły, wyselekcjonowane przez światowej sławy reżysera.

Wstęp wolny.

Dwadzieścia cztery filmy, dwunastu reżyserów, dziewięć miesięcy, jeden kurator i sto procent legendy. Martin Scorsese, klasyk światowego kina, sięgnął po ikony polskiego filmu i wybrał arcydzieła – od dzieł Wajdy, Hasa i Polańskiego, przez obrazy Kawalerowicza i Munka, aż po Zanussiego, Kieślowskiego i Holland. Autorski przegląd kinematografii znad Wisły ruszył w 2014 roku w tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Teraz czas na odsłonę tego wyjątkowego projektu w kraju.

NInA, który był partnerem strategicznym przeglądu za granicą, od 10 lutego zaprasza na serię spotkań w swojej siedzibie, podczas których przypomniane zostaną filmy, wciąż budzące ogromne emocje, zarówno wśród pamiętających ich premiery, jak i w młodszym pokoleniu widzów.

Dzięki projektowi światowa publiczność mogła po raz pierwszy obejrzeć na wielkim ekranie odrestaurowane cyfrowo arcydzieła polskiej kinematografii. Wydarzenie promowało wśród międzynarodowej publiczności na niespotykaną wcześniej skalę zarówno polskie kino, jak i sam proces rekonstrukcji cyfrowej. Nie mogło więc zabraknąć możliwości prezentacji tego wielkiego filmowego dorobku, w znakomitej jakości obrazu i dźwięku, rodzimej publiczności – mówi Michał Merczyński, Dyrektor NInA.

Filmy, osobiście wybrane przez Martina Scorsese, przez ponad rok były pokazywane w ponad 30 kinach na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, a następnie także w Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Przegląd w siedzibie NInA na warszawskim Służewie już 10 lutego otworzy „Sanatorium pod klepsydrą” (1973) Wojciecha Jerzego Hasa. To autorska adaptacja opowiadań Brunona Schulza, czytanych przez pryzmat Zagłady i rekonstruujących bezpowrotnie utracony świat małych, żydowskich miasteczek. Niezwykły filmowy esej Hasa o bliskich mu schulzowskich tematach przemijania i niszczycielskiego upływu czasu, z doskonałymi zdjęciami Witolda Sobocińskiego. Jeden z najoryginalniejszych, najpiękniejszych wizualnie i najbardziej znanych na świecie polskich filmów, nagradzany na festiwalach w Cannes, Trieście i Gdyni.

Pokazy w ramach Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema odbywać się będą w co drugą środę o godz. 18.00 i każdorazowo poprzedzi je krótki wstęp Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia, który wprowadzi w poetykę i kontekst danego filmu, a po projekcji poprowadzi rozmowę z twórcami i gośćmi specjalnymi. Wkrótce zostaną zaprezentowane także: „Barwy ochronne” (24 lutego), Krzysztofa Zanussiego, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza (9 marca), „Salto” Tadeusza Konwickiego (23 marca), „Aktorzy prowincjonalni” Agnieszki Holland (6 kwietnia) oraz „Constans” Krzysztofa Zanussiego (20 kwietnia). W programie znalazły się ponadto: „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza” i „Wesele” Andrzeja Wajdy; „Pociąg”, „Austeria” i „Matka Joanna od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza; „Krzyżacy” Aleksandra Forda; „Przypadek” i „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego; „Iluminacja” Krzysztofa Zanussiego; „Eroica” Andrzeja Munka; „Rękopis znaleziony Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa; „Ostatni dzień lata” Tadeusza Konwickiego; „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morngensterna, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego oraz „Walkower” Jerzego Skolimowskiego.

Seanse odbywać się będą w sali audiowizualnej „Ziemia obiecana” w zmodernizowanej siedzibie NInA (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa), będącej jedynym w mieście i zaledwie jednym z czterech w Polsce kin z systemem dźwięku Dolby Atmos. Wszystkie filmy będą wyświetlane z angielskimi napisami. Udział w spotkaniach cyklu jest bezpłatny.

Partnerem wydarzenia jest DI Factory, wydawca kolekcji płyt Blu-ray „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.

Szczegółowy program cyklu można znaleźć na stronie Instytutu: www.nina.gov.pl http://www.nina.gov.pl/projekty/martin-scorsese-presents/

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury, która już od dekady zajmuje się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

NInA działa w sieci i poza nią. Większość swoich nieustannie powiększających się zasobów publikuje w internecie. Poprzez serwis Ninateka (www.ninateka.pl) udostępnia ponad 5500 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Od niedawna wszystkie archiwizowane przez NInA zbiory, blisko 10 000 materiałów trwających łącznie ponad 3000 godzin, można przeglądać w stacjonarnym Archiwum NInA w nowej siedzibie Instytutu. NInA jest wydawcą Dwutygodnik.com, internetowego pisma o kulturze, które na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne w kraju i za granicą, oraz serwisu edukacyjnego Muzykoteka szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), stymulującego zainteresowanie muzyką wśród dzieci i młodzieży.

Działalność internetową dopełniają wydarzenia realizowane stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 na warszawskim Służewie m.in. projekcje filmowe, wystawy, debaty, warsztaty, seminaria i konferencje zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów sztuki audiowizualnej, w tym także rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

NInA kształci świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej, prowadzi działania z zakresu edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego, archiwizacji i rekonstrukcji cyfrowej.

Instytut od początku swojego istnienia jest także wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA koprodukuje filmy fabularne i dokumentalne takie jak nominowana do Oscara Joanna Anety Kopacz, Hiszpanka Łukasza Barczyka, Ziarno prawdy Borysa Lankosza czy Inny świat Doroty Kędzierzawskiej.

Więcej na www.nina.gov.pl, www.ninateka.pl, www.dwutygodnik.com, www.muzykotekaszkolna.pl oraz stacjonarnie w NInA, ul. Wałbrzyska 3/5 02-739 Warszawa.

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.02.16, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema, NInA
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia